Գյումրիում այսօրվա հավաքի մասնակիցների դեմ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչների կողմից իրականացվել են քննչական գործողություններ, որոնց կատարմանն աջակցել են ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողները։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ կատարվող քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև վարչական շենքի մուտքերի մոտ և վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանը, հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել, ինչը զուգորդվել է բռնություն գործադրելով, գույք ոչնչացնելով և վնասելով, որի ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել նաև վերջիններիս նկատմամբ։
2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասի (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը), 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին մասի (արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) հատկանիշներով:
Քրեական վարույթով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին:
Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է, որ տարբեր անձանց կողմից իրավապահ մարմինների օրինական մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը և միջամտելը, ՀՀ օրենսդրության համաձայն, կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության, որպիսի պայմաններում հորդորում ենք ձեռնպահ մնալ հակաիրավական վարքագծի ցանկացած դրսեւորումներից։

В Гюмри против собравшихся у мэрии граждан инициировано уголовное производство
В рамках уголовного производства, находящегося в ведении Антикоррупционного комитета (АК) Армении, 20 октября 2025 года следователями АК были проведены следственные действия в административном здании общинной администрации Гюмри. Им при их выполнении содействовали сотрудники Полиции МВД РА.
Как сообщает СК Армении, с целью воспрепятствования проводимым следственным действиям у административного здания мэрии Гюмри, в том числе у входа и внутри здания, собралась группа лиц.
Согласно сообщению, упомянутая группа лиц своими действиями вмешивались в расследование дела, совершала массовые беспорядки, представляющие угрозу общественной безопасности. Все это, как указывается в сообщении СК Армении, сопровождалось применением насилия, уничтожением и повреждением имущества.
«20 октября с.г. было инициировано уголовное производство по части 1 статьи 327 (участие в массовых беспорядках), части 3 статьи 452 (воспрепятствование законной служебной или политической деятельности должностного лица) и пункта 1 части 2 статьи 486 (вмешательство в осуществление правосудия или расследование) УК РА.
Проведение предварительного расследования по уголовному производству поручено следственной группе.
Следственный комитет предупреждает, что воспрепятствование различными лицами законной профессиональной деятельности правоохранительных органов и вмешательство в нее в соответствии с законодательством РА может повлечь уголовную ответственность. В этой связи призываем воздерживаться от любых проявлений противоправного поведения», – говорится в сообщении, распространенной пресс-службой СК РА.