Նիկոլ Փաշինյանի օդանավը Ադրբեջանի օդային տարածքով է մեկնել ու վերադարձել
Նիկոլ Փաշինյանի օդանավը օգոստոսի 30–ին Ադրբեջանի օդային տարածքով է մեկնել արտերկրյա այցի եւ սեպտեմբերի լույս 6–ի գիշեր վերադարձել Հայաստան: Այս մասին հայտնում է Փաշինյանի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
«Ս/թ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության հաստատումից հետո, Հայաստանի համապատասխան մարմինները Ադրբեջանից օդային անցում են հայցել ՀՀ վարչապետի օդանավի համար եւ ստացել դրական պատասխան։ Այս փաստը դիտարկում ենք որպես գործնական քայլ՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, խաղաղության օրակարգի առաջմղման և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման համար։
Հիշեցնեմ, որ ադրբեջանական ինքնաթիռները տեւական ժամանակ ՀՀ օդային տարածքով ապահովում են հաղորդակցությունը Ադրբեջանի հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության միջեւ»,-մանրամասնել է խոսնակը։

Prime Minister Nikol Pashinyan’s aircraft flied through Azerbaijani airspace on August 30 for a foreign trip and returned to Armenia in the early hours of September 6, his spokesperson Nazeli Baghdasaryan reported.
“Following the Washington agreement on peace reached on August 8, the relevant Armenian authorities requested permission from Azerbaijan for the prime minister’s aircraft to cross Azerbaijani airspace. A positive response was granted,” Baghdasaryan said in a statement on Saturday.
She described the move as “a practical step toward unblocking regional communications, advancing the peace agenda and fostering an atmosphere of mutual trust.”
The spokesperson also recalled that Azerbaijani aircraft have long used Armenian airspace to maintain connections between Azerbaijan’s mainland and the Nakhichevan Autonomous Republic.