ԱՆԻՖ նախկին տնօրենի դեմ քրեական վարույթ նախաձեռնելիս գործել են կիսատ-պռատ. Հակոբ Ենոքյան
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ (ԱՆԻՖ) նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը ոչ իրավաչափ է, ապօրինի, իսկ առաջադրված մեղադրանքն անհիմն։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման համոզմունք հայտնեց Փափազյանի փաստաբան Հակոբ Ենոքյանը։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 15-ին Գլխավոր դատախազությունը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ, որը 2019-2024 թվականներին զբաղեցրել է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի տնօրենի պաշտոնը։ Փափազյանը մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի երեք՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման, փաստաթղթերի կեղծման և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հոդվածներով։ Դավիթ Փափազյանից բացի գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների հիմնադրամ» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Բելլա Մանուկյանը և «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի տնօրեն Կարինե Անդրեասյանը։
Փաստաբանն ասաց՝ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲ ընկերության կողմից բոլոր ծախսերը կատարվել են ընկերության խորհրդի որոշումների հիման վրա։
«Տնօրենին որ մեղադրում են, անհիմն է, քանի որ տնօրենը ոչինչ անել չէր կարող, քան կատարել խորհրդի որոշումները։ Խորհրդում ներգրավված է եղել և Դավիթ Փափազյանը, և ազգությամբ ևս մեկ հայ, չեմ ուզում անունը տալ, քանի որ քրեական վարույթով նրա նկատմամբ որևէ գործողություն չկա»,-ասաց փաստաբանը՝ նշելով, որ մյուս անդամներն արտասահմանցիներ են։
Բանախոսի համոզմամբ, իրավապահները գործել են կիսատ-պռատ, նման մեղադրանք առաջադրելու առնվազն պետք է ունենային Դավիթ Փափազյանի ֆինանսական, բանկային հաշիվների վերաբերյալ տվյալներ՝ կապված այն ընկերության հետ, որտեղ վերջնական արդյունքում գումարներն ուղղվել են։
Հակոբ Ենոքյանի խոսքով, Դավիթ Փափազյանն ԱՆԻՖ-ից ստացել է նվազագույն աշխատավարձ՝ մոտ 67 հազար դրամ, նրա աշխատավարձը պետք է բարձրանար հիմնադրամի ծրագրերի նորմալ իրականացման դեպքում։
«Այսինքն, նրա շահը եղել է ԱՆԻՖ-ը ոտքի կանգնեցնելը։ Բացի բարի նպատակներից, ոչ մի ուրիշ նպատակ չի հետապնդել՝ լինելով ոլորտի մասնագետ, գաղափարակից այդ ամենին։ Ես ասում եմ, որ այս քրեական վարույթի հարուցումն ապօրինի է ու անհիմն։ Այն պրոցեսները, որ կատարվում են պարոն Փափազյանի նկատմամբ ուղղորդված կամ հարկադրված են»,-ասաց նա։

При инициировании уголовного производства в отношении экс-директора ANIF Давида Папазяна действовали «тяп-ляп» – адвокат
15:28 26/09/2025
Возбужденное в отношении бывшего директора ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF) Давида Папазяна уголовное преследование является незаконным, неправомерным, а предъявленное ему обвинение – необоснованным. Об этом на встрече с журналистами 26 сентября заявил адвокат Папазяна – Акоп Енокян.
Напомним, 15 августа Генпрокуратура Армении инициировала публичное уголовное преследование в отношении Давида Папазяна, в 2019-2024 годах занимавшего должность директора ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF). Папазян обвиняется по трем статьям УК РА – в отмывании денег в особо крупных размерах, подделке документов и злоупотреблении должностными полномочиями. Помимо Давида Папазяна, по делу обвиняемыми проходят экс-директор Фонда «Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство» Белла Манукян и директор CFW Карине Андреасян. В отношении Папазяна избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, он объявлен в розыск.
Адвокат отметил, что все расходы ЗАО «CFW» осуществлялись на основании решений совета компании.
«Обвинения против директора необоснованны, так как директор не мог делать ничего, кроме как выполнять решения совета. В совет входили и Давид Папазян, и еще один этнический армянин (не хочу называть имя, так как в рамках уголовного производства в отношении него никаких действий не проводится), остальные же члены были иностранцами», – сказал адвокат.
По его убеждению, правоохранительные органы действовали „тяп-ляп”, ведь для предъявления подобного обвинения они, как минимум, должны были иметь данные о финансовых и банковских счетах Давида Папазяна, связанные с той компанией, куда в конечном итоге направлялись средства.
По словам Акопа Енокяна, Давид Папазян в ANIF получал минимальную зарплату – около 67 тысяч драмов, и его зарплата должна была увеличиться в случае нормальной реализации проектов фонда.
«То есть его интересы заключались в том, чтобы поднять ANIF на ноги. Кроме благих целей, он не преследовал никакой другой – будучи специалистом в этой сфере и идейным сторонником всего этого. Я заявляю, что возбуждение данного уголовного производства является незаконным и необоснованным. Те процессы, которые происходят в отношении господина Папазяна, носят навязанный или принудительный характер», – сказал он.