Շարմ էլ Շեյխում ադրբեջանցիների հետ քննարկել ենք Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման հարցը. Միրզոյան
12:45 14/10/2025
«Հաստատված խաղաղության պայմաններում, Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի շրջանակներում էական մի քանի հարցերի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունների պայմաններում մնում են որոշ հարցեր, որոնք լուծված չեն»,- Երևանում Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Էլինա Վալտոնենի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա ընդգծեց, որ այդ չլուծված հարցերից մեկը կամ առաջինը Բաքվում պահվող գերիների ազատ արձակման հարցն է։
«Մենք մեր ամենօրյա աշխատանքն ենք իրականացնում այս ուղղությամբ, ոչ միշտ տեսանելի, ոչ միշտ արդյունավետ, հակառակ դեպքում հարցը վաղուց լուծված կլիներ։ Բայց իրականացնում ենք այդ աշխատանքը։
Ինչպես և միշտ, այս պահին ևս ուզում եմ հույս հայտնել, որ առաջիկայում մենք այս առումով լավ նորություններ կունենանք։  Մենք չենք դադարեցնում մեր ջանքերը։ Բառացիորեն երեկ նաև Շարմ էլ Շեյխում ադրբեջանցիների մեր գործընկերների հետ կրկին քննարկել ենք այս  հարցը։ Հուսանք, առաջիկայում մեր ջանքները դրական արդյունք կտան»։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ երեկ հնարավորություն են ունեցել մտքեր փոխանել հարաբերությունների կարգավորան գործընթացի ամբողջ ծավալի վերաբերյալ, ոչ շատ խորը, բայց կենտրոնացել են հատկապես հումանիտար հարցերի շուրջ։

Мирзоян: Обсудили с азербайджанскими коллегами в Шарм-эль-Шейхе вопрос освобождения удерживаемых Баку армянских пленных
13:57 14/10/2025
«В условиях установившегося мира и достигнутых договоренностей по ряду существенных вопросов в рамках процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном остаются и некоторые несогласованные вопросы», – заявил на совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Финляндии Элиной Валтонен в Ереване 14 октября Арарат Мирзоян.
По его словам, один из таких нерешенных вопросов, или первый из них – вопрос освобождения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
«В этом направлении мы проводим ежедневную работу, она – не всегда видимая и не всегда эффективная, в противном случае этот вопрос давно был бы решен. Но мы работаем.
Как и всегда, хочу выразить надежду, что в ближайшее время будут хорошие новости. Усилия мы не прекращаем. Буквально вчера в Шарм-эль-Шейхе обсудили с азербайджанскими коллегами этот вопрос. Будем надеяться, что наши усилия дадут положительные результаты», – отметил Мирзоян.
Он отметил, что вчера у них была возможность обменяться мнениями с главой МИД Азербайджана по всему спектру процесса урегулирования отношений между Ереваном и Баку, не слишком углубленно, но с упором в частности на гуманитарные вопросы.