Զուրաբյանը՝ Տեր-Պետրոսյանին. Խնդրում եմ ինձ տալ լիազորություն Ձեր անունից մասնակցելու հիստերիկ նոպաներով կառավարվող անձնավորության հետ բանավեճին
14:26 23/09/2025
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հրապարակային կերպով դիմել է  ՀՀ առասջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին.
«Հարգելի պարոն Նախագահ,
Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին քննադատական Ձեր վերջին հայտարարությունները մեծ արձագանք են առաջացրել հանրության մեջ, հսկայական տարածում ստացել լրատվամիջոցներում և սոցցանցերում:
Լիովին ընդունելով Ձեր հնչեցրած քննադատության արդարացիությունն ու ճշմարտացիությունը` խնդրում եմ Ձեզ հաշվի առնել մի նուրբ հանգամանք:
Երկրի ղեկին կանգնած է հոգեկան խանգարումներով և հիստերիկ նոպաներով կառավարվող մի անձնավորություն, որին Ձեր, որքան էլ ճշգրիտ, բացահայտումները հանում են հավասարակշռված վիճակից, առաջացնում էլ ավելի խորը հիստերիկ նոպաներ և անքնություն, ինչը կարող է երկրի անվտանգության և կայունության համար լուրջ, անգամ ցնցումային, հետևանքներ ունենա, ինչպես անցյալում բազմիցս եղել է:
Մթագնած այս վիճակում Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստ է անգամ սուտ մատնություն կատարել սեփական երկրի դեմ և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի կողմից Հայաստանի դեմ կազմակերպված «Նյուրնբերգյան» ֆեյք-դատավարության համար կեղծ ցուցմունքներ տալ Հայաստանի Հանրապետության դեմ:
Սուտ ցուցմունքներ կտա, բայց չի բացահայտի 2019 թվականին իր կողմից մերժված Մինսկի խմբի խաղաղության պլանը, խուսափելով Արցախյան խնդրի շուրջ փաստերի վրա հիմնված բանավեճից և 2020 թվականին բանակցություններից հրաժարվելու ևՀայաստանը աղետաբեր պատերազմի մեջ ներքաշելու փաստերի ապացույցների բացահայտումից:
Իրավիճակը լուրջ է, պարոն Նախագահ: Հիվանդը արդեն շփոթում է հապավումների տառերը, առաջարկում հանրային բանավեճ կալանավայրի խցիկում, զառանցում ինչ-որ «խաղաղության գոտու» և «սնուցող մայրերի» մասին:
Հաշվի առնելով, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ձեր բանավեճի մասին երևակայելն անգամ հղի է երկրի ղեկավարի հոգեկան վիճակի քայքայման վտանգով և Հայաստանի անվտանգության համար լրջագույն սպառնալիքներով, խնդրում եմ ինձ տալ լիազորություն Ձեր անունից մասնակցելու Փաշինյանի հետ բանավեճում: Խոստանում եմ թերապևտիկ զգալի էֆեկտ»։
Լուսանկարը՝ «Առավոտ»-ի։

Зурабян попросил Тер-Петросяна уполномочить его участвовать в дебатах с Пашиняном, пообещав ощутимый терапевтический эффект
Координатор «Армянского национального конгресса» (АНК) Левон Зурабян публично обратился к первому президенту Армении Левону Тер-Петросяну:
«Уважаемый господин Президент,
Ваши последние критические заявления в адрес Никола Пашиняна вызвали большой отклик в обществе, получили колоссальное распространение в СМИ и социальных сетях.
Полностью признавая справедливость и правдивость высказанной Вами критики, прошу Вас учесть один деликатный момент.
У руля страны стоит человек, управляемый психическими расстройствами и истерическими припадками, которого Ваши, хоть и точные, разоблачения выводят из равновесия, вызывают еще более глубокие истерические припадки и бессонницу, что может иметь для безопасности и стабильности страны серьезные, даже чреватые потрясениями последствия, как это неоднократно случалось в прошлом.
В этом помутненном состоянии Никол Пашинян готов даже к ложным доносам против собственной страны и к даче ложных показаний против Республики Армения для организованного президентом Азербайджана Алиевым «Нюрнбергского» фейкового судебного процесса против Республики Армения.
Он даст ложные показания, но так и не раскроет, что в 2019 году именно он отверг план мирного урегулирования Минской группы, уклоняясь от основанной на фактах дискуссии по арцахской проблеме и от раскрытия доказательств, что в 2020 году он отказался от переговоров и втянул Армению в катастрофическую войну.
Ситуация серьезная, господин Президент. Больной уже путает буквы аббревиатур, предлагает публичные дебаты в камере тюрьмы, бредит о какой-то «зоне мира» и «кормящих матерях».
Учитывая, что даже сама мысль о Ваших дебатах с Николом Пашиняном чревата опасностью разрушения психического состояния руководителя страны и серьезнейшими угрозами для безопасности Армении, прошу предоставить мне полномочия участвовать в дебатах с Пашиняном от Вашего имени. Обещаю ощутимый терапевтический эффект».
Напомним, Никол Пашинян сегодня в очередной раз пригласил на дебаты трех экс-президентов Армении, а также Католикоса всех армян с двумя арестованными архиепископами.
«Вы лучше скажите сейчас – придете на дебаты или нет? Можете взять с собой Ктрича, Само, Геворга и Вазгена. Дебаты можем организовать в моей бывшей камере УИУ „Ереван-Центр”, чтобы вам всем было удобно», – написал Пашинян.
Из офиса Роберта Кочаряна посоветовали «завязать либо с водкой, либо с лекарствами», а офис Сержа Саргсяна ответил цитатами, приписываемыми Марку Твену и Альберту Эйнштейну.