Հայաստանում ամուսնությունների թիվը կտրուկ նվազել է, ավելացել են ամուսնալուծությունները
Հայաստանում տարեցտարի ավելանում են ամուսնալուծության դեպքերը։ ԱՎԿ հրապարակած տվյալների համաձայն, հանրապետությունում այս տարվա հունվար-օգոստոսին գրանցված 1000 ամուսնության հաշվով արձանագրվել է ամուսնալուծության 354 դեպք։
Panorama.am-ին ԱՎԿ-ից հայտնեցին, որ անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այդ թիվն էականորեն ավելացել է, 2024-ի հունվար-օգոստոսին 1000 ամուսնության հաշվով արձանագրվել էր 292 ամուսնալուծություն։
Ընդհանուր առմամաբ, այս տարվա առաջին ութ ամիսների ընթացքում գրանցվել է 3 179 ամուսնալուծություն, նախորդ տարվա համեմատ այս ցուցանիշն աճել է 4.5 տոկոսով։
Սրան զուգահեռ երկրում 13.6 տոկոսով նվազել են ամուսնությունները։ Եթե 2024-ի հունվար-օգոստոսին գրանցվել էր 10 405 ամուսնություն, ապա այս տարվա առաջին ութ ամիսներին այդ թիվը կազմել է 8 985։

Armenia sees sharp decline in marriages
Armenia is witnessing a sharp decline in marriages alongside a notable increase in divorces, according to the latest data from the Statistical Committee of Armenia.
During the period from January to August 2025, there were 354 divorces for every 1,000 registered marriages, marking a significant rise compared to the same period last year, when the figure stood at 292 divorces per 1,000 marriages.
In total, 3,179 divorces were officially recorded in the first eight months of this year, a 4.5% increase from the same period of 2024.
At the same time, the number of marriages in the country has dropped by 13.6%. While 10,405 marriages were registered between January and August 2024, the figure fell to 8,985 over the same months in 2025.