Ռուսաստանը Հայաստանի հետ պատրաստ է քննարկել Հարավային Կովկասում Թրամփի երթուղին. Մարիա Զախարովա
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան սեպտեմբերի 12-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձել է Հարավային Կովկասում Թրամփի երթուղու (TRIPP) նախագծին։
Ըստ նրա, թե ինչպես է այս տրանսպորտային երթուղին գործնականում գործելու, Մոսկվան կարող է վերջնական պատկերացում կազմել միայն նախագծի կոնկրետ մանրամասներին ծանոթանալուց հետո, ինչը դեռևս տեղի չի ունեցել։
«Ես կկրկնեմ մեր տեսակետը. Հարավային Կովկասի գործերում արտատարածաշրջանային խաղացողների մասնակցությունը, այդ թվում՝ հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում, պետք է ուղղված լինի, առաջին հերթին, տարածաշրջանի երկրների և նրանց անմիջական հարևանների շահերին»,-ընդգծեց Զախարովան և հավելեց.
«Անհրաժեշտ է նաև հաշվի առնել մի շարք լրացուցիչ գործոններ. Հայաստանը ԵԱՏՄ միասնական մաքսային տարածքի մաս է կազմում, «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության դուստր ձեռնարկություն է, «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ընկերությունը կառավարում է Հայաստանի երկաթուղային ցանցը, իսկ ռուս սահմանապահները, միջազգային պայմանագրի համաձայն, ապահովում են սահմանների պաշտպանությունը այն տարածքում, որտեղով մոտավորապես կանցնի վերոնշյալ երթուղին։
Ցանկանում եմ նաև հիշեցնել, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում ձեռք են բերվել բազմաթիվ կարևոր համաձայնություններ։ Դրանք արդիական են մնում նաև այսօր։ Հետևաբար, մենք հույս ունենք շարունակել արդյունավետ երկխոսությունը հայկական կողմի հետ այս և այլ թեմաների շուրջ»։

Мария Захарова: РФ готова обсудить с Арменией маршрут Трампа на Южном Кавказе
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 12 сентября коснулась проекта «Маршрут Трампа» (TRIPP) на Южном Кавказе.
По ее словам, окончательное понимание того, как данный транспортный маршрут будет работать на практике, Москва может сформировать только после ознакомления с конкретными деталями этого проекта, пока этого не произошло.
«Повторю нашу точку зрения: участие внерегиональных игроков в делах Южного Кавказа, в том числе в вопросе деблокирования коммуникаций, должно ориентироваться, прежде всего, на интересы стран региона и их непосредственных соседей», – подчеркнула Захарова.
«Также необходимо учитывать ряд дополнительных факторов: Армения входит в единое таможенное пространство ЕАЭС, дочернее предприятие РЖД – компания "Южно-Кавказская железная дорога" – управляет ж/д сетью Армении, российские пограничники в соответствии с международным договором обеспечивают охрану границы в районе, где ориентировочно пройдет упомянутый маршрут», – отметила Захарова.
Напомню также, что в рамках трехсторонней рабочей группы по разблокированию транспортных и экономических коммуникаций под сопредседательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении были достигнуты многие важные договоренности. Они сохраняют свою актуальность и сегодня. Поэтому рассчитываем на продолжение плодотворного диалога с армянской стороной по этой и другим темам», – подчеркнула она.