Արդյո՞ք այս իշխանությունը կարողանալու է արխիվ ուղարկել իր մեղքը՝ կապիտուլյացիայի համար. Սերժ Սարգսյան
17:43 07/10/2025
«44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի զեկույցն ուղարկվել է Ազգային ժողովի արխիվ, բայց արդյո՞ք կարողանալու են արխիվ ուղարկել  իրենց մեղքը՝ կապիտուլյացիայի համար։ Իհարկե, չեն կարողանալու»,-  դատական նիստից հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշեց, որ ստույգ տեղեկություն չէ,  զուտ  կարծիք է, հանձնաժողովի ստեղծումից հետո հանձնաժողովի անդամներին ասել են՝ հանգիստ աշխատեք, կտեսնենք, ինչ է լինելու. «Գիտակցաբար  թույլ են տվել, որ հանձնաժողովը խախտի ուսումնասիրության համար օրենքով  նախատեսված ժամկետները։ Այնուհետև մյուս թևին ասել են՝  դե որ խախտել են, ինչո՞ւ եք բերում ԱԺ քննարկման, ուղարկեք արխիվ։ Պարզ է չէ՞՝  այնտեղ ուրիշ ինչ պետք է գտնեն։  Իրենց մեղքերն են գտնելու հանձնաժողովի ուսումնասիրություններում։
Իհարկե, կլինեն ներդրված մարդիկ, ովքեր կփորձեն հեքիաթներ պատմել, բայց գերագույն գլխավոր հրամանատարն իրենք են, իրենց նշանակածներն են եղել բոլոր հրամանատարները։ Ապա ի՞նչ»։
Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ կարող են ասել՝  բա բանակում սա էր, այն էր և այլն։
«Այդպես ասողներին, իհարկե, պետք է միշտ պատասխանել հետևյալը՝ ոչ Սերժ Սարգսյանը, ոչ էլ պաշտպանության նախարարը, երբեք չեն հայտարարել, որ հայկական զինված ուժերը տարածաշրջանում ամենազդեցիկներն են։ Բա էդ ո՞նց էր, որ տարածաշրջանում ամենազդեցիկներն էին, էդ ո՞նց էր, որ միջմարտական մի դիրքի գրավման հետևանքով 71 «Մարտական խաչով» պարգևատրեց էդ հիմա, իրենց կարծիքով,  անմարտունակ բանակի զինվորների՞ն ու սպաների՞ն։ Երեք նախագահները միասին վերցրած այդքան Մարտական խաչ չեն շնորհել։

Серж Саргсян: Смогут ли эти власти Армении отправить в архив и свою вину – за капитуляцию?
«Доклад парламентской комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны отправлен в архив Национального Собрания Армении, но смогут ли они отправить в архив и свою вину за капитуляцию? Разумеется, не смогут», – сказал журналистам после судебного заседания 7 октября третий президент Армении Серж Саргсян.
Он отметил, что доклад этот – не точная информация, а лишь мнение: после создания комиссии ее членам сказали – спокойно работайте, посмотрим, что будет.
«Сознательно допустили нарушение комиссией установленных законом сроков при проведении изучения. Затем другой стороне сказали: раз сроки нарушены, зачем выносить это на обсуждение парламента, отправьте в архив. Ясно же, что там еще можно было найти? В материалах комиссии найдут лишь собственные грехи.
Конечно, найдутся внедренные люди, которые попытаются рассказывать сказки. Но верховным главнокомандующим были они сами, все командиры были назначены ими. Ну и что дальше?» – добавил Саргсян.
Он отметил, что могут возразить: дескать, в армии было то или это.
«Тем, кто так говорит, нужно всегда отвечать следующее: ни Серж Саргсян, ни министр обороны никогда не заявляли, что армянские вооруженные силы Армении являются самыми мощными в регионе. А как же так получилось, что при взятии одной промежуточной позиции (на Тавушском направлении армяно-азербайджанской границы в июле 2020 года. – Ред.) они (нынешние власти. – Ред.) представили к ордену "Боевой крест" 71 военнослужащего и офицера той самой, по их нынешним словам, "небоеспособной" армии? До них три президента Армении вместе взятые не вручали столько "Боевых крестов".
Эти факты невозможно забыть. Правильно сделали, что отправили в архив – пусть останется, потом увидим», – указал он.