Այս հայեցակարգը Մերձավոր Արևելքում մարմնավորում է «կոնսենսուս մինուս մեկ» մոդելը. Սերգեյ Մելքոնյան
Պատմական գիտությունների թեկնածու, վերլուծաբան, APRI Armenia-ի գիտաշխատող Սերգեյ Մելքոնյանը Թելեգրամում գրում է. «Արաբական և մուսուլմանական երկրների առաջնորդները Կատարում կայացած արտակարգ գագաթնաժողովում ընդունեցին համատեղ հռչակագիր։
Հիմնական նկատառումներ.
Առաջին՝ գագաթնաժողովի արդյունքները ցույց տվեցին, որ արաբական/իսլամական աշխարհն անկարող է արձագանքել Իսրայելին։ Հայտարարությունը բնույթով «զգուշացնող» է՝ առանց որևէ «գործողության ուղեցույցի»։ Իսրայելի և Եգիպտոսի միջև կնքված խաղաղության պայմանագիրը մնում է ուժի մեջ, ինչպես նաև Աբրահամի համաձայնագրերը։ Հնարավոր ապագա ճաքերի միակ ցուցիչը այս հայտարարություններն են։
Թուրքիան շարունակում է իր տարածքով Ադրբեջանից նավթ տեղափոխել, որն օգտագործվում է Իսրայելի ռազմական տնտեսության համար։ Իսրայելի հետ համաձայնագրեր ունեցող արաբական երկրները շարունակում են առևտուր անել նրա հետ։
Երկրորդ՝ փորձ է արվում ստեղծել «կոնսենսուս մինուս մեկ»։ Համատեղ, համակարգված գործողությունների անհրաժեշտության մասին հայտարարությունները մերձեցման ցուցիչ են Իսրայելի կողմից ներկայացվող աճող սպառնալիքի պայմաններում։ Նախկինում արաբական աշխարհը «Դիմադրության առանցքի» սպառնալիքները ընկալում էր գրեթե նույն կերպ, ինչ Իսրայելից։ Սակայն, Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև կնքված համաձայնագրերը և տարածաշրջանում հետագա զարգացումները, որոնք կապված են «Դիմադրության առանցքի» հետ, գոնե դեկլարատիվ առումով, մերձեցնում են արաբական երկրներին և Իրանին. փոխադարձ սպառնալիքի ընկալումը նվազել է։
Սրա համատեքստում, մտաբերում եմ Իրանի նախկին արտգործնախարարի հոդվածը The Economist-ում, որտեղ նա առաջարկել է ստեղծել Մուսուլմանական Արևմտյան Ասիայի երկխոսության ասոցիացիա (Muslim West Asian Dialogue Association-MWADA): Այս հայեցակարգը Մերձավոր Արևելքում մարմնավորում է «կոնսենսուս մինուս մեկ» մոդելը։
Իսրայելը պատրաստ է պաշտպանել իր շահերը այնպես, ինչպես տեսնում է դրանք՝ առանց կարմիր գծերի, մինչդեռ արաբական աշխարհը դեռևս պատրաստ չէ դրան: Հետևաբար, համատեղ գործողությունների կոչերը առայժմ կմնան քննարկման մակարդակում: Կարճաժամկետ հեռանկարում միակ հնարավոր բանը միջազգային կազմակերպություններում գործողությունների համակարգումն է՝ Իսրայելի վրա ճնշում գործադրելու համար: Երկարաժամկետ հեռանկարում հնարավոր են որոշ համակարգված տնտեսական քայլեր: Ռազմական գործողությունների մասին ներկայումս խոսք անգամ չի կարող լինել»:

Сергей Мелконян: Итоги встречи в Катаре - предпринимается попытка создать «консенсус минус один»
Лидеры арабских и мусульманских стран на внеочередном саммите в Катаре приняли совместную декларацию. Кандидат исторических наук, аналитик, научный сотрудник Института прикладных политических исследований (APRI, Armenia) Сергей Мелконян в своем Telegram-канале представил основные соображения:
«Во-первых, итоги саммита показали, что арабский/исламский мир не способен дать ответ Израилю. Характер заявления носит «предупредительный» характер, без какого-либо «руководства к действию». Мирный договор Израиля с Египтом в силе, Авраамовы соглашения – также в силе. Единственный индикатор возможной будущей трещины – заявления.
Турция продолжает поставлять по своей территории нефть из Азербайджана, который используется для военной экономики Израиля. Арабские траны, у которых имеются соглашения с Израилем, продолжают с ним торговлю.
Во-вторых, предпринимается попытка создать «консенсус минус один». Заявления о необходимости совместных скоординированных шагов являются показателем сближения на фоне роста угрозы, исходящей от Израиля. Ранее арабский мир воспринимал угрозы от «Оси сопротивления» почти так же, как и от Израиля. Но заключение соглашений между Ираном и Саудовской Аравией и последующие события в регионе, связанные с «Осью сопротивления», по крайней мере на декларативном уровне сближают арабские страны и Иран – уровень взаимного восприятия угроз снизился.
В этом контексте вспоминается статья бывшего министра иностранных дел Ирана в The Economist. В ней он предлагал создание Muslim West Asian Dialogue Association (MWADA). Эта концепция воплощает модель «консенсус минус один» на Ближнем Востоке.
Израиль готов без красных линий отстаивать свои интересы так, как он их видит, тогда как арабский мир пока не готов. Поэтому призывы к совместным действиям пока останутся на уровне обсуждений. Единственное, что возможно в краткосрочной перспективе - координация в международных организациях для давления на Израиль. В перспективе - какие-то скоординированные шаги в области экономики. О военных шагах речи пока не может быть».