Կոմունիկացիաների բացման դեպքում հայ գերուն uպանшծ ադրբեջանgին կարող է այցելել Հայաստան ու անպատիժ մնալ. Մելիքյան
12:56 01/10/2025
«Լուրջ մտահոգություններ ունենք ներպետական մակարդակում իրականացվող քննության արդյունավետության հետ կապված»,- Բաքվում պահվող հայ գերիների և պատանդների իրավունքների թեմայով քննարկմանն ասաց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ  փորձագետ Աննա Մելիքյանը։
Նա նշեց, որ այդ մտահոգությունը կապված է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարությունների հետ, որ երկկողմանի պայմանավորվածությունների, ջենթելմենական համաձայնության համատեքստում դադարեցվում է միջազգային հետախուզումը ենթադրյալ  պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ,այդ թվում այն անձանց, որոնք նույնականացվել են որպես գերիների նկատմամբ հանցագործություններ կատարող, նաև  սպանություն կատարած։
«Սա մեզ համար լուրջ մտահոգություն է, որ  ներպետական մակարդակում այլևս արդյունավետ քայլեր չեն ձեռնարկվելու բացահայտելու այդ անձանց, ենթադրաբար խաղաղության  պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու, կոմունիկացիաների  բացման համատեքստում այդ անձիքն կարող են  այցելել Հայաստան, անպատիժ մնալ, որևէ խնդրի չբախվել»,- ասաց Ա. Մելիքյանը։
Նա նաև մեկ այլ մտահոգիչ հանգամանք նշեց. «Խաղաղության պայմանագիրը որևէ դրույթ չի պարունակում, որը կկարգավորի գերիների անհապաղ վերադարձը։ Օգոստոսի 8 -ից հետո բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք իրենց հայտարարություններըում շատ ավելի սահմանափակ են այդ հարցին անդրադառնում։ ՄԱԿ-ում, ԵԽԽՎ-ում Նիկոլ Փաշինյանը կարող էր  բարձրաձայնել այդ հարցը, դա համարում ենք բացթողնված, ընդ որում՝  հնարավոր է դիտավորյալ  բացթողնված հնարավորություն»։

Меликян: В случае открытия коммуникаций убивший армянского пленного азербайджанец может безнаказанно приезжать в Армению
12:56 01/10/2025
«У нас есть серьезные опасения относительно эффективности расследования на внутригосударственном уровне», – заявила 1 октября эксперт по правовым вопросам НПО «Защита прав без границ» Анна Меликян во время обсуждения на тему прав армянских пленных и заложников, удерживаемых в Баку.
Она отметила, что эти опасения связаны с заявлениями высокопоставленных должностных лиц о том, что в контексте двусторонних соглашений и джентльменских договоренностей  Азербайджаном прекращается международных розыск, в том числе лиц, идентифицированных как совершавшие преступления в отношении пленных, а также убийства.
«У нас серьезное беспокойство вызывает то, что на внутригосударственном уровне больше не будут предприняты эффективные шаги для выявления этих лиц. Вероятно, в контексте вступления в силу мирного договора и открытия коммуникаций эти лица могут посещать Армению безнаказанно, не сталкиваясь с какими-либо последствиями», – подчеркнула Меликян.
Она назвала еще один тревожный аспект: «Текст мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном не содержит какого-либо положения о немедленном возвращении пленных. После подписания 8 августа 2025 года в Вашингтоне декларации лидеров Армении, США и Азербайджана, а также парафирования текста мирного соглашения высокопоставленные лица в своих заявлениях касаются этого вопроса гораздо более ограниченно. В ООН и ПАСЕ Никол Пашинян мог бы поднять эту тему, но он этого не сделал – мы считаем это упущенной возможностью, возможно, даже преднамеренно».