Մենք 2026-ին սպասելու սիրահարների, 2026-ի ակումբի անդամներ չենք. Հայկ Մամիջանյան
«Նիկոլ Փաշինյանի՝ ամեն օր իշխանության մնալը աղետ է բերում Հայաստանին ու ստեղծում է անդառնալի հետևանքներ»,-ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Ըստ նրա, իշխանափոխության խնդիրն անհրաժեշտ է լուծել մինչև ընտրությունները. «Ես այդքան էլ լավ չեմ հասկանում նստելն ու ակտիվ ընտրություններին սպասելը»։
Նա ասաց, որ իրենք առաջարկում են այս պահին միակ, իրենց կարծիքով, իրատեսական լուծումը՝ իմպիչմենտի գործընթացը։
«Դա այս պահին Փաշինյանի հեռացման՝ Հայաստանի քաղաքական դաշտում միակ առաջարկված օրակարգն է։ Եթե կան այլ օրակարգեր, սիրով կքննարկենք, բայց, կարծեք, ոչ մեկ որևէ այլ բան չի առաջարկում։ Իմպիչմենտի գործընթացը շարունակում է մնալ ՀՀԿ-ի առաջնահերթությունը»,- նշեց Մամիջանյանը։
Ըստ նրա, առանց հանրային կոնսոլիդացիայի, առանց փողոցի ճնշման հնարավոր չէ իրականացնել այդ գործընթաց. «Փողոցային ճնշումը վարչապետին անվստահաություն հայտնելու գործընթացի կարևորագույն ու որոշիչ բաղադրիչն է»։
Հայկ Մամիջանյանի խոսքով, առաջին փուլում անհրաժեշտ է խորհրդարանական բոլոր ընդդիմադիր ուժերը միանան այդ գործըթնացին, հետևաբար շարունակում են սպասել «Հայաստան» խմբակցության արձագանքին։
«Խորհրդարանական ընդդիմության միասնական դիրքորոշումն առաջին կարևորագույն փուլն է, որ Փաշինյանին անհրաժեշտ է հեռացնել ու կատարել այն խոստումը, որը բոլորս տվել ենք 2021 թվականին, դրան նախորդող փողոցային ակցիաների ժամանակ։
Հիմա մենք մեր խոստումը կատարում ենք, դրա համար, մեր կարծիքով, միակ հնարավոր օրակարգն առաջարկում ենք։ Ակնկալում ենք, որ մեր գործընկերները կմիանան կամ կառաջարկեն այլընտրանքային օրակարգ, որը չի լինելու»,- ասաց ընդդիմադիր գործիչը։
Հարցին, եթե չի ստացվում իմպիչմենտի գործընթացը, ՀՀԿ-ն 2026-ի ընտրություններին մասնացելո՞ւ է, նշվում է՝ ներքին քննարկումներ կան, Մամիջանյանն ասաց. «2026-ի հետ կապաված ՀՀԿ ներգրաված չէ որևէ ներքին քննարկումների մեջ, ներկուսակցական քննարկումները, բոլոր շփումները խորհրդարանական, արտախորհրդարանական ուժերի հետ միտված է բացառապես իմպիչմենտի օրակարգն առաջ մղելուն։ Մենք 2026-ին սպասելու սիրահարների, 2026-ի ակումբի անդամներ չենք, փորձում ենք գործ անել, քանի որ մինչև 2026-ի ընտրությունները ձեռքներ ծալած նստելը մեզ համար չէ»։

Айк Мамиджанян: Мы не члены «клуба-2026», сидеть сложа руки до выборов 2026 года – не для нас
Каждый день пребывания Никола Пашиняна у власти чреват новыми катастрофами и созданием необратимых последствий для Армении, заявил сегодня, 9 сентября, в беседе с журналистами в Национальном Собрании глава фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
По его словам, вопрос смены власти необходимо решить до выборов. «И вообще, я не вполне понимаю позицию «активного ожидания» выборов. Что это означает?» – заявил депутат.
Посему, как указал Мамиджанян, фракция «Честь имею» предлагает единственное реалистичное решение – начать процесс импичмента в отношении Никола Пашиняна.
«На сегодняшний день на политическом поле Армении это единственная представленная повестка отстранения Пашиняна от власти. Мы готовы обсудить другие повестки, если они есть, но пока никаких альтернативных предложений нет. Поэтому процесс импичмента продолжает оставаться в нашей повестке дня, и является приоритетом для Республиканской партии Армении (РПА)», – заявил он.
По его словам, без общественной консолидации и уличных протестов, давления невозможно довести процесс импичмента в отношении Пашиняна до логического завершения. «Уличное давление – важнейший и определяющий фактор процесса выражения вотума недоверия премьер-министру», – подчеркнул Мамиджанян.
По словам Айка Мамиджаняна, на первом этапе необходимо, чтобы все парламентские оппозиционные силы присоединились к этому процессу, поэтому фракция «Честь имею» продолжает ждать ответа фракции «Армения».
«Единая позиция парламентской оппозиции – это первый важнейший этап: необходимо сместить Пашиняна и выполнить обещание, которое мы все дали еще в 2021 году, во время предыдущих  уличных акций.
Сейчас мы выполняем это обещание, и именно поэтому, по нашему мнению, мы предлагаем единственно возможную повестку. Ожидаем, что наши коллеги присоединятся или представят альтернативную повестку, которой, на самом деле, не существует», – заявил оппозиционный деятель.
Отвечая на вопрос, примет ли РПА участие в выборах 2026 года в случае неудачи процесса импичмента, Мамиджанян отметил: «По поводу 2026 года Республиканская партия Армении не вовлечена в какие-либо внутренние обсуждения. Все внутрипартийные дискуссии и контакты с парламентскими и внепарламентскими силами направлены исключительно на продвижение повестки импичмента. Мы не из числа любителей ожидания 2026 года, мы не члены «клуба-2026». Мы пытаемся действовать, потому что сидеть сложа руки до выборов 2026 года – не для нас».
У фракции «Честь имею» в парламенте 6 мест, однако для включения инициативы в повестку законодательного органа требуется 36 голосов. Оппозиционная фракция «Армения» уже заявила, что готова поставить свои 28 подписей под этим документом, если соберется 8 голосов. Если инициатива будет включена в повестку парламента, то понадобятся 54 голоса, чтобы добиться смены премьер-министра.