Ալեն Սիմոնյանը 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցն ուղարկել է արխիվ
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը որոշում է կայացրել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցն ուղարկել ԱԺ արխիվ։ Այս մասին Panorama.am-ին փոխանցեց Ալեն Սիմոնյանի մամուլի խոսնակ Մովսես Հարությունյանը։
«44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցն ուղարկվել է Ազգային ժողովի արխիվ։ Ժամկետների անհամապատասխանության պատճառով չէր կարող ներառվել ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգ և իրավական շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել զեկույցը ուղարկել Ազգային ժողովի արխիվ։
Պատգամավորները, ովքեր գաղտնիության թույտվություն ունեն, կարող են գնալ արխիվ ու ծանոթանալ այդ զեկույցին»,-պարզաբանեց Հարությունյանը։
Նա նշեց, որ ԱԺ կանոնակարգ օրենքը կոնկրետ ժամկետներ է սահմանում, իսկ սահմանված ժամկետներն այս դեպքում անցնելն են։
Հարցին՝ Անդրանիկ Քոչարյանի գլխավոր  հանձնաժողո՞վն է ուշ պատրաստել ու ներկայացրել Ալեն Սիմոնյանին, Հարությունյանն ասաց. «Ես այդ հարցին չեմ կարող պատասխանել, բայց ԱԺ կանոնկարգ օրենքում պարզ գրված է»։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի փետրվարին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ ԱԺ-ում ստեղծվել է քննիչ հանձնաժողով՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով։
ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն, քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը մինչև վեց ամիս է, որը կարող է մեկ անգամ, հանձնաժողովի առաջարկությամբ՝ Ազգային ժողովի որոշմամբ երկարաձգվել մինչև վեց ամսով:

Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan has decided to send the report of the ad hoc parliamentary commission investigating the circumstances of the 2020 war to the parliament archives, his spokesperson Movses Harutyunyan told Panorama.am on Monday.
According to Harutyunyan, due to discrepancies in procedural deadlines, the report could not be included in the parliament’s plenary agenda. Following consultations with relevant legal stakeholders, it was decided to archive the document.
“MPs who hold the necessary security clearance can access and review the report,” Harutyunyan said.
He added that the National Assembly’s Rules of Procedure sets specific deadlines, which have already expired in this case.
When asked whether the committee chaired by Andranik Kocharyan had submitted the report late, Harutyunyan declined to comment, saying only that “the Rules of Procedure clearly outline the timelines”.
The parliamentary commission was established in February 2022 at the initiative of MPs from the ruling Civil Contract faction to investigate the circumstances surrounding the war that began on September 27, 2020. Under parliamentary rules, such committees operate for up to six months, with a single six-month extension permitted by the National Assembly.