Եթե խաղի կանոններն այնպիսին են, որ դրանք ներկայացվում են տեռորիզմ, ուրեմն սկսեք Լիլիթ Մակունցից. Ավետիսյան
Պետական կառավարման փորձագետ Հովհաննես Ավետիսյանի՝ այսօր ասուլիսին մասնակցելու հրավերին միջազգային ներկայացուցչություններից չեն արձագանքել, որևէ աշխատակից այսօրվա ասուլիսին չէր եկել։ Ավետիսյանն ասաց՝ սպասելի էր։
«Մեզ մոտ այս կազմակերպությունները շարունակաբար խոսել են մարդու իրավունքներից, ազատություններից, ժողովրդավարությունից, ինչի ջատագովը ես եմ։ Նամակով խնդրել եմ դատական նիստերին ներկա լինեն իրենց ներկայացուցիչները, որպեսզի տեղեկանան, թե ինչպես է ընթանում դատական գործընթացը, ինչպես է ակնհայտ քաղաքական վերաբերմունք դրսևորվում դատական ու իրավապահ համակարգի կողմից»,-ասաց Ավետիսյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը։
Հիշեցնենք, որ արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանի ու ևս 17 կալանավորվածների քրեական գործով հրապարակված ձայնագրությունների որոշ դրվագներում առկա է նաև ինքը։
«Մեր զրույցները եղել են խաղաղ անհանզանդության փողոցային պայքարի մասին»,-ասաց Ավետիսյանը՝ նշելով՝ ձևավորվող խմբերը պետք է լինեն այն նպատակով, որ փողոցում չլինի բռնություն, որևէ վնասվածք որևէ մարդ չստանա, պրոցեսները պետք է լինեն խաղաղ, հանգիստ անհնազանդության տրամաբանության մեջ։ Իսկ դրա համար պետք է գիտելիք։
Նա հիշեցրեց, որ խաղաղ անհնազանդության ակցիաները Հայաստանում արգելված չեն։
Փորձագետը էկրանին ցույց տվեց ԱՄՆ-ում գործող կենտրոնի կողմից իրականացվող դասընթացները, որոնց ժամանակ գիտելիք են փոխանցում, թե ինչպես իրականացնել հեղափոխություն խաղաղ ճանապարհով։
«Այս կենտրոնի էջում դուք կտեսնեք ծանոթ մարդ, որը մինչև վերջերս ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանն էր, որը ՔՊ դեմքերից էր, որը 2015թ. Այդ ծրագրով ստացել է այդ գիտելիքը։ Խոսքը Լիլիթ Մակունցի մասին է։ Այդ գիտելիքների կիրառմամբ, այս մարդկանց մասնակցությամբ 2018-ին տեղի է ունեցել հեղափոխություն։ Հիմա հարց իրավապահներին, եթե այս ձայնագրություններն ամբողջական, ոչ կտրտրված դրվագներով փաստում են, որ պլանավորվում էր ոչ բռնի պայքար, խաղաղ անհնազանդություն, ոչ բռնի ճանապարհով հեղափոխություն, ինչի մասին Փաշինյանը վերջերս խոսում է, ինչի՞ համար են դրանք ներկայացվում քրեորեն պատժելի արարք, տեռորիզ։ Եթե խաղի կանոններն այնպիսին են, որ դրանք ներկայացվում են տեռորիզմ, ուրեմն սկսեք Լիլիթ Մակունցից։ Իրավապահներին առաջարկում եմ գործ հարուցել Նիկոլ Փաշինյանի ու ՔՊ բոլոր այն անդամների նկատմամբ, որոնք ոչ միայն տարածել են այդ գիտելիքը 2015-ից սկսած, այլև նաև նրանց նկատմամբ, որոնք դրանց կիրառմամբ իրականացրել են հեղափոխություն»,-ասաց Հ. Ավետիսյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանում իշխանությունը փոխվելու է, չի կարող այսպես շարունակվել, իսկ Հայաստանը պատասխան է տալու իրավական արդարադատության տրամաբանության ներքո, չի կարելի շարունակաբար ապօրինի գործողություններ իրականացնել։

Эксперт: Если правила игры таковы, что все это представляется как терроризм, тогда начните с Лилит Макунц
15:04 06/09/2025
На приглашение эксперта по государственному управлению Ованнеса Аветисяна принять участие в сегодняшней его пресс-конференции международные структуры не откликнулись, ни один их представитель не пришел. По словам Аветисяна, это было ожидаемо.
«Эти организации в Армении годами говорили о правах человека, свободах, демократии, и я являюсь приверженцем этих ценностей. Я письменно просил их представителей присутствовать на судебных заседаниях, чтобы они сами могли убедиться, как проходит судебное разбирательство, как явно проявляется политическое отношение со стороны судебной и правоохранительной систем», – заявил Аветисян на встрече с журналистами.
Напомним, что в отдельных эпизодах опубликованных Следственным комитетом Армении записей разговоров руководителей и участников оппозиционного движения «Священная борьба» фигурирует также сам Аветисян.
«Наши беседы касались исключительно уличной борьбы в форме мирного неповиновения, — отметил он. – Формируемые группы должны были действовать с целью недопущения насилия, чтобы никто не получил травм, а весь процесс проходил спокойно, в логике мирного неповиновения. А для этого нужны знания».
Аветисян напомнил, что акции мирного неповиновения в Армении не запрещены.
Эксперт продемонстрировал на экране материалы курсов, проводимых действующим в США центром, где обучают мирным методам осуществления революций.
«На сайте этого центра вы увидите знакомое лицо – до недавнего времени посла Армении в США, представителя партии „Гражданский договор“, которая в 2015 году в рамках данной программы получила соответствующие знания. Речь о Лилит Макунц. С использованием именно этих знаний и при участии этих людей в 2018 году в Армении произошла революция.
Теперь вопрос к правоохранителям: если упомянутые записи разговоров участников оппозиционного движения «Священная борьба» – целиком, а не нарезки – свидетельствуют о том, что речь шла о ненасильственной борьбе и мирном неповиновении, о той самой ненасильственной революции, о которой недавно говорил Никол Пашинян, почему это квалифицируется как уголовно наказуемое деяние и терроризм?
Если правила игры таковы, что все это представляется как терроризм, тогда начните с Лилит Макунц. Предлагаю правоохранительным органам возбудить дела против Никола Пашиняна и всех членов партии „Гражданский договор“, которые тиражировали эти знания с 2015 года, в отношении всех применивших их на практике для осуществления революции», – подчеркнул Аветисян.
Он добавил, что смена власти в Армении неизбежна: «Так продолжаться не может. Придется ответить в логике правосудия. Нельзя бесконечно совершать противоправные действия».