Իրանը մտահոգություն է հայտնում Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումների հետ կապված
«Իրանն ուշադրությամբ հետևում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին և կապի մեջ է այս զարգացումների վերաբերյալ իր երկու հարևանների՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հետ»,- նշված է Իրանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ, անկասկած, Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը ձեռնտու են տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, ողջունելով երկու երկրների կողմից խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վերջնական տեսքի բերումը, այս զարգացումը գնահատում է որպես կարևոր քայլ՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ։
Միևնույն ժամանակ, մենք մտահոգություն ենք հայտնում ցանկացած օտարերկրյա միջամտության բացասական հետևանքների վերաբերյալ, հատկապես համատեղ սահմանների հարևանությամբ, որը կարող է խաթարել տարածաշրջանի կայուն անվտանգությունն ու կայունությունը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, շեշտելով իր ազգային իրավունքների և շահերի ապահովման համար բոլոր քաղաքական, իրավական և տնտեսական միջոցառումների ձեռնարկումը, կարծում է, որ հաղորդակցության ուղիների ստեղծումը և կապի ցանցերի ապաշրջափակումը կծառայի տարածաշրջանի ազգերի կայունությանը, անվտանգությանը և տնտեսական զարգացմանը միայն այն դեպքում, երբ դա կլինի փոխադարձ շահերի, տարածաշրջանի երկրների ազգային ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի շրջանակներում և առանց արտաքին միջամտությունների։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է շարունակել կառուցողական և փոխադարձ շահերին հիմնված համագործակցությունը Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հետ՝ տարածաշրջանի խաղաղության, կայունության և տնտեսական զարգացման պաշտպանության համար՝ երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության, ինչպես նաև 3+3 ձևաչափի շրջանակներում»,- նշված է Իրանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Иран выражает обеспокоенность в связи с событями в регионе Южного Кавказа
Министерство иностранных дел Исламской Республики Иран внимательно следит за происходящими событиями в регионе Южного Кавказа, говорится в заявлении иранского внешнеполитического ведомства.
«Исламская Республика Иран внимательно следит за текущими процессами в регионе Южного Кавказа и поддерживает связь с обеими соседними странами — Азербайджаном и Арменией — по поводу этих событий.
Без сомнения, мир и стабильность в регионе Кавказа отвечают интересам всех стран региона. Исламская Республика Иран приветствует окончательное согласование текста мирного соглашения между двумя странами, рассматривая это как важный шаг к достижению устойчивого мира в регионе.
В то же время Исламская Республика Иран выражает обеспокоенность негативными последствиями любого рода внешнего вмешательства, особенно вблизи своих общих границ, которое может подорвать безопасность и долгосрочную стабильность региона.
Подтверждая свою приверженность принятию всех необходимых политических, правовых и экономических мер для защиты своих национальных прав и интересов, Исламская Республика Иран считает, что создание коммуникационных маршрутов и устранение блокад в транспортных сетях будет способствовать стабильности, безопасности и экономическому развитию народов региона только в том случае, если это будет осуществляться в рамках взаимной выгоды, с уважением национального суверенитета и территориальной целостности, а также без иностранного вмешательства.
Исламская Республика Иран готова продолжать конструктивное сотрудничество на основе взаимных интересов с обеими странами — Азербайджаном и Арменией — для сохранения мира, стабильности и экономического развития региона через двустороннее и региональное сотрудничество, включая механизм "3+3"».