Հայազգի գործարարը ձերբակալվել է Գերագույն ռադայի նախկին պատգամավորի սպանության գործով
Ուկրաինացի գործարար Արայիկ Ամիրխանյանը ձերբակալվել է Գերագույն ռադայի նախկին պատգամավոր Իլյա Կիվայի սպանության գործով։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունն ու մանրամասնում, որ գործարարին պատկանող ընկերությունը Ռուսաստանում կուտակել է 85 միլիոն ռուբլու պարտք, ներառյալ հարկերը։ Նրա հաշիվները արգելափակված են, ըստ BIR-Analytics ծառայության տվյալների և դատական ​​կատարածուների նյութերի։
Ավելի վաղ Իլյա Կիվայի սպանության հետաքննությանը ծանոթ աղբյուրը ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել էր, որ Մոսկվայի մարզի դատարանը ձերբակալել է Ամիրխանյանին ուկրաինացի նախկին պատգամավորի սպանության կապակցությամբ։ Միևնույն ժամանակ, Ամիրխանյանը 2020 թվականից հետախուզվում է Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության կողմից՝ առանձնապես խոշոր չափերի կամ մի խումբ անձանց կողմից կատարված խարդախության հոդվածով։

Ukrainian businessman Arayik Amirkhanyan has been arrested in connection with the assassination of former Ukrainian MP Ilya Kiva, Russian state media outlet RIA Novosti reported.
According to the agency, a company owned by Amirkhanyan has accumulated debts totaling 85 million rubles in Russia, including unpaid taxes. His bank accounts have been frozen, based on data from BIR-Analytics and court bailiffs’ records.
Earlier, a source familiar with the investigation told RIA Novosti that a court in Moscow Region had ordered Amirkhanyan’s detention over Kiva’s murder.
Meanwhile, Amirkhanyan has been wanted by Ukraine’s Security Service since 2020 on charges of large-scale fraud committed either individually or as part of a group.