Թրամփը խոսել է Պուտինի հետ հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքների մասին
Ռուսաստանի և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի միջև Բուդապեշտում կայանալիք գագաթնաժողովը երկկողմանի կլինի։ Այդ մասին Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Թրամփը ։
«Հավանաբար դա կրկնակի հանդիպում կլինի, բայց Զելենսկին կապի մեջ կլինի»,-ասել է նա։
Ամերիկացի առաջնորդը նաև կարծիք հայտնեց, որ անհրաժեշտ է եռակողմ հանդիպում, որում Միացյալ Նահանգները կստանձնի միջնորդի դերը։
Թրամփը Հունգարիան անվանեց անվտանգ երկիր Պուտինի հետ հանդիպման համար: Նա նաև նշեց, որ իրեն դուր է գալիս Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
ԱՄՆ նախագահը վստահություն հայտնեց ուկրաինական կարգավորման հաջողության մասով՝ ասելով, որ իրադարձությունները «բավականին լավ են զարգանում»։
«Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ մենք կկարողանանք հասնել լուծման: Երեկ ես շատ լավ զրույց ունեցա նախագահ Պուտինի հետ, և կարծում եմ, որ նա նույնպես ցանկանում է վերջ դնել այս հակամարտությանը», - ասաց Թրամփը։
Ամերիկացի առաջնորդը շեշտեց, որ ինքը փնտրում է ուկրաինական հակամարտության «երկարաժամկետ լուծում»: Նա առաջարկել է, որ ճգնաժամի արագ լուծման համար կողմերը պետք է ճկունություն ցուցաբերեն, և որ Պուտինը և Զելենսկին պետք է «մի փոքր լեզու գտնեն»։

United States President Donald Trump has expressed optimism about ending the conflict between Russia and Ukraine as he hosted his Ukrainian counterpart Volodymyr Zelenskyy at the White House, Al Jazeera reported.
On Friday, Trump also told reporters that Zelenskyy will “be in touch” during upcoming negotiations in Hungary, where the US president will meet with Russia’s Vladimir Putin.
But direct talks between the Russian and Ukrainian leaders are unlikely, according to Trump, who reemphasised “there’s a lot of blood” between the two presidents.
“I think we have a chance of ending the war quickly if flexibility is shown,” Trump told reporters.
For his part, Zelenskyy also said he was hopeful about the prospect of a resolution, citing Russian losses on the battlefield and the Trump-brokered ceasefire in Gaza.
Friday’s meeting marked Zelenskyy’s third visit to Washington, DC, since Trump returned to office for a second term in January. The brief but amicable meeting showed an improvement in the ties between the two presidents.