Հայրս իր բանտախցում մենակ է, նրա առողջական վիճակի մասին ստույգ ոչինչ չգիտենք. Ռուբեն Վարդանյանի որդի
10:54 27/09/2025
Ուղիղ երկու տարի առաջ՝ 2023թ. սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ձերբակալվեց Ռուբեն Վարդանյանը: Նա և մյուս քրիստոնյա հայ գերիները շինծու մեղադրանքներով շարունակում են պահվել Բաքվի բանտում: Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանն այսօր հարցազրույց է տվել ՍիվիլՆեթին.
-Այս ողջ ընթացքում շատ քիչ տեղեկություններ են ստացվել հորս պահման պայմանների մասին։ Հատկապես հիմա, երբ Կարմիր Խաչն այլևս չի աշխատում Ադրբեջանում։ Այն, ինչ գիտենք, հայրս իր բանտախցում մենակ է։ Նրա առողջական վիճակի մասին ստույգ ոչինչ չգիտենք։ Ըստ նրա՝ ինքը լավ է և մեզ հորդորում է չանհանգստանալ, բայց հասկանում ենք, որ նա դա կասեր ցանկացած պարագայում։ Կարծում եմ՝ նրա համար շատ ավելի կարևոր են ոչ թե բանտարկության պայմանները, այլ իր և մյուս 22 քրիստոնյա հայ գերիների ձերբակալության պատճառները։
-Շատերը, այդ թվում՝ ես, նախքան գերեվարված ընտանիքի անդամ ունենալը, չենք գիտակցել, թե որքան կարևոր է Կարմիր Խաչն ամբողջ աշխարհում՝ ոչ միայն Ադրբեջանում կամ Հայաստանում, այլև հակամարտող բազմաթիվ այլ գոտիներում։ Կարմիր Խաչը կատարում էր երկու շատ կարևոր գործ։ Նախ՝ դա միակ անկախ կառույցն էր, որը կարող էր վերահսկել գերիների առողջությունն ու պայմանները։ Թեև նրանք չեն կարող ազդեցություն ունենալ բանտարկյալների պահման պայմանների վրա, նրանք կարող են հավաստի տեղեկություններ հաղորդել ընտանիքներին, ինչը շատ կարևոր է մեզ համար։ Որովհետև անորոշությունն է, որ մարդուն խենթացնում է, հատկապես՝ երկարատև ժամանակահատվածում։ Երկրորդ՝ Կարմիր Խաչի օգնությամբ մենք կարող էինք հաղորդագրություններ տեսագրել մեր հոր համար։ Այսինքն՝ գոնե տեսողական կապ ունեինք նրա հետ: Այժմ այդ հնարավորությունը ևս ամբողջությամբ կորցրել ենք։
- ԱՄՆ նախագահ Թրամփի թիմը կարծես ավելի պատրաստակամ է լուծել 23 հայ քրիստոնյա գերիների հարցը։ ՄԱԿ-ում Թրամփը հստակ նշեց, որ քրիստոնյաներն աշխարհում ամենահալածվող կրոնական համայնքն են, և նա պայքարելու է դրա համար։ Միաժամանակ այն, ինչ հրապարակայնորեն ասվեց Վաշինգտոնում այս օգոստոսին, անշուշտ բավարար չէր թե՛ մեզ, թե՛ , կարծում եմ, ողջ հայության համար. մենք չենք կարող հասնել իրական խաղաղության՝ առանց հայ քրիստոնյաների ազատման։ Միևնույն ժամանակ բավականին ուշագրավ է այն, ինչ տեղի է ունենում հետնաբեմում, և կարծում եմ, պետք է ավելին անենք՝ այս օրակարգն առաջ մղելու համար:
- Կարծում եմ, հիմա շատ կարևոր ժամանակներ են միավորվելու համար։ Եվ մենք՝ հայերս, ունենք այդ բացառիկ հնարավորությունը: Մենք ունենք աշխարհի ամենամիջազգային սփյուռքը՝ աշխարհի ամենաառանցքային ու կարևոր երկրներում։ Մենք ունենք իսկապես կարևոր IT և տեխնոլոգիական նորարարություններ, մենք աշխարհում քրիստոնեական ամենահին երկիրն ենք և մենք ժողովրդավարություն ենք, ինչը եզակի համակցություն է մեր տարածաշրջանի համար։ Այնպես որ, մենք ունենք բոլոր գործիքները, և հարցն այն է՝ կարո՞ղ ենք համախմբվել, մի կողմ դնել մեր տարբերությունները և միավորվել ոչ միայն գերիներին տուն բերելու, այլև՝ ճշմարիտ, այլ ոչ թե թղթի վրա գրված խաղաղություն ապահովելու համար։

Ровно два года в плену: сын Рубена Варданяна о судьбе отца и армянских пленных в Баку
Ровно два года назад в этот день, 27 сентября 2023 года, во время насильственного перемещения тысяч арцахских армян в Армению азербайджанские власти задержали известного филантропа и гуманитарного деятеля Рубена Варданяна. Он и другие армянские пленные продолжают удерживаться в бакинской тюрьме по сфабрикованным обвинениям. Сын Рубена Варданяна – Давид Варданян – дал интервью CivilNet.
Ниже представляем фрагменты из его ответов на вопросы:
«За все это время мы получали крайне мало информации об условиях содержания моего отца. Особенно сейчас, когда Международный комитет Красного Креста больше не работает в Азербайджане.
Все, что нам известно: отец находится в одиночной камере. О состоянии его здоровья нам достоверно ничего не известно. Он говорит, что чувствует себя хорошо, и просит нас не волноваться, но мы понимаем – он сказал бы это при любых обстоятельствах. Думаю, ему важны не условия содержания, а причины ареста – как своего, так и еще 22 удерживаемых в плену армян-христиан.
Многие, включая меня, до того как столкнулись с пленением члена семьи, не осознавали, насколько важную роль играет Красный Крест – не только в Армении или Азербайджане, но и по всему миру, в зонах конфликтов.
Красный Крест в Азербайджане выполнял две очень важные функции. Во-первых, это была единственная независимая структура, которая могла контролировать состояние здоровья и условия содержания пленных. Хотя они не могут повлиять на эти условия, они могут предоставлять семьям достоверную информацию, что очень важно для нас. Поскольку именно неопределенность сводит с ума, особенно если речь о длительном периоде. Во-вторых, с помощью Красного Креста мы могли передавать отцу видеосообщения. То есть, сохранялась хотя бы зрительная связь с ним. Сейчас и эта возможность полностью утрачена.
Команда президента США Дональда Трампа, кажется, проявляет большую готовность к решению вопроса 23 пленных армян-христиан. Сам Дональд Трамп на общеполитических дискуссиях 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН назвал христианство самой преследуемой религией на планете и призвал организацию ее защитить.
В то же время, того, что было озвучено публично в Вашингтоне в августе этого года, безусловно, было недостаточно – ни для нас, ни, как я считаю, для всего армянского народа. Мы не можем достичь подлинного мира без освобождения из плена армян-христиан. При этом весьма примечательно происходящее за кулисами. Думаю, необходимо приложить больше усилий для продвижения этой повестки.
Думаю, сейчас очень важные времена для консолидации. И у нас, армян, есть такая уникальная возможность. У нас – самая интернациональная диаспора, представленная в ключевых и влиятельных странах мира. У нас – сильные позиции в сфере IT и технологических инноваций. Мы – старейшая христианская страна в мире, и мы – демократия – редкое сочетание в нашем регионе.
Таким образом, у нас есть все необходимые инструменты. Настоящий вопрос заключается в следующем: можем ли мы действительно объединиться, отбросить разногласия и консолидироваться – не только для того, чтобы вернуть пленных домой, но и для обеспечения подлинного, прочного мира, который представляет собой нечто большее, чем просто слова, написанные на бумаге?»