ԱՄՆ-ում Երևան-Բաքու համաձայնագրից հետո ոգևորված բացականչությունները փոխարինվեցին սկեպտիկ գնահատականներով. Լավրով
13:09 08/09/2025
«Մեր առաջնահերթությունները երբեք չեն փոխվել՝ խաղաղություն և համագործակցություն։ Դրանք այսօր էլ նույնն են մնում»,-ՄԳԻՄՕ-ի ուսանողների և դասախոսների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ խոսելով Հարավային Կովկասում ռուսական դիվանագիտության առաջնահերթությունների մասին։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի Դաշնությունն էր, որը ի դեմս նախագահ Պուտինի, նշանակալի դեր խաղաց երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի բռնկումից հետո՝ բազմաթիվ գիշերային հեռախոսազրույցներիմիջոցով։
«Այս ամենը կարող էր շատ ավելի վաղ դադարեցվել, բայց ոչ բոլոր կողմերն էին պատրաստ դրան։ Այնուամենայնիվ, նախագահը հասավ համաձայնության, որը ստորագրվեց վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերին։ Այնուհետև տեղի ունեցան մի շարք այլ եռակողմ գագաթնաժողովներ, որոնց ընթացքում համաձայնություններ ձեռք բերվեցին տնտեսական կապերի և տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ։ Ստեղծվեց երեք փոխվարչապետերի՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի մեխանիզմ՝ այս հարցը լուծելու համար։ Համաձայնեցվեցին սահմանի սահմանազատման և հետագա սահմանագծման սկզբունքները։ Ի դեպ, համաձայնեցվեց նաև այնպիսի պարտավորություն, ինչպիսին է երեք երկրների հասարակական գործիչների միավորումը», -ասաց Լավրովը՝ հավելելով.«Մենք երբեք չենք հրաժարվել այդ համաձայնագրերը կատարելուց։ Այո, մենք տեսնում ենք, որ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին համաձայնագիրը, որը ծնվել է 2020-2022 թվականներին Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կնքված համաձայնագրերից, որոշվեց կնքել Միացյալ Նահանգների տարածքում։ Սա մեր հարևանների ինքնիշխան իրավունքն է։
Բայց մենք պետք է տեսնենք, թե ինչպես այն (համաձայնագիրը) կաշխատի։ Որովհետև Վաշինգտոնում հանդիպումից հետո առաջին մի քանի օրերին լսված բոլոր ոգևորված արձագանքները, այդ բացականչությունները փոխարինվեցին սկեպտիկ գնահատականներով, երբ փաստաթուղթը հրապարակվեց։ Եվ, ինչպես պարզվեց, այնտեղ ամեն ինչը համաձայնեցված չէ»,-ընդգծեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը։

Лавров: Восторженные возгласы после соглашения Еревана и Баку в США сменились скептическими оценками после публикации документа
13:09 08/09/2025
«У нас приоритеты никогда не менялись – мир и сотрудничество. Они остаются такими же и сегодня», – заявил на встрече со студентами и профессорско–преподавательским составом МГИМО глава МИД РФ Сергей Лавров, говоря о приоритетах дипломатии РФ на Южном Кавказе.
«Именно РФ в лице президента Путина после того, как разразилась вторая карабахская война, сыграла значительную роль – ночные телефонные переговоры многократные. Все это могло остановиться гораздо раньше, но там не с каждой стороны была готовность к этому», – сказал Лавров.
«Тем не менее, президент добился договоренности, которую подписали и премьер-министр Пашинян, и президент Алиев в ноябре 2020 года. Затем состоялась целая серия других трехсторонних саммитов, в ходе которых были достигнуты договоренности по разблокированию экономических связей, транспортных маршрутов. Был создан механизм трех вице-премьеров – РФ, Армении и Азербайджана, который этим занимался. Были согласованы принципы делимитации и последующей демаркации границы. Было согласовано, кстати сказать, тоже такое начинание, как объединение общественных деятелей трех стран», – указал Лавров, добавив:
«Мы никогда не отказывались от выполнения этих договоренностей. Да, мы видим, что договоренность о заключении мирного договора, которая выросла из соглашений, достигнутых в 2020-2022 годах между главами РФ, Армении и Азербайджана, этот договор решили заключить на территории США. Это суверенное право наших соседей».
«Но надо посмотреть, как она (договоренность. – Ред.) будет работать. Потому что все восторженные отзывы, которые прозвучали в первые несколько дней после встречи в Вашингтоне, эти возгласы потом сменились скептическими оценками, когда документ был опубликован. И, как выясняется, там далеко не все согласовано», – подчеркнул глава МИД РФ.