Վեհափառ Հայրապետը հանդիպեց Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից հաղորդագրություն են տարածել Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի՝ Վատիկանում ունեցած հանդիպումների մասին.
«Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը սեպտեմբերի 15-ին և 16-ին Վատիկան պաշտոնական այցի ընթացքում հանդիպումներ ունեցավ Վատիկանի մի շարք կառույցների պատասխանատու կարդինալների հետ։
Վեհափառ Հայրապետը հանդիպեց Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ։ Զրույցի ընթացքում, ի շարս այլ հարցերի, անդրադարձ կատարվեց աշխարհի տարբեր կողմերում ծավալվող հակամարտություններին, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանում զարգացումներին։ Կայուն և երկարատև խաղաղության վերականգնման համար կարևորվեցին միջազգային հանրության, այդ թվում և քույր Եկեղեցիների կողմից ներդրվող ջանքերը։ Վեհափառ Հայրապետը հանդիպմանը առանձնակիորեն բարձրաձայնեց նաև հայրենազրկված արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության անխաթար պահպանման և Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող ռազմագերիների ու պետական այրերի ազատ արձակման խնդիրները։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն այցելեց Սուրբ Աթոռի Արևելյան Կաթոլիկ եկեղեցիների բաժին, ուր հանդիպում ունեցավ կառույցի նախագահ կարդինալ Կլաուդիո Գուջերոտիի հետ։ Նորին Սրբությունն իր գնահատանքը հայտնեց կարդինալին հայ ժողովրդի և Հայոց Եկեղեցու նկատմամբ ջերմ վերաբերմունքի և օգտաշատ ծառայությանց համար։
Այս ընթացքում Վեհափառ Հայրապետը հանդիպեց նաև Քրիստոնեական միության խթանման բաժնի նախագահ կարդինալ Կուրտ Քոխին, Մշակույթի և կրթության բաժնի նախագահ կարդինալ Ժոզե Տոլենտինոյին և Սուրբ Աթոռի՝ պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար արքեպիսկոպոս Փոլ Ռիչարդ Գալագերին։ Կառույցների ղեկավարների հետ քննարկվեցին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ Հռոմի Կաթոլիկ Եկեղեցու գործակցության առավել ընդլայնման հարցեր, հայ ժողովրդի կյանքը հուզող հիմնախնդիրներ, քրիստոնյա աշխարհի առջև ծառացած մարտահրավերներ, քրիստոնեական արժեքների և ժառանգության պահպանման հրամայականներ։
Սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորած պատվիրակությունը վերադարձավ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին»։

Armenian church leader meets with Vatican secretary of state
On September 15 and 16, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, undertook an official visit to the Vatican, meeting with cardinals responsible for several key Vatican structures, the Mother See of Holy Etchmiadzin reported.
The Supreme Patriarch met with Cardinal Pietro Parolin, Secretary of State of the Holy See. During their discussion, they addressed conflicts unfolding in different parts of the world as well as developments in the region. The discussion underscored the importance of coordinated efforts by the international community, including sister Churches, in working toward lasting and stable peace.
At the meeting, special attention was given to protecting the rights of Armenians from Artsakh who were forced to leave their homeland, safeguarding Artsakh’s spiritual and cultural heritage, and securing the release of its political leaders and prisoners of war held in Azerbaijan.
His Holiness also visited the Dicastery for the Eastern Catholic Churches, where he met with its Prefect, Cardinal Claudio Gugerotti. He expressed his gratitude for the cardinal’s warm attitude and dedicated service to the Armenian people and the Armenian Church.
During his visit, the Supreme Patriarch met with Cardinal Kurt Koch, Prefect of the Dicastery for Promoting Christian Unity; Cardinal José Tolentino, Prefect of the Dicastery for Culture and Education; and Archbishop Paul Richard Gallagher, Secretary for Relations with States.
Discussions focused on expanding cooperation between the Roman Catholic Church and the Armenian Apostolic Church, as well as the Mother See of Holy Etchmiadzin, addressing challenges facing the Armenian people and the broader Christian world, and preserving Christian values and cultural heritage.
On the evening of September 16, the delegation led by His Holiness returned to the Mother See of Holy Etchmiadzin.