Ոնց որ թուրքական շպիոն. 10 մեքենայով շրջափակել են երեխեն գիրկը. Վարդան Ղուկասյանը՝ որդու ձերբակալության մասին
16:05 11/09/2025
«Այսօրվա դեպքը՝ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդի Սպարտակ Ղուկասյանի բերման ենթարկումը մանկապարտեզի բակում, նոր ապացույց է, որ Հայաստանում գործող իշխանությունը ոչ թե ժողովրդավարական պետություն է կառուցում, այլ հաստատում է բացահայտ բռնապետություն»,-նման հայտարարություն է տարածել Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։
«Երեխաների աչքի առաջ, մանկապարտեզի դռան մոտ, 7-8 մեքենայով իրավապահների իրականացրած այս գործողությունը ոչ թե օրենքի գերակայություն է, այլ իշխանական հաշվեհարդար՝ ընդդիմադիր քաղաքապետի դեմ։ Սա ոչ միայն քաղաքական հետապնդում է, այլև հասարակական ահաբեկում։
Հասարակությունը պետք է հստակ գնահատական տա․ պետություն, որը ձեռնոց է նետում ոչ թե հանցագործներին, այլ իր քաղաքական հակառակորդներին, չի կարող կոչվել ժողովրդավարական։ Սա պարզ ու կոպիտ ճնշում է՝ ուղղված այն մարդկանց, ովքեր համարձակվում են մասնակցել ընդդիմադիր գործիչների և եկեղեցական առաջնորդների դատերին։Կառավարությունը պարտավորվում է բացատրել՝ ինչու էր անհրաժեշտ նման ցուցադրական ուժի կիրառումը մանկապարտեզի բակում, երեխաների անմիջական ներկայությամբ։
Սա ոչ թե իրավական, այլ բարոյական հանցագործություն է՝ կատարած իշխանության անունից։ Այս ամենը վկայում է մեկ բան․ Հայաստանում իշխանությունը վերածվել է կամայականության և ահաբեկման գործիքի։ Ժողովուրդը չի կարող լռել, երբ նույնիսկ մանկության անմեղությունն է դառնում քաղաքական հաշվեհարդարի զոհ»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Гукасян – о задержании сына: «Будто ловили турецкого шпиона: 10 машин окружили, а у него ребенок на руках»
16:41 11/09/2025
«Сегодняшний инцидент – привод в полицию сына мэра Гюмри Вардана Гукасяна, Спартака Гукасяна, со двора детского сада – является еще одним доказательством того, что действующая власть в Армении не строит демократическое государство, а утверждает явную диктатуру», – заявил мэр Гюмри Вардан Гукасян.
«Эта операция, осуществленная прибывшими на 7-8 автомобилях правоохранителями у ворот детского сада, на глазах у детей, является не торжеством верховенства закона, а политической расправой с оппозиционным мэром. Это не только политическое преследование, но и общественный террор.
Общество должно дать четкую оценку: государство, которое бросает вызов не преступникам, а своим политическим оппонентам, не может называться демократическим. Это прямое и грубое давление на людей, которые осмеливаются участвовать в судебных заседаниях по делам оппозиционных деятелей и церковных лидеров. Правительство обязано объяснить, зачем нудно было прибегать к столь демонстративному применению силы во дворе детского сада в непосредственном присутствии детей.
Налицо не правовое, а моральное преступление, совершенное от имени власти. Все это свидетельствует лишь об одном: в Армении власть превратилась в инструмент произвола и запугивания. Народ не может молчать, когда даже невинные дети становятся жертвой политической расправы», – говорится в заявлении.