Երեկ իմացա, որ տանկի երբեմնի հրամանատար Գագիկ Աֆշարյանը մահացել է ու գնացել միացել է իր անձնակազմի 2 անդամներին. Տիգրան Աբրահամյան
09:37 23/09/2025
«Տարիներ շարունակ Արցախ գնացող մարդկանց Շուշիի հատվածում դիմավորում էր Շուշի ազատագրման ժամանակ առաջինը մուտք գործած հաղթական տանկը, որը պատերազմից հետո որպես հաղթանակի խորհրդանիշ` հուշարձանի կարգավիճակով, մոտակա բարձունքում էր տեղակայված:
Երեկ իմացա, որ տանկի երբեմնի հրամանատար Գագիկ Աֆշարյանը մահացել է ու գնացել միացել է իր անձնակազմի 2 անդամներին, որոնք դեռ Շուշիի ազատագրման ժամանակ էին նահատակվել:
Երկար ժամանակ մտածում էի, թե 44-օրյա պատերազմից և հատկապես 2023 թվականի Արցախի օկուպացիայից հետո ինչ էմոցիոնալ ու ողբերգական ապրումներ է ունեցել մարդը, ով հայրենիքի համար կարևոր պահին իր եղբայրների հետ կամավորագրվել էր հայրենիքի ազատագրության սուրբ գործին, իսկ հետո տեսել է իր ակտիվ մասնակցությամբ ազատագրված Շուշիի անկումը, Արցախի ադրբեջանացումն ու երբեմնի հավատարիմ տանկի ապամոնտաժումը:
Գնդապետ Գագիկ Աֆշարյանը «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր էր` հայրենիքի նվիրյալ, որի սխրանքների մասին սերունդները հիշելու և վստահ եմ` նաև կրկնելու են:
Հավերժ փառք Շուշիի հաղթական Տ-72 տանկի անձնակազմին` Գագիկ Աֆշարյանին, նշանառու-օպերատոր Շահեն Սարգսյանին, վարորդ-մեխանիկ Աշոտ Ավանեսյանին և հայրենիքի պաշպանության համար նահատակված բոլոր նվիրյալներին»:

Память о Гагике Афшаряне и его экипаже: герои Шуши навсегда
«На протяжении многих лет всех, кто направлялся в Арцах, у въезда в Шуши встречал победоносный танк, первым вошедший в город во время освобождения Шуши. После войны он был установлен на близлежащей высоте в качестве памятника – символа победы», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Вчера узнал, что скончался командир этого легендарного танка, Гагик Афшарян, присоединился к двум членам экипажа, которые отдали свои жизни еще во время освобождения Шуши.
Долго размышлял, через какие тяжелые и трагические переживания ему пришлось пройти после 44-дневной войны и особенно после оккупации Арцаха в 2023 году. Человеку, который в решающий для Родины момент вместе с братьями добровольно встал на защиту Отечества и принял участие в святом деле освобождения, пришлось увидеть падение освобожденного при его активном участии Шуши, азербайджанизацию Арцаха и демонтаж танка.
Полковник Гагик Афшарян был кавалером ордена «Боевой крест» I степени, истинным сыном Родины. Его подвиги будут помнить поколения, и я уверен – также повторят.
Вечная слава экипажу победоносного танка Т-72 Шуши – Гагику Афшаряну, наводчику-оператору Шагену Саркисяну, механику-водителю Ашоту Аванессяну и всем павшим преданным защитникам Родины», - отметил Абрамян.