Մեծ երազանքներ ուներ՝ համայնքի, կուսակցության, հայրենիքի հետ կապված. Մանե Թանդիլյանը՝ Փարաքարի uպանվшծ համայնքապետի մասի
«Վալոդյա Գրիգորյանն անցավ կարճ, բայց փառահեղ քաղաքական ճանապարհ»,- գրել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը՝ ներկայացնելով սեպտեմբերի 23-ին Մերձավանում կրակոցներից սպանված Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի անցած ուղին։
«2021թ․-ից սկսելով քաղաքական ուղին՝ մինչև կյանքի վերջին օրը որդեգրեց բացառիկ սկզբունքներ՝ անձնական շահի ստորադասում հանրային, պետական շահին, հայրենասիրություն, ազնվություն, պատասխանատվություն, վճռականություն։
2021թ․ Փարաքար համայնքի ավագանու ընտրությունների անարդարության դեմ պայքարեց երեք տարի՝ փողոցում, դատարաններում․․․ Պայքարեց ամեն օր՝ լինելով վճռական, լինելով ուժեղ․․․
Ամեն օր շարունակում էր լինել համայնքի, համայնքի բնակչի կողքին՝ կրելով իր բաժին պատասխանատվությունը՝ անկախ կարգավիճակից։
Այդ ընթացքում բացառիկ նվիրումով լծվեց կուսակցության աշխատանքներին՝ դառնալով թիմի առանցքային դեմքերից մեկը։ Չէր սիրում խոսել։ Լուռ աշխատանք՝ որտեղ կար պատասխանատվության կարիք, նա առաջինն էր այնտեղ։
2025թ․ Փարաքարի ավագանու արտահերթ ընտրություններին Վալոդյան պատրաստվում էր այլ որակով՝ ահռելի լարվածության կողքին՝ կրկին լուռ, զուսպ, պատասխանատու ու նվիրական աշխատանք։ Եվ փառահեղ հաղթանակ՝ սկզբունքայնության, ազնվության, պատասխանատվության հաղթանակ․․․
Պետական պաշտոնայի կարգավիճակում ցուցաբերեց բացառիկ նվիրում՝ կարճ ժամանակում կառուցելով կուռ ու պատասխանատու թիմ, տիրապետելով ամեն բնակչի անհատական խնդրին՝ օր ու գիշեր ստեղծելով նոր արժեք՝ հանուն համայնքի, հանուն համայնքի բնաչի։
Եղավ բոլորի համայնքապետը՝ բացառելով հովանավորչությունը, անձնական և թիմային շահը։
Ամեն փոքր խնդրի լուծում Վալոդյայի համար մեծ ուրախություն էր, հպարտություն, նոր ուժ՝ հետագա խնդիրները լուծելու համար։ Անդադար աշխատանք՝ առանց հոգնելու, առանց տրտնջալու՝ սնվելով համայնքի բնակիչների սիրով և հարգանքով։
Մեծ երազանքներ ուներ՝ համայնքի, կուսակցության, հայրենիքի հետ կապված։ Դրանք դարձնում էր նպատակ ու քայլ առ քայլ գնում այդ ճանապարհով։
Աշխատանքային և քաղաքական պատասխանատվության կողքին, եղավ ծնողներին արժանի զավակ, չորս երեխաների փառահեղ հայր, սիրող և սիրված ամուսին, նվիրված եղբայր, ընկեր․․․
Ննջիր խաղաղությամբ, լավագույն ընկեր․․․
Այս ողբերգության կատարողները, պատվիրատուները, անգործունակները պատասխան են տալու ամենայն խստությամբ, իսկ քո սկսած պայքարը անավարտ չի մնալու, Վալոդյա ջան...»,- գրել է Մանե Թանդիլյանը։

Мане Тандилян: Начатая тобой борьба не останется незавершенной, дорогой Володя
«Володя Григорян прошел короткий, но славный политический путь», – написала председатель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян, представляя жизненный путь убитого 24 сентября в Мердзаване члена партии, главы общины Паракар Армавирской области Армении Володи Григоряна.
«Начав свой политический путь в 2021 году, Володя Григорян до последнего дня своей жизни придерживался исключительных принципов – подчинения личных интересов общественным и государственным, патриотизма, честности, ответственности, решительности.
На протяжении трех лет он боролся против несправедливости на выборах в Совет старейшин Паракара – на улицах, в судах… Боролся каждый день – решительно и стойко…
Каждый день он продолжал оставаться рядом с общиной, с ее жителями, неся на плечах свою долю ответственности – независимо от статуса.
С исключительной самоотдачей он взялся и за работу в партии, став одним из ключевых фигур команды. Не любил много говорить. Предпочитал молчаливую работу – там, где требовалась ответственность, первым был именно он.
К внеочередным выборам в Совет старейшин Паракара 2025 года Володя готовился на другом уровне: на фоне колоссального напряжения снова молчаливая, сдержанная, ответственная и преданная работа. И блистательная победа – победа принципиальности, честности и ответственности…
В статусе государственного должностного лица он проявил исключительную преданность: в короткие сроки сумел построить крепкую и ответственную команду, знал проблемы каждого жителя, денно и нощно создавая новые ценности – во имя общины, во имя ее жителей.
Он стал главой общины для всех, исключив покровительство, личные и командные интересы.
Решение даже самой маленькой проблемы было для Володи великой радостью, гордостью и новой силой для дальнейшей работы. Он трудился без устали и жалоб, питаясь любовью и уважением жителей общины.
У него были большие мечты – о развитии общины, партии, Родины. Он превращал их в цели и шаг за шагом шел по пути их реализации.
Наряду с политической и рабочей ответственностью, он был достойным сыном для родителей, великолепным отцом четверых детей, любящим и любимым мужем, преданным братом, другом…
Покойся с миром, лучший друг…
Исполнители этой трагедии, ее заказчики и бездействующие будут привлечены к ответственности со всей строгостью закона, а начатая тобой борьба не останется незавершенной, дорогой Володя…» – написала Мане Тандилян.