Այսօր ՀՀ-ն գտնվում է բարակեցության ամենաբարձր կետում, 2017 թ-ի համեմատ բնակիչներին տրված վարկերն աճել են 173%-ով. Փաշինյան
12:11 28/08/2025
«ՀՀ ռեզիդենտ համարվող քաղաքացիների բանկային ավանդները և հաշիվները 2017 թվականի համեմատ աճել են 141%-ով»,-կառավարության միստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա թվարկեց ոլորտներ, որտեղ գրանցվել են աճեր՝ բացառությամբ արդյունավերության ոլորտի։
Փաշինյանը հիմնավորեց մինչ այդ արած իր հայտարարությունը, ըստ որի. «Հենց այսօր 2025 փվականի օգոստոսի 28-ի դրությամբ ՀՀ-ն գնտնվում է բարակեցության ամենաբարձր կետում»։
ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը նշեց, որ խոսքը ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց մասին է։
Փաշինյանի ներկայացրած վիճակագրությամբ Ֆիզիկական անձանց հաշիվներն աճել են 125%-ով, իսկ իրավաբանական անձանց դեպքում այդ շրջանառությոնն աճել է 175%-ով։
«Կա նաև մեկ այլ ցուցանիշ 2017 թ-ի համեմատ հայաստանի բնակիչներին տրված վարկերը աճել են 173%-ով՝ 2.3 տրիլիոն դրամից դարձել են 6.4 տրիլիոն, հիմա այստեղ կարող է լինել արձագանք, որ մարդիկ վարկի կամ պարտքի տակ են ընկել»,-հայտարարեց Փաշինյանը։

Armenia at its 'peak of prosperity', Pashinyan claims
At today’s cabinet meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that Armenia has reached its "peak of prosperity”, pointing to strong growth in both bank deposits and loans since 2017.
According to the prime minister, deposits and bank accounts belonging to Armenian residents increased by 141% over the past eight years.
Central Bank President Martin Galstyan said the increase applies to both individuals and businesses.
Personal deposits grew by 125%, while corporate deposits expanded by 175%. Lending has also surged, with the volume of loans to residents climbing by 173%, from 2.3 trillion drams in 2017 to 6.4 trillion drams in 2025.