«Մեղադրանք»-քաղաքական հետապնդման հիման վրա 120 օրից ավելի է ինչ ակնհայտ ապօրինի կալանավորված է Սամվել Կարապետյանը. Վարդևանյան
«Իրավապահ մարմինները բացառապես քաղաքական հետապնդման պայմաններում դեռևս պնդում են, որ 2025 թվականի հունիսի 17-ին Սամվել Կարապետյանի կողմից Մայր Աթոռը պաշտպանող մեկ նախադասությունը հանդիսանում է «իշխանությունը բռնությամբ զավթելու կոչ»»,- նշել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նա գրել է. «Ի դեպ միայն հենց այդ «մեղադրանք»-քաղաքական հետապնդման հիման վրա է, որ 120 օրից ավելի է ինչ ակնհայտ ապօրինի կալանավորված է Սամվել Կարապետյանը: Մնացյալ տնտեսական բնույթի իբրև մեղադրանքներով երբևէ հիմնավոր կասկած չի հաստատվել, հետևաբար նույնիսկ մեկ օր կալանք չէր էլ կարող կիրառվել:
Միաժամանակ 2025 թվականի հուլիսի 4-ին տեղի է ունենում բազմահազար հավաք և երթ ի աջակցություն Սամվել Կարապետյանի և նույնիսկ մեկ վարչական իրավախախտում տեղի չի ունենում: Այնուհետև 2025 թվականի հոկտենբերի 18-ին «Մեր Ձևով» շարժման կողմից նախաձեռնվում է բազմահազար հավաք և երթ, կրկին նույնիսկ մեկ վարչական իրավախախտում տեղի չի ունենում: Հանրային հավաքներ առանց մեկ վարչական իրավախախտման, բայց մեղադրանք իշխանությունը բռնությամբ զավթելու կոչի հատկանիշներով՝ Մայր Աթոռը պաշտպանող խոսքի համար, այս ամենը պարզ ու պրիմիտիվ իրավունքի ժխտողականություն է և քաղաքական հետապնդում»։

Lawyer Aram Vardevanyan has accused Armenia's law enforcement authorities of pursuing a politically motivated prosecution against businessman and philanthropist Samvel Karapetyan, who has been in detention for more than 120 days.
"Samvel Karapetyan has been unlawfully detained for over 120 days on politically motivated charges," he wrote on Facebook on Tuesday.
Vardevanyan highlighted the sole basis for Karapetyan’s detention is a statement he made on 17 June 2025 in defense of the Mother See of Holy Etchmiadzin, which investigators allege amounted to a call for the seizure of power in Armenia.
According to the lawyer, no credible evidence supports the additional economic charges against Karapetyan. He noted that large-scale rallies in July and October 2025, organized in support of Karapetyan, took place peacefully without a single administrative offence.