45-50 աշխատակից է ՀԷՑ-ից հեռացվել, կան նաև ճնշման տակ դիմում գրածներ. Ղազինյան
Ռոմանոս Պետրոսյանի՝ ՀԷՑ-ի կառավարիչ  նշանակումից հետո մոտ 45-50 աշխատակից է ՀԷՑ-ից հեռացվել։ Ասուլիսում ասաց ՀԷՑ տնօրենի նախկին ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը։
«Իմ ինֆորմացիայիով, 45-50 անձի մասին է խոսքը գնում։ Եկեք չխոսենք միայն հեռացվածների մասին։ Կան շատ դիմում գրողներ, որոնք դա արել են տարբեր ճնշման միջոցներով։
Ես համարում եմ և ճանաչելով բոլորին, որ իր նշանակումից հետո մինչև այսօր դիմում գրողներն անգամ հեռացվածի կարգավիճակ պետք է ունենան, որովհետև տարբեր ճնշումների չեն դիմացել, շառից-փորձանքից հեռու` դիմում են դրել, գնացել»,- ասաց Ղազինյանը։
Նա նշեց, որ ՀԷՑ-ի 6800 աշխատակիցների մեջ 45-50-ը կարող է փոքր թիվ համարվել, բայց հիմնականում ղեկավարներ պաշտոնյաներ են ազատվել։
«Գլխատում են ՀԷՑ-ը։ Բերելով կուսակցականների, պարտված թեկնածուների, իմ կարծքով, համենայնդեպս, իրենց հռչակած նպատակը՝  ՀԷՑ-ի  լավ աշխատանքի, չի կարող նման բան լինել։
Իրենք ունեն շատ կրճաժամկետ  ծրագիր, ընդհանրապես իրենց՝ քաղաքական հայացքներով դեմ մարդկանց ազատել աշխատանքից»,- ասաց Դ.Ղազինյանը։
Նա նաև ասաց, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ի ազգայնացման մասին խոսք չի գնում, որտե՞ղ է երևում ազգայնացում, պետականացումը։
«Իրենց նախարարներից մեկն ասում է, որ Սամվել Կարապետյանին  փոխհատուցում է տրվելու, այսինքն՝ շուկայական արժեք գումարած 15 տոկոս։ Պարտավոր են փոխհատուցում տալ։ Դա նշանակում է, որ կառավարությունը գնում է ՀԷՑ-ը սեփականատիրջոցից։ Ազգայնացման մասին խոսք չկա, քաղաքական խոսույթ է, իրենց  ընտրազանգվածին կերակրելու խոսույթ է։ Մենք ազգայնացման մասին օրենք չունենք և չենք կարող ունենալ, իսկ այն երկրները, որոնք ընդունել են նման օրենք, ներդրումների խնդիր ունեն»։

David Ghazinyan, former acting director of the Electric Networks of Armenia (ENA), claims that around 45-50 employees have been dismissed from the company since Romanos Petrosyan’s appointment as its manager.
At a press conference on Wednesday, Ghazinyan stated that some staff members submitted resignations under pressure. While the figure may seem small compared to ENA’s 6,800 employees, he stressed that most of those dismissed were holding senior positions.
“They are effectively decapitating ENA, replacing professionals with party members and defeated political candidates,” Ghazinyan argued, calling the dismissals politically motivated.
He also dismissed ENA nationalization claims. “This is not nationalization. The government is purchasing ENA from the current owner, Samvel Karapetyan, with compensation at market value plus 15 percent. That’s a buyout, not state takeover.”
Ghazinyan said the Armenian leadership’s rhetoric on nationalization was merely “political discourse aimed at feeding their voters”, warning that genuine nationalization laws would deter investment.