Մենք 2026-ին սպասելու սիրահարների, 2026-ի ակումբի անդամներ չենք. Հայկ Մամիջանյան
«Նիկոլ Փաշինյանի՝ ամեն օր իշխանության մնալը աղետ է բերում Հայաստանին ու ստեղծում է անդառնալի հետևանքներ»,-ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Ըստ նրա, իշխանափոխության խնդիրն անհրաժեշտ է լուծել մինչև ընտրությունները. «Ես այդքան էլ լավ չեմ հասկանում նստելն ու ակտիվ ընտրություններին սպասելը»։
Նա ասաց, որ իրենք առաջարկում են այս պահին միակ, իրենց կարծիքով, իրատեսական լուծումը՝ իմպիչմենտի գործընթացը։
«Դա այս պահին Փաշինյանի հեռացման՝ Հայաստանի քաղաքական դաշտում միակ առաջարկված օրակարգն է։ Եթե կան այլ օրակարգեր, սիրով կքննարկենք, բայց, կարծեք, ոչ մեկ որևէ այլ բան չի առաջարկում։ Իմպիչմենտի գործընթացը շարունակում է մնալ ՀՀԿ-ի առաջնահերթությունը»,- նշեց Մամիջանյանը։
Ըստ նրա, առանց հանրային կոնսոլիդացիայի, առանց փողոցի ճնշման հնարավոր չէ իրականացնել այդ գործընթաց. «Փողոցային ճնշումը վարչապետին անվստահաություն հայտնելու գործընթացի կարևորագույն ու որոշիչ բաղադրիչն է»։
Հայկ Մամիջանյանի խոսքով, առաջին փուլում անհրաժեշտ է խորհրդարանական բոլոր ընդդիմադիր ուժերը միանան այդ գործըթնացին, հետևաբար շարունակում են սպասել «Հայաստան» խմբակցության արձագանքին։
«Խորհրդարանական ընդդիմության միասնական դիրքորոշումն առաջին կարևորագույն փուլն է, որ Փաշինյանին անհրաժեշտ է հեռացնել ու կատարել այն խոստումը, որը բոլորս տվել ենք 2021 թվականին, դրան նախորդող փողոցային ակցիաների ժամանակ։
Հիմա մենք մեր խոստումը կատարում ենք, դրա համար, մեր կարծիքով, միակ հնարավոր օրակարգն առաջարկում ենք։ Ակնկալում ենք, որ մեր գործընկերները կմիանան կամ կառաջարկեն այլընտրանքային օրակարգ, որը չի լինելու»,- ասաց ընդդիմադիր գործիչը։
Հարցին, եթե չի ստացվում իմպիչմենտի գործընթացը, ՀՀԿ-ն 2026-ի ընտրություններին մասնացելո՞ւ է, նշվում է՝ ներքին քննարկումներ կան, Մամիջանյանն ասաց. «2026-ի հետ կապաված ՀՀԿ ներգրաված չէ որևէ ներքին քննարկումների մեջ, ներկուսակցական քննարկումները, բոլոր շփումները խորհրդարանական, արտախորհրդարանական ուժերի հետ միտված է բացառապես իմպիչմենտի օրակարգն առաջ մղելուն։ Մենք 2026-ին սպասելու սիրահարների, 2026-ի ակումբի անդամներ չենք, փորձում ենք գործ անել, քանի որ մինչև 2026-ի ընտրությունները ձեռքներ ծալած նստելը մեզ համար չէ»։

Opposition MP Hayk Mamijanyan, head of the Pativ Unem faction, has renewed calls for Prime Minister Nikol Pashinyan's impeachment, warning that his continued rule is bringing “disaster and irreversible consequences” to Armenia.
Speaking to reporters on Tuesday, he stressed that change of power should happen before the 2026 parliamentary elections.
“I don’t really understand just sitting and waiting for the elections,” he said, insisting that impeachment is currently “the only realistic path” forward.
Mamijanyan stressed that the Republican Party of Armenia (RPA), which is part of the Pativ Unem faction, remains committed to pursuing impeachment proceedings. He noted that success would require both unity among opposition forces and sustained public pressure.
“Street pressure is the decisive component in a no-confidence motion against the prime minister,” he said, adding that the first step is for all parliamentary opposition groups to join the effort.
Mamijanyan said his faction is still waiting for a response from the Hayastan bloc, stressing that joint action would fulfill promises made during the 2021 protests.
Asked whether the RPA will run in the 2026 elections if impeachment fails, Mamijanyan stressed that the party is not engaged in such discussions. “We are not fans of waiting for 2026, we are not members of a 2026 club. Our focus is solely on advancing the impeachment agenda,” he added.