Հետփաշինյանյան Հայաստանում Արցախի հայերի վերադարձի իրավունքը կվերադառնա բանակցային սեղան. Օսկանյան
«Ստրասբուրգում Նիկոլ Փաշինյանը կրկին փորձեց փակել Արցախի հարցը՝ հայտարարելով, որ վերադարձի հարցը «փակված է», «իրատեսական չէ» և որ այն բարձրացնողները խափանում են խաղաղության գործընթացը։ Սա ոչ միայն շահամոլ դիրքորոշում է, այլև վտանգավոր խեղաթյուրում իրականության»,- նշել է ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը։
Ըստ նրա, մեղմ ասած, մի քանի օր առաջ ԱՄՆ վարչակազմը պաշտոնապես հաստատեց, որ Արցախի հայերի վերադարձի իրավունքը առանցքային է ցանկացած արդար լուծման համար՝ միաժամանակ ընդգծելով նաև հայ քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակման և մշակութային ժառանգության պահպանության կարևորությունը։ Վաշինգտոնի հայտարարությունը արձանագրեց պարզ մի ճշմարտություն․ առանց վերադարձի չի կարող լինել կայուն խաղաղություն։ Այս փաստը մերժելը նշանակում է ժխտել այն իրականությունը, որը ԱՄՆ-ն արդեն գրավոր արձանագրել է։
«Փաշինյանի մտահոգությունը երկակի է։ Նախ՝ այնքան խորը և լայն է գնացել զիջումների ու խոստումների մեջ Ադրբեջանի հանդեպ, որ այլևս իրեն անհնար է թվում հարցը վերկանդանացնելու։ Երկրորդ՝ նա վախենում է, որ եթե վերադարձի իրավունքը մտնի բանակցությունների օրակարգ, կարող է հետաձգել «խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումը, որը նա հույս ունի շահարկել առաջիկա ընտրություններում։ Այլ խոսքով՝ մեկ մարդու սխալներն ու քաղաքական գոյատևումը դրվում են մի ամբողջ ժողովրդի իրավունքներից վեր։ Սակայն իրական խաղաղությունը չի կարող վերածվել նախընտրական կարգախոսի և չի կարող կառուցվել էթնիկ զտումների հիման վրա։
Միջազգային աջակցությունը վերադարձի իրավունքի նկատմամբ անկասելի է։ Արդարադատության միջազգային դատարանը արդեն պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ապահովել տեղահանվածների անվտանգ ու անարգել վերադարձը։ Եվրոպական խորհրդարանը, Ֆրանսիան, Բելգիան և Շվեյցարիան ևս վերահաստատել են նույն սկզբունքը։ Հիմնական դերակատար երկրների օրենսդիրներն ու կառավարությունները հստակ ասում են․ խաղաղությունը չի կարող կայուն լինել, եթե այն օրինականացնում է բնիկ ժողովրդի վերացումը։
Հարցը փակված չէ։ Այն ապրում է միջազգային իրավունքով, դիվանագիտական բանաձևերով և բոլոր նրանց մոտ, ովքեր ցանկանում են իսկական խաղաղությօւն ու արդարություն։
Հետփաշինյանյան Հայաստանում ես կասկած չունեմ, որ վերադարձի իրավունքը կվերադառնա բանակցային սեղան՝ միջազգային դերակատարների լիարժեք աջակցությամբ։ Բոլորը հասկանում են․ կայուն խաղաղությունը միայն այն օրը կգա, երբ Արցախի հայերը կարողանան վերադառնալ իրենց տները՝ անվտանգության և արժանապատվության պայմաններում»,- գրել է Վ.Օսկանյանը։

Opinion: Artsakh Armenians' right of return will be back on agenda in post-Pashinyan Armenia
In Strasbourg, Nikol Pashinyan once again sought to close the chapter on Nagorno-Karabakh, defiantly declaring that the issue of return is “closed,” “unrealistic,” and that those who raise it undermine the peace process. This is not only a self-serving stance but also a dangerous distortion of reality.
Just days ago, the U.S. administration officially affirmed that the right of return for the Armenians of Nagorno-Karabakh is central to any just settlement, alongside the release of Armenian political prisoners and the protection of cultural heritage. Washington’s statement recognized a simple truth: without return, there can be no durable peace. To dismiss this is to deny a reality now put in writing by the United States.
Pashinyan’s concern is twofold. First, having gone so deep and wide in his concessions, compromises, and promises to Azerbaijan, he finds it impossible to revisit the issue. Second, he fears that if the right of return enters the negotiations, it may delay the signing of the so-called “peace agreement” he hopes to showcase in upcoming elections. In other words, the errors, and political survival, of one man are being placed above the rights of an entire people. But genuine peace cannot be reduced to a campaign slogan, nor can it be built on ethnic cleansing.
The international momentum is undeniable. The ICJ has already ordered Azerbaijan to allow the safe and unhindered return of the displaced. The European Parliament, France, Belgium, and Switzerland have all reaffirmed this same principle. Lawmakers and governments on both sides of the Atlantic are stating clearly: no peace can endure if it legitimizes the eradication of an indigenous population.
The issue is not closed. It lives in international law, in diplomatic resolutions, and in the conscience of all who care about justice. In a post-Pashinyan Armenia, I have no doubt that the right of return will be restored to the negotiating table with the full backing of international actors. Everyone understands that durable peace will only come the day Armenians of Nagorno-Karabakh are able to return to their homes in safety and dignity.