Հայաստանի նկատմամբ անվտանգային ու ռազմակшն uպառնալիքները շատ ցածր են. Արտաքին հետախուզության ծառայության պետ
«Մենք գնահատում ենք, որ այս պահին Հայաստանի նկատմամբ անվտանգային և ռազմական սպառնալիքները շատ ցածր են՝ համեմատած մի քանի ամիս, մի տարի առաջվա հետ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին հետախուզության պետ Քրիստինե Գրիգորյանը, ով մասնակցեց «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն-2025» անվտանգային միջազգային համաժողովին։
Ըստ նրա, դա մեծամասամբ պայմանավորված է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնություններով։
«Բայց նաև պետք չէ մեր հաշվարկից հանել կամ մոռանալ նախորդիվ շրջանի՝ այդ թվում սահմանզատման շրջանակներում կատարված աշխատանքը, որը ստեղծել է այդ հիմքը, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության այդ ուղղվածությունը, մոտեցումը, որը մեզ տվել է այս հնարավորությունը։ Բայց նաև ասեմ, որ դեռ շատ բան ունենք անելու»,–ասաց Ք. Գրիգորյանը։
Նա նաև նշեց, որ սպառնալիքներ կան մեր ժողովրդավարության նկատմամբ. «Դրանք պետք չէ թերագնահատել, որովհետև ժողովրդավարությունը մեր շարժման տեմպը, ռեժիմը և գաղափարախոսությունն է։ Դրանք մեծամասամբ հիբրիդային սպառնալիքներ են։ Պիտի տեսնենք և հասցեագրենք այդ սպառնալիքները մեր ամենօրյա աշխատանքում»։
Հարցին՝ ո՞ր երկրից են գալիս ժողվրդավարության նկատմամբ սպառնալիքները, Քրիստինե Գրիգորյանը պատասխանեց. «Ժողովրդավարության նկատմամբ սպառնալիքները չեն գալիս մեկ պետությունից կամ դերակատարից, դրանք, որպես կանոն գալիս են մի քանի պետությունից՝ համակցված կամ առանձին-առանձին։ Կարող եմ վստահ պնդել՝ չկա որևէ պետություն, որի ժողովրդավարության, կառավարման կարգի կամ անվտանգության եկող սպառնալիքները գալիս են մեկ պետությունից, դերակատարից և Հայաստանը բացառություն չէ»։

Security and military threats to Armenia 'very low', intelligence chief says
Armenia’s foreign intelligence chief Kristinne Grigoryan claims that current security and military threats to Armenia are “very low” compared to several months or a year ago. She made the remarks at the Comprehensive Security and Resilience 2025 international conference held in Yerevan on Monday.
According to Grigoryan, this assessment is largely the result of the August 8 agreements reached in Washington, as well as progress made in border delimitation and other diplomatic efforts. “This has created the basis and given us this opportunity. But there is still much to be done,” she noted.
At the same time, the intelligence chief warned of ongoing threats to Armenia’s democracy. “These are mostly hybrid threats. Democracy is our driving force, pace and ideology. We must identify and address these threats in our daily work,” she said.
When asked which country poses such risks, she stressed that threats to democracy do not usually come from a single actor. “They typically originate from several states, sometimes coordinated, sometimes separate. No country faces threats to its democracy or security from just one actor and Armenia is no exception,” Grigoryan added.