Ընտանեկան բռնությունների մասով հաշվառման մեջ է գտնվում 1917 անձ. Արմեն Ղազարյան
«2025 թվականի 5 ամիսների ընթացքում ընտանեկան բռնությունների մասով կիրառվել է նախազգուշացման 234 դեպք, անհետաձգելի միջամտության 701 դեպք, հաշվառման մեջ է գտնվում 1917 անձ»,-ԱԺ-ում հայտնեց ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը։
Փոխնախարարը զեկուցեց «Ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելման և ընտանեկան և կենցաղային բռնությունների ենթարկված մարդկանց պաշտպանության մասին» օրենքների նախագծերը։
Նա նշեց, որ օրենքում լրացվող մեկ դրույթով պարտավորություն է սահմանվում բռնարարի համար կրել էլեկտրոնային հսկման միջոցներ։
Արմեն Ղազարյանը հայտնեց, որ բացասական վիճակագրությունը որոշակի աճ է գրանցվել նախորդ տարիների նկատմամբ՝ կարևորելով իրազեկվածությա բարձարացումը և պետական ապարատում հմտությունների զարգացումը։

The Armenian authorities issued 234 warnings and imposed 701 urgent intervention measures in connection with domestic violence cases in the first five months of 2025. Currently, 1,917 individuals remain under official monitoring, Deputy Interior Minister Armen Ghazaryan said at a parliament session on Monday.
Presenting draft amendments to the Law on the Prevention of Domestic and Gender-Based Violence and on the Protection of Victims, Ghazaryan emphasized that the proposed changes require perpetrators to wear electronic monitoring devices.
He said the statistics show a certain increase compared to previous years, stressing the need for strengthening institutional capacity and raising public awareness to combat domestic violence more effectively.