«Երևանում վերջին մեկ տարվա ընթացքում գրանցված ավտոմեքենաների թիվն ավելացել է 11 հազարով»,-հրավիրված ասուլիսում ասաց Տիգրան Ավինյանը՝ հավելելով, որ այն վերջին տարիներին աճողական է։
Քաղաքապետը հայտարարեց, թե դրան զուգահեռ ավելացնում են ավտոբուսային գծեր, որոնք սահմանափակում են ստեղծում ավտոմեքենաների համար։
«Բայց երթևեկության փոփոխությունները, որ մենք այս տարի իրականացնում ենք, վստահաբար շատ դժգոհություններ եղան, որոշները շատ օբյեկտիվ և դրանցից եզրակացություններ արեցիք՝ լուսացույցների ռեժիմներ փոխելով, որը շարունակական պրոցես է։ Ուզում եմ արձանագրենք, որ սեպտեմբերի այս մի քանի օրվա տվյալներով երթևեկության խցանումների թիվը մոտավորապես 18%-ով պակաս է նախորդ տարվա այդ ժամանակահատվածի համեմատ»,-ասաց Ավինյանը և հայտարարեց, որ Երևանում որքան ավտոմեքենաներն ավելանան, այնքան նրանց դեմ սահմանափակումները պետք է ավելանան, որովհետև հանրային տրանսպորտը մի կետից մյուսը չի կարողանա հասնել։
Նա վստահեցրեց, որ ավտոբուսների ուշացման պատճառը ոչ թե ավտոբուսների քանակն է, այլ խցանումները։
«Մամուլում մենք ունենք ահռելի ծավալի սև փողերի շրջանառություն և կոռուպցիայի ծավալ և որոշ լրատվամիջոնցեր արդեն 7 տարի թիրախավորում են կոնկրետ պաշտոնյաների», հայտարարեց Ավինյանը՝ պատասխանելով ՔՊ-ի կողմից իրեն զոհաբերելու մասին լուրերի և ԱՆԻՖ-ի մասին հարցին։
Նա հայտնեց, որ 2017 թվականին եկամտի հայտարարագիր է տվել և այնտեղ ամեն ինչ նշված է .
«19-ամյա Տիգրան Ավինյանը նստած իր «Մերսեդես» ջիպի մեջ, չէր մտածում, որ առհասարակ ֆինանսական հաջողությունների խնդիր ունի, էլի»,-ասաց Ավինյանը և հավելեց. «Տիգրան Ավինյանի հայրն էլ չէր մտածում, ով երբևէ, որևէ տենդերի չի մասնակցել... Կարամ գնամ մինչև պապուս հասնեմ։ Բայց ուզում եմ ասել, որ այս մանիպուլյացիան, որ տեղի է ունեցել 7 տարի իրար հետևից կաթ-կաթ, որ քարը կծակի, թե Տիգրան Ավինյանը սոված էր ոչ մի բան չուներ... Բա ինչպես էր Լոնդոնում սովորել, ավտոմեքենաները որտեղ էին, այն ժամանակվա առանձնատունը՝ որտեղ, հեկտարներով հողերը՝ որտեղ... Ասեմ որտեղից, ժողովուրդ ջան՝ արդար քրտինքով աշխատած մինչև 2018 թվականն աշխատած»։
Նա վստահեցրեց, որ ներկայում իր ընտանիքի բիզնես-նախագծերը կապ չունեն համայնքի հետ և նաև հանրապետության։
«7 տարի ես կարդում եմ մամուլը, ոնց որ սերիալ լինի, էսօր ինչ եմ արել, ինչ է եղել, հիմա էլ ինձ պետք է զոհաբերեն»,-պատասխանելով ԱՆԻՖ-ի մսխումների մասին հարցին՝ ասաց նրա նախկին նախագահը և հիշեցրեց, թե այն ինչու էր ստեղծվել, և հավելեց.
«210 մլն դրամ ներդրում է ընկերությունը Հայաստան բերել։ 4.19 մլրդ դրամ է պետությունը ներդրել ԱՆԻՖ-ում, 800 աշխատատեղ է ստեղծվել, իսկ ընկերության դուստր ձեռնարկությունները 5.5 մլրդ դրամ է վերադարձրել պետությանը՝ հարկերի տեսքով»,-վստահեցրեց Ավինյանը։
Նա հայտնեց,որ հարցաքննվելէ ԱՆԻՖ-ի գործով։
«ԱՆԻՖ-ը ԱՄՆ-ում կիբեր անվտանգության մասնագետների պատրաստման ընկերության՝ Օրբիս ընկերության հետ միասին Հայաստանում ստեղծում են ձեռնարկություն, որի նպատական է Օրբիսի ծրագրով պատրաստել կիբերանվտանգության մասնագետների, որոնք պետք է իրենց ծառայությունները մատուցեին պետական և մասնավոր ընկերություններին, որը տեղի է ունենում պատերազմից հետո և Հայաստանն այդ առումով այնքան էլ ամուր չէր։ 10 ուսանող է ընտրում ամերիկայն կողմը, որը տիրապետում է ընկերության բաժնետոմսերի 51%-ը»,-հայտնեց Ավինյանը։
Նա նշեց, որ Քաղաքապետ դառնալուց հետո ծրագրի գործընկեր Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը կառավարության որոշմամաբ ԱՆԻՖ-ի ամբողջ փաթեթը տանում է նախարարության ենթակայության տակ և անում կադրային կտրուկ փոփոխություններ, իր խորհդականին է այնտեղ նշանակում, տնօրենին է փոխում, որը խորհրդի մյուս արտասահմանցի անդամների և Օրբիսի աշխատակիցների համար անընդունելի է լինում և հասնում են մի կետի, որտեղ բոլորը հրաժարվում են շարունակել իրենց գործունեությունը։
Ավինյանը դիմեց իրավապահներին՝ ասելով. «Փողերի լվացման թեմա է քննարկվում և իմ պատկերացմամբ այն կարող է իրականացվել մի պարզ պատճառով , իմ պատկերացմամբ CFW ընկերությունը, որը հիմնադրվել է ԱՆԻՖ-ի և երկու ընկերությունների՝ «Հայք» և «Արարատ» կողմից, որոնք ԱՄՆ-ում են գրանցված Օրբիսի կողմից և քննչականը պետք է այդ կապը պարզի»։
Ավինյանը ժխտեց, որ միջնորդել է իր կնոջ համադասարանցուն և իր համադասարանցուն ներգրավել ԱՆԻՖ-ի գործունեության մեջ՝ պնդելով, որ ամբողջն օրինական է եղել և ծրագրի պահանջներին համապատասխան։
«Դավիթ Փափազյանն ընտրվել էր կառավարության որոշ գործընկերների հետ հարցազրույցի արդյունքում։ Մի քանի հոգու հետ հարցազրույց էր իրականացվել և ընտրվել էր Դավիթ Փափազյանը, որը կրկին մեծ հիմնադրամներ էր ղեկավարել և ինքն էլ ֆինանսապես ապահովված մարդ էր այդ ժամանակ, ենթադրում եմ՝ հիմա էլ»,- հայտարարեց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ պատասխանելով ԱՆԻՖ-ում պետական միջոցներն անարդյունավետ վատնելու փաստի վերաբերող հարցին։
Լրագրողը մինչ այդ դիտարկել էր, որ նախորդիվ Ավինյանի արած մեկնաբանությունից կարելի էր ենթադրել, որ այն ժամանակ էկոնոմիկայի նախարար աշխատող Վահան Քերոբյանը հանել է Փափազյանին ԱՆԻՖ-ի տնօրենի պաշտոնից և այն խորհրդի արտասահմանցի անդամների դուրը չէր եկել և նրանք դադարել էին համագործակցել ՀՀ-ի հետ։
Ավինյանը հայտարարեց, թե Քերոբյանի կողմից ԱՆԻՖ-ը նախարարության ենթակայության տակ տանելը, տնօրենին փոխելը բերել է հիմնադրամի քանդմանը։
«Արդյո՞ք Ֆրանսիայի նախկին վարչապետին հարցազրույցով էինք ընդունել՝ ոչ, այլ ընդունել էինք նրա փորձը։ Դոմինիկ Դվոլպելը և Իսիդորա Լուչիոլան առանց հարցազրույցի էին ընտրվել , ծանոթության միջոցով և իրենց առաջակվել է ընդգրկվել խորհրդի կազմում»,-ասաց Ավինյանը և հավելեց. «Դավիթ Փափազյանի հետ կառավարության որոշ անդամներով ենք հարցազրույց արել...
Ամեն տարի ԱՆԻՖ-ի գործունեությունը ենթարկվում էր միջազգային աուդիտի և գրեթե բոլոր տարիներին, ես հիշում եմ, այն իրականացնում էր «ՔեյԹիԷմՋի» ընկերությունը։ Եթե լրատվական ընկերությունները ցանկանում են բացահայտումներ անել, կարող են խնդրեն, ստանան այդ աուդիտորական ուսումնասիրություների տվյալները և տեսնեին, թե ինչ վատ, բո-բո բաներ էին արվում ԱՆԻՖ-ում»։

Авинян прокомментировал расследование дела ANIF: «Следственные органы должны выявить все связи»
В ходе пресс-конференции 15 сентября мэр Еревана Тигран Авинян представил ряд данных и пояснений, касающихся транспортной политики в армянской столице и деятельности ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF).
Транспорт и дорожное движение
«За последний год в Ереване число зарегистрированных автомобилей увеличилось на 11 тыс.», – сказал Авинян.
Параллельно мэрия расширяет автобусные маршруты, что, по словам Авиняна, создает ограничения для автомобилей.
«Да, изменения в организации дорожного движения, которые мы внедряем в этом году, вызвали много недовольства – некоторые из них вполне объективные, и мы сделали соответствующие выводы, изменив режимы работы светофоров. Это непрерывный процесс. Но хочу зафиксировать: по данным за несколько сентябрьских дней количество заторов на дорогах примерно на 18% меньше, по сравнению с тем же периодом прошлого года», – сказал Авинян и подчеркнул: чем больше автомобилей будет в Ереване, тем больше ограничений для них придется вводить, иначе общественный транспорт просто не сможет перемещаться из одной точки в другую.
Причиной задержек общественного транспорта мэр назвал исключительно пробки, а не недостаток автобусов.
Ответ на обвинения в коррупции
Коснувшись муссируемых слухов о том, что Никол Пашинян перед выборами в НС 2016 года может «принести его в жертву» в связи со сделкой по ANIF, Авинян указал:
«Важно обратить внимание, какая информация периодически появляется в СМИ. В нашей прессе мы встретим про огромные обороты теневых средств и масштабы коррупции. Некоторые СМИ уже 7 лет целенаправленно избирают мишенью конкретных должностных лиц».
Он сообщил, что еще в 2017 году представил декларацию о доходах, где все отражено:
«19-летний Тигран Авинян, сидя в своем джипе “Мерседес”, не думал, что у него есть проблемы с финансовым благополучием. И отец Тиграна Авиняна тоже так не думал, он никогда ни в одном тендере не участвовал… Могу дойти и до деда. Но хочу коснуться этой манипуляции, которая применялась 7 лет подряд – будто Тигран Авинян был беден и у него ничего не было… Но как же он тогда учился в Лондоне? Откуда были машины, тогдашний дом, гектары земли? Я скажу, откуда, дорогие: все было заработано честным трудом еще до 2018 года (смены власти. – Ред)».
Авинян заверил, что и сейчас бизнес-проекты его семьи не имеют отношения ни к общине Ереван, ни к республике.
«7 лет я читаю прессу, словно это сериал и какой-то – каждый день про то, что я сделал, что произошло… Теперь еще и про то, что жертвовать мной хотят», – сказал Авинян в ответ на вопрос о растратах средств в ANIF.
Напомним, что с 2019 по ноябрь 2023 года председателем совета директоров ANIF был Тигран Авинян. Когда в октябре 2023 года он был избран мэром Еревана, его полномочия в ANIF были прекращены. 100% акций ANIF принадлежали государству.
Авинян напомнил, для чего был создан ANIF, и отметил:
«Компания привлекла в Армению инвестиции на сумму 210 млн драмов. Государство вложило в ANIF 4,19 млрд драмов, было создано 800 рабочих мест, а дочерние предприятия компании вернули государству 5,5 млрд драмов – в виде налогов».
Тигран Авинян сообщил, что его уже допрашивали в рамках расследования дела, связанного с деятельностью ANIF.
«ANIF совместно с американской компанией Orbis, которая специализируется на подготовке специалистов в области кибербезопасности, делали в Армении совместный проект. Цель – подготовка по программе Orbis армянских специалистов в области кибербезопасности, которые должны были оказывать услуги государственным и частным компаниям. Это происходило после войны, когда Армения была в этом отношении не слишком сильной. Доля американских партнеров в этом проекте составила 51%, а доля ANIF – 49%. По итогам конкурса было выбрано 10 студентов для участия в программе обучения», – сообщил Авинян.
Он добавил, что после того, как он стал мэром Еревана, партнер проекта – тогдашний министр экономики Ваан Керобян – в соответствии с решением правительства перевел весь пакет ANIF в подчинение министерства, провел резкие кадровые перестановки, для иностранных членов совета и сотрудников Orbis это оказалось неприемлемым, в итоге все отказались от сотрудничества.
Авинян обратился к правоохранительным органам: «Обсуждается тема отмывания денег, и, по моему представлению, это могло осуществляться по простой причине: компания CFW, основанная ANIF совместно с двумя зарегистрированными в США компаниями – ООО «Арарат Текнолоджис» (Ararat Technologies) и ООО «Айк Холдинг» (Hayk Holding), и Orbis. Следственные органы должны выявить эту связь».
Авинян также опроверг, что ходатайствовал о вовлечении в деятельность ANIF одноклассницы своей супруги Мариам Пахлавуни в деятельность АНИФ, уверив, что все происходило в рамках закона и в соответствии с требованиями проекта.