Վեհափառ Հայրապետը հանդիպեց Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից հաղորդագրություն են տարածել Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի՝ Վատիկանում ունեցած հանդիպումների մասին.
«Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը սեպտեմբերի 15-ին և 16-ին Վատիկան պաշտոնական այցի ընթացքում հանդիպումներ ունեցավ Վատիկանի մի շարք կառույցների պատասխանատու կարդինալների հետ։
Վեհափառ Հայրապետը հանդիպեց Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ։ Զրույցի ընթացքում, ի շարս այլ հարցերի, անդրադարձ կատարվեց աշխարհի տարբեր կողմերում ծավալվող հակամարտություններին, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանում զարգացումներին։ Կայուն և երկարատև խաղաղության վերականգնման համար կարևորվեցին միջազգային հանրության, այդ թվում և քույր Եկեղեցիների կողմից ներդրվող ջանքերը։ Վեհափառ Հայրապետը հանդիպմանը առանձնակիորեն բարձրաձայնեց նաև հայրենազրկված արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության անխաթար պահպանման և Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող ռազմագերիների ու պետական այրերի ազատ արձակման խնդիրները։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն այցելեց Սուրբ Աթոռի Արևելյան Կաթոլիկ եկեղեցիների բաժին, ուր հանդիպում ունեցավ կառույցի նախագահ կարդինալ Կլաուդիո Գուջերոտիի հետ։ Նորին Սրբությունն իր գնահատանքը հայտնեց կարդինալին հայ ժողովրդի և Հայոց Եկեղեցու նկատմամբ ջերմ վերաբերմունքի և օգտաշատ ծառայությանց համար։
Այս ընթացքում Վեհափառ Հայրապետը հանդիպեց նաև Քրիստոնեական միության խթանման բաժնի նախագահ կարդինալ Կուրտ Քոխին, Մշակույթի և կրթության բաժնի նախագահ կարդինալ Ժոզե Տոլենտինոյին և Սուրբ Աթոռի՝ պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար արքեպիսկոպոս Փոլ Ռիչարդ Գալագերին։ Կառույցների ղեկավարների հետ քննարկվեցին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ Հռոմի Կաթոլիկ Եկեղեցու գործակցության առավել ընդլայնման հարցեր, հայ ժողովրդի կյանքը հուզող հիմնախնդիրներ, քրիստոնյա աշխարհի առջև ծառացած մարտահրավերներ, քրիստոնեական արժեքների և ժառանգության պահպանման հրամայականներ։
Սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորած պատվիրակությունը վերադարձավ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին»։

Католикос всех армян Гарегин Второй встретился с государственным секретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролином
13:35 17/09/2025
Его Святейшество Гарегин Второй, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, 15 и 16 сентября в ходе официального визита в Ватикан провел встречи с кардиналами, ответственными за ключевые структуры Ватикана. Подробности приводит пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина:
«Верховный Патриарх встретился с государственным секретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролином.  В ходе беседы, наряду с другими вопросами, обсуждались конфликты, происходящие в разных частях мира, а также события в нашем регионе.
Была подчеркнута важность усилий международного сообщества, в том числе и сестринских Церквей, для восстановления прочного и долгосрочного мира.
На встрече Его Святейшество уделил особое внимание вопросам защиты прав армян Арцаха, вынужденно покинувших Родину, сохранения духовного и культурного наследия Арцаха, освобождения его государственно-политических деятелей и военнопленных, находящихся в заключении в Азербайджане.
Католикос Всех Армян посетил Дикастерию Восточных Католических Церквей Святого Престола, где встретился с ее Префектом, кардиналом Клаудио Гуджеротти.
Его Святейшество поблагодарил кардинала за теплое отношение и  плодотворное служение  армянскому народу и Армянской Церкви.
В ходе визита Святейший Патриарх встретился также с Префектом Дикастерии по содействию христианскому единству Святого Престола кардиналом Куртом Кохом, Префектом Дикастерии по культуре и образованию Святого Престола кардиналом Жозе Толентино, а также  Секретарем по отношениям с государствами Святого Престола архиепископом Полом Ричардом Галлахером.
С руководителями структур были обсуждены возможности расширения и углубления сотрудничества Римско-Католической Церкви с Армянской Апостольской Святой Церковью и Первопрестольным Святым Эчмиадзином, проблемы, волнующие армянский народ и стоящие перед мировым христианством, вопросы сохранения христианских ценностей и культурного наследия.
Вечером 16 сентября делегация во главе с Католикосом Всех Армян возвратилась в Первопрестольный Святой Эчмиадзин».