ՀԱԿ-ը չի պատրաստվում դաշինք կազմել ոչ Ռոբերտ Քոչարյանի, ոչ Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած քաղաքական ուժերի հետ. Զուրաբյան
14:28 26/09/2025
«Հայ Ազգային կոնգրեսը չի պատրաստվում դաշինք կամ միասնական քաղաքական շարժում կազմել ոչ Ռոբերտ Քոչարյանի, ոչ էլ Սերժ Սարգսյանի ղեկավար քաղաքական ուժերի հետ»,- ԱԺ-ում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հրավիրած «Ազգային ճգնաժամի և կառավարման ձախողման մասին» ԱԺ հայտարարության նախագծի քննարկմանը ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Նա հարցադրում արեց՝ ինչո՞ւ պետք է հեռացվի և արդյո՞ք պետք է հեռացվի Փաշինյանը. «Նիկոլի  կառավարման 7,5 տարիները նշանավորվել են հայ ժողովրդի համար աղետալի հետևանքներով»։
Զուրաբյանը նշեց, որ ներքին կառավարման բնագավառում Փաշինյանի կառավարություն արձանագրել է ձախողումներ, սակայն Փաշինյանի գլխավոր ձախողումները, հանցանքը ժողովրդի առաջ՝ ինքը կործանեց հայ ժողովորդի անվտանգության համակարգը։
«Իր 7,5 տարվա կառավարման ժամանակ մենք Ադրբեջանի հետ ունեցել ենք 10 ռազմական բախում, որի հետևանքով կորցրել ենք 5000 մարդ, Արցախը կրկնեց Բիթլիսի, Վանի, Կարսի ճակատագիրը»,- ասաց ՀԱԿ փոխնախագահը։

Зампредседателя АНК: Ни с Кочаряном, ни с Саргсяном объединяться не будем
«Партия „Армянский национальный конгресс” (АНК) не собирается создавать альянс или единое политическое движение с политическими силами, руководимыми Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном (второй и третий президенты РА. – Ред.)», – заявил заместитель председателя АНК Левон Зурабян на обсуждении представленного фракцией «Честь имею» проекта заявления НС РА «О национальном кризисе и провале управления» на парламентских слушаниях 26 сентября.
Затем Зурабян коснулся вопроса о том, почему должен быть отстранен и должен ли быть отстранен Никол Пашинян.
«7,5 лет премьерства Никола отмечены катастрофическими последствиями для армянского народа», – сказал он.
Зурабян подчеркнул, что в сфере внутреннего управления правительство Пашиняна допустило провалы, однако главные провалы и преступления Пашиняна – это разрушение системы безопасности армянского народа.
«За время его 7,5-летнего премьерства у нас произошло 10 военных столкновений с Азербайджаном, в результате которых погибли 5000 человек, а Арцах повторил судьбу Битлиса, Вана, Карса», – сказал заместитель председателя АНК Левон Зурабян.