Ի՞նչ ճակատագիր է սպասվում ՀԷՑ-ին. Փաշինյանը երկու սցենար ներկայացրեց
ՔՊ 7-րդ համաժողովում Նիկոլ Փաշինյանը ՀԷՑ-ի մասին խոսելիս, ասաց, դիմել են վիրահատական միջոցների, գործընթացն անկասելի է։
«Ես տեսնում եմ, որ դաշտում սին հույսեր կան փայփայողներ կան, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ պրոցեսն անկասելի է և աներկբա, գնալու է մինչև վերջ երկու հնարավոր սցենարներից մեկով»,-ասաց նա։
Փաշինյանի ներկայացրած առաջին սցենարի դեպքում ՀԷՑ-ն ազգայանցվում է, տրվում կառավարման՝ մնալով պետական։
Երկրորդ սցենարի դեպքում ընկերության բաժնեմասերի մեծ մասը փոխանցում է էներգետիկ ոլորտի միջազգային հեղինակավոր կառավարչի։

Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the future of the Electric Networks of Armenia (ENA) at the 7th congress of his Civil Contract party on Saturday, stressing that the government has already resorted to "surgical measures" and the process underway is irreversible.
“I see that some still harbor false hopes, but I want to emphasize that the process is unstoppable and unequivocal. It will move forward to the very end under one of two possible scenarios,” Pashinyan said.
According to him, the first scenario would see the ENA nationalized, remaining under state ownership and management.
The second option would involve transferring the majority of the company’s shares to a leading international energy manager.