Նիկոլ Փաշինյանի օդանավը Ադրբեջանի օդային տարածքով է մեկնել ու վերադարձել
Նիկոլ Փաշինյանի օդանավը օգոստոսի 30–ին Ադրբեջանի օդային տարածքով է մեկնել արտերկրյա այցի եւ սեպտեմբերի լույս 6–ի գիշեր վերադարձել Հայաստան: Այս մասին հայտնում է Փաշինյանի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
«Ս/թ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության հաստատումից հետո, Հայաստանի համապատասխան մարմինները Ադրբեջանից օդային անցում են հայցել ՀՀ վարչապետի օդանավի համար եւ ստացել դրական պատասխան։ Այս փաստը դիտարկում ենք որպես գործնական քայլ՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, խաղաղության օրակարգի առաջմղման և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման համար։
Հիշեցնեմ, որ ադրբեջանական ինքնաթիռները տեւական ժամանակ ՀՀ օդային տարածքով ապահովում են հաղորդակցությունը Ադրբեջանի հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության միջեւ»,-մանրամասնել է խոսնակը։

Самолет Никола Пашиняна впервые воспользовался воздушным пространством Азербайджана
Самолет Никола Пашиняна 30 августа отправился в зарубежную поездку через воздушное пространство Азербайджана и в ночь на 6 сентября вернулся в Армению, сообщила пресс-секретарь Пашиняна Назели Багдасарян.
«После установления мира между странами в Вашингтоне 8 августа сего года соответствующие органы Армении запросили у Азербайджана воздушный проход для самолета премьер-министра РА и получили положительный ответ.
Этот факт мы рассматриваем как практический шаг – для разблокирования коммуникаций в регионе, продвижения мирной повестки дня и формирования атмосферы взаимного доверия.
Напомню, что азербайджанские самолеты длительное время обеспечивают через воздушное пространство РА сообщение между основной частью Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой», – указала Багдасарян.