Վոլնորթի Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնին (ICSID) ներկայացված արբիտրաժային բողոքը հիմնավորում է, որ Հայաստանը պատասխանատու է ավելի քան 1.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի վնասների համար
12:40 13/10/2025
2025 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Վոլնոթ Լիմիթեդ (Walnort Finance Ltd.) ընկերությունը (այսուհետ՝ Վոլնորթ) ներկայացրել է իր բովանդակային բողոքը ՆՎԿՄԿ՝ գործ N° ARB/24/20-ի շրջանակներում։ Իր ազդեցիկ և համոզիչ դիմոմում Վոլնորթը հիմնավորել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ ՓԲԸ (ԶՊՄԿ) ներքին կորպորատիվ գործերին ապօրինի միջամտությունը։
Մասնավորապես, Վոլնորթը ներկայացրել է անժխտելի ապացույցներ այն մասին, որ Հայաստանը կազմակերպել և իրականացրել է գաղտնի և բռնի արշավ՝ նպատակ ունենալով զավթել ԶՊՄԿ-ի վերահսկողությունը՝ խախտելով Կիպրոս–Հայաստան երկկողմանի ներդրումային պայմանագրով ստանձնած իր պարտավորությունները։ Հատկապես, Վոլնորթը ցույց է տվել, որ վարչապետ Փաշինյանի 2021 թվականի հրապարակային հայտարարություններին՝ «ԶՊՄԿ-ն ժողովրդին վերադարձնելու» և դա «մուրճով անելու» մասին, հաջորդել են ԶՊՄԿ-ի 60 տոկոսի գաղտնի վաճառքը Արդյունաբերական ընկերությանը (Промышленная компания), որը վերահսկվում է ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ գտնվող ռուսաստանի քաղաքացի Ռոման Տրոցենկոյի կողմից, և որը հետագայում արագորեն «նվիրաբերել է» 15 տոկոսը Հայաստանի Կառավարությանը։
Այս զավթումն իրականացվել է դատական համակարգի մանիպուլյացիաների շարանի միջոցով, ներառյալ՝ ապօրինի ապահովման միջոցներ, ուշ գիշեր կայացված դատական ակտեր և կարգավորող մարմինների արագացված ընթացակարգեր։
Բացի այդ, Վոլնորթի մնացած բաժնեմասերը ԶՊՄԿ-ում հետագայում սառեցվել են կասկածելի սնանկության և քրեական վարույթների շրջանակում՝ փաստացիորեն զրկելով Վոլնորթին արժեքից, դիվիդենտներից և վերահսկողության հնարավորությունից։ Հայաստանի նպատակը պարզ էր՝ ամբողջությամբ վերցնել ԶՊՄԿ-ի վերահսկողությունը՝ շրջանցելով օտարերկրյա ներդրողներին տրամադրված իրավական պաշտպանությունը։
Վոլնորթը մանրամասն նկարագրել է, թե ինչպես են Հայաստանի գործողությունները խախտել Կիպրոս–Հայաստան երկկողմ ներդրումային պայմանագրով սահմանված պարտավորությունները։ Հայաստանը չի ապահովել Վոլնորթի ներդրման արդարացի և հավասար վերաբերմունքը՝ ԶՊՄԿ-ի նկատմամբ կազմակերպված զավթման իր արշավով, ԶՊՄԿ-ի, նրա բաժնետերերի և աշխատակիցների հանդեպ ոտնձգություններով և ահաբեկմամբ, իր կարգավորող լիազորությունների չարաշահմամբ և դատարանների վրա գործադրված ճնշմամբ, ինչի հետևանքով Վոլնորթի հայկական դուստր ձեռնարկությունները զրկվել են արդար դատավարության իրավունքից։
Այս ապօրինի վարքագծի հետևանքով Վոլնորթը զրկվել է ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը ձեռք բերելու իրավունքից, ինչը նրան կտար ընկերության վերահսկողություն և զգալի դիվիդենտների իրավունք։ Վոլնորթը նաև զրկվել է իր սկզբնական 12․5 տոկոս բաժնետոմսերի տնտեսական օգտագործման իրավունքից, որոնք փաստացիորեն վերցվել են նրանից՝ անհիմն և անժամկետ սառեցման որոշումների միջոցով՝ խախտելով Կիպրոս–Հայաստան պայմանագրի՝ ապօրինի բռնագրավման արգելքը։
Վոլնորթը պահանջում է փոխհատուցում, որի վերջնական չափը կորոշվի արբիտրաժային գործընթացի ընթացքում, որը սակայն առնվազն կկազմի 1.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։

Армения может быть признана ответственной за ущерб более чем в $1,5 млрд – арбитражная жалоба Walnort в ICSID
13:30 13/10/2025
25 сентября 2025 года компания Walnort Finance Limited (далее – Walnort) подала содержательную жалобу в Международный центр по урегулированию инвестиционных споров (МЦУИС) – в рамках дела № ARB/24/20.
В своем убедительном и аргументированном обращении Walnort обосновала незаконное вмешательство Республики Армения во внутренние корпоративные дела ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК).
В частности, Walnort представила неопровержимые доказательства того, что Армения организовала и осуществила тайную и насильственную кампанию с целью захвата контроля над ЗММК, тем самым нарушив свои обязательства по двустороннему инвестиционному соглашению между Кипром и Арменией.
Так, Walnort показала, что за публичными заявлениями премьер-министра Никола Пашиняна в 2021 году о необходимости «вернуть ЗММК народу» и сделать это «с помощью молота» последовала тайная продажа 60% акций ЗММК акционерному обществу «Промышленная компания», контролируемому находящимся под санкциями США гражданином России Романом Троценко. Затем эта компания быстро «передала в дар» 15% акций правительству Армении.
Этот захват был осуществлен через серию манипуляций судебной системы, включая незаконные обеспечительные меры, вынесенные поздно ночью судебные акты и ускоренные процедуры регуляторов.
Кроме того, оставшиеся акции Walnort  в ЗММК в дальнейшем были заморожены в рамках сомнительных дел о банкротстве и уголовных производств, что фактически лишило компанию стоимости, дивидендов и возможности контроля.
Цель Армении, как отмечает компания, была очевидна – полностью установить контроль над ЗММК, обойдя правовую защиту, предоставленную иностранным инвесторам.
Walnort подробно изложила, каким образом действия Армении нарушили обязательства, предусмотренные двусторонним инвестиционным соглашением между Кипром и Арменией.
Государство не обеспечило справедливого и равного отношения к инвестициям Walnort, организовав кампанию по захвату ЗММК, осуществляя посягательства и запугивание в отношении ЗММК, его акционеров и сотрудников, злоупотребляя регуляторными полномочиями и оказывая давление на суды, в результате чего дочерние предприятия Walnort в Армении были лишены права на справедливое судебное разбирательство.
В результате этого незаконного поведения Walnort лишилась права приобрести 75% акций ЗММК, что обеспечило бы ей контроль над предприятием и право на получение значительных дивидендов. Компания также лишилась права экономического распоряжения своими первоначальными 12,5% акций, которые фактически забрали у нее посредством необоснованных и бессрочных решений о заморозке, что представляет собой нарушение запрета на незаконную экспроприацию, установленного соглашением Кипр-Армения.
Walnort требует выплаты компенсации, окончательный размер которой будет определен в ходе арбитражного разбирательства, однако, по предварительным оценкам, он составит не менее 1,5 млрд долларов США.