Վոլնորթի Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնին (ICSID) ներկայացված արբիտրաժային բողոքը հիմնավորում է, որ Հայաստանը պատասխանատու է ավելի քան 1.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի վնասների համար
12:40 13/10/2025
2025 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Վոլնոթ Լիմիթեդ (Walnort Finance Ltd.) ընկերությունը (այսուհետ՝ Վոլնորթ) ներկայացրել է իր բովանդակային բողոքը ՆՎԿՄԿ՝ գործ N° ARB/24/20-ի շրջանակներում։ Իր ազդեցիկ և համոզիչ դիմոմում Վոլնորթը հիմնավորել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ ՓԲԸ (ԶՊՄԿ) ներքին կորպորատիվ գործերին ապօրինի միջամտությունը։
Մասնավորապես, Վոլնորթը ներկայացրել է անժխտելի ապացույցներ այն մասին, որ Հայաստանը կազմակերպել և իրականացրել է գաղտնի և բռնի արշավ՝ նպատակ ունենալով զավթել ԶՊՄԿ-ի վերահսկողությունը՝ խախտելով Կիպրոս–Հայաստան երկկողմանի ներդրումային պայմանագրով ստանձնած իր պարտավորությունները։ Հատկապես, Վոլնորթը ցույց է տվել, որ վարչապետ Փաշինյանի 2021 թվականի հրապարակային հայտարարություններին՝ «ԶՊՄԿ-ն ժողովրդին վերադարձնելու» և դա «մուրճով անելու» մասին, հաջորդել են ԶՊՄԿ-ի 60 տոկոսի գաղտնի վաճառքը Արդյունաբերական ընկերությանը (Промышленная компания), որը վերահսկվում է ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ գտնվող ռուսաստանի քաղաքացի Ռոման Տրոցենկոյի կողմից, և որը հետագայում արագորեն «նվիրաբերել է» 15 տոկոսը Հայաստանի Կառավարությանը։
Այս զավթումն իրականացվել է դատական համակարգի մանիպուլյացիաների շարանի միջոցով, ներառյալ՝ ապօրինի ապահովման միջոցներ, ուշ գիշեր կայացված դատական ակտեր և կարգավորող մարմինների արագացված ընթացակարգեր։
Բացի այդ, Վոլնորթի մնացած բաժնեմասերը ԶՊՄԿ-ում հետագայում սառեցվել են կասկածելի սնանկության և քրեական վարույթների շրջանակում՝ փաստացիորեն զրկելով Վոլնորթին արժեքից, դիվիդենտներից և վերահսկողության հնարավորությունից։ Հայաստանի նպատակը պարզ էր՝ ամբողջությամբ վերցնել ԶՊՄԿ-ի վերահսկողությունը՝ շրջանցելով օտարերկրյա ներդրողներին տրամադրված իրավական պաշտպանությունը։
Վոլնորթը մանրամասն նկարագրել է, թե ինչպես են Հայաստանի գործողությունները խախտել Կիպրոս–Հայաստան երկկողմ ներդրումային պայմանագրով սահմանված պարտավորությունները։ Հայաստանը չի ապահովել Վոլնորթի ներդրման արդարացի և հավասար վերաբերմունքը՝ ԶՊՄԿ-ի նկատմամբ կազմակերպված զավթման իր արշավով, ԶՊՄԿ-ի, նրա բաժնետերերի և աշխատակիցների հանդեպ ոտնձգություններով և ահաբեկմամբ, իր կարգավորող լիազորությունների չարաշահմամբ և դատարանների վրա գործադրված ճնշմամբ, ինչի հետևանքով Վոլնորթի հայկական դուստր ձեռնարկությունները զրկվել են արդար դատավարության իրավունքից։
Այս ապօրինի վարքագծի հետևանքով Վոլնորթը զրկվել է ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի 75 տոկոսը ձեռք բերելու իրավունքից, ինչը նրան կտար ընկերության վերահսկողություն և զգալի դիվիդենտների իրավունք։ Վոլնորթը նաև զրկվել է իր սկզբնական 12․5 տոկոս բաժնետոմսերի տնտեսական օգտագործման իրավունքից, որոնք փաստացիորեն վերցվել են նրանից՝ անհիմն և անժամկետ սառեցման որոշումների միջոցով՝ խախտելով Կիպրոս–Հայաստան պայմանագրի՝ ապօրինի բռնագրավման արգելքը։
Վոլնորթը պահանջում է փոխհատուցում, որի վերջնական չափը կորոշվի արբիտրաժային գործընթացի ընթացքում, որը սակայն առնվազն կկազմի 1.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։

Walnort’s ICSID arbitration memorial proves Armenia is liable for losses of over $1.5 billion
On 25 September 2025, Walnort Finance Ltd. (Walnort) filed its Memorial on the merits in ICSID Case No. ARB/24/20. In a powerful and compelling submission, Walnort has exposed the Armenian Government’s unlawful interference in Zangezur Copper Molybdenum Combine Closed Joint Stock Company’s (ZCMC) internal corporate affairs.
In particular, Walnort has provided irrefutable evidence of Armenia’s orchestration of a covert and coercive campaign to seize control of ZCMC, in violation of the State’s obligations under the Cyprus-Armenia BIT. Notably, Walnort has shown that PM Pashinyan’s 2021 public declarations to “return ZCMC to the people”, promising to do so “with a hammer” were followed by a secret sale of 60% of ZCMC to Industrial Company, controlled by U.S.-sanctioned Russian national Roman Trotsenko, who quickly “donated” 15% to the Armenian Government.
This takeover was enabled by a pattern of judicial manipulation, including illegal injunctions, latenight court decisions, and regulatory fast-tracking.
Furthermore, Walnort’s remaining interests in ZCMC were later frozen under dubious bankruptcy and criminal proceedings, effectively stripping Walnort of value, dividends, and control. Armenia’s goal was clear: to take full control of ZCMC while sidestepping legal protections owed to foreign investors.
Walnort has described in full detail how Armenia’s actions violated its obligations under the Cyprus-Armenia BIT. Armenia has failed to accord Walnort’s investment fair and equitable treatment through its orchestrated campaign to take ZCMC, its harassment and intimidation of ZCMC, its shareholders and its employees, its abuse of its regulatory authority, and its pressure on the courts, which has resulted in a denial of due process to Walnort’s Armenian subsidiaries.
As a result of this wrongful conduct, Walnort has been deprived of its right to acquire 75% of ZCMC’s shares, which would have given it control of the company and entitled it to substantial dividends. Walnort has also been deprived of the economic enjoyment of its original 12.5% shareholding, which has effectively been taken from it through baseless, indefinite freezing orders, in violation of the Cyprus-Armenia BIT’s prohibition on unlawful expropriation.
Walnort is seeking compensation in an amount which shall be ultimately determined during the course of the arbitration but which shall be no less than USD 1.5 billion.