Վիգեն Էուլջեքջյանի փաստաբանները դիմել են անձանց կամայական կալանավորման հարցերով ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբին
12:57 23/10/2025
Ադրբեջանում կամայականորեն կալանավորված 46-ամյա հայ զբոսավար Վիգեն Էուլջեքջյանի իրավական ներկայացուցիչները պաշտոնապես դիմել են անձանց կամայական կալանավորման հարցերով ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբին (UNWGAD)՝ նրա անհապաղ ազատ արձակման պահանջով, մատնանշելով միջազգային իրավունքի լուրջ խախտումներն ու Էուլջեքջյանի կյանքը վտանգող կալանքի ծանր պայմանները։
Էուլջեքջյանը ձերբակալվել է 2020 թ. նոյեմբերի 10-ին Շուշիում (Լեռնային Ղարաբաղ), 2020 թ. հայ-ադրբեջանական պատերազմի հրադադարից մեկ օր անց։ 2021 թ. հունիսի 14-ին Բաքվի ռազմական դատարանը նրան դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման՝ «վարձկան գործունեության» և «ահաբեկչության» մեղադրանքներով։ Նրա փաստաբանները պնդում են, որ նրա կալանավորումը և դատապարտումը կամայական են և խախտում են մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը։
Մարիա Լուսիանա Մինասյանի (Արգենտինա) և Այտոր Մարտինես Խիմենեսի (Իսպանիա) կողմից ներկայացված միջնորդագրում ներկայացված է երկու հիմնական փաստարկ՝
1. Իրավասության խախտում. Ադրբեջանը Էուլջեքջյանին վերաբերվել է որպես քաղաքացիական անձի, սակայն նրան դատել և դատապարտել է ռազմական դատարանը՝ հակառակ ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբի (UNWGAD) հաստատված նախադեպի, այն է. ռազմական դատարանները իրավասություն չունեն քաղաքացիական անձանց նկատմամբ։
2. «Վարձկանության» մեղադրանքի սխալ կիրառում. Համաձայն Ժնևի կոնվենցիայի, քաղաքացիությամբ հայ Էուլջեքջյանը չի կարող իրավաբանորեն դասակարգվել որպես վարձկան։
Բացի այդ, նրա փաստաբանները խնդրել են աշխատանքային խմբի անդամ Գաննա Յուդկիվսկայի ինքնաբացարկը՝ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR) հետ նրա մասնագիտական կապի և Ադրբեջանի հետ անձնական կապերի պատճառով առաջացող շահերի հնարավոր բախման պատճառով։ Միջնորդագրում հղում է արվում Միջազգային քրեական դատարանի հիմնադիր գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի փորձագիտական կարծիքին և Լոս Անջելեսում գործող «Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնի» (CFTJ) կողմից ներկայացված պաշտոնական բողոքին (կենտրոնը պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժած հայերի իրավունքները)։
Նշենք, որ Լուսիանա Մինասյանը արգենտինահայ փաստաբան է, ով ներկայացնում է հայ տուժածներին, Տուկումանի համալսարանի ցեղասպանության ուսումնասիրությունների պրոֆեսոր և Բուենոս Այրեսի Սենատի թեկնածու։
Այտոր Մարտինեսը իսպանացի փաստաբան և պրոֆեսոր է, ով ունի մեծ փորձ ՄԱԿ-ի Կամայական կալանքի հարցերով աշխատանքային խմբում։ Նա ներկայացրել է Ջուլիան Ասանժին և այլ համապատասխան գործիչների ամբողջ աշխարհում։ Նա հաջողությամբ դատական գործեր է հարուցել տարբեր երկրների դեմ ՄԱԿ-ում և այլ միջազգային ատյաններում։ Մարտինեսը նաև իրավաբան է Միջազգային քրեական դատարանում։
Անձանց կամայական կալանավորման հարցերով ՄԱԿ-ի աշխատանքային խումբը (UNWGAD) անկախ փորձագետների մարմին է, որը նշանակվել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի (UNHRC) կողմից 1991 թվականին՝ հետաքննելու այն դեպքերը, երբ մարդկանց զրկում են ազատությունից՝ խախտելով մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշները։ Այն տալիս է իրավական կարծիքներ, բողոքարկումներ և առաջարկություններ՝ ներառյալ ազատ արձակման և փոխհատուցման շուրջ։

Lawyers petition UN Working Group on Arbitrary Detention to order immediate release of Vicken Euljekjian
The legal representatives of Vicken Euljekjian, a 46-year-old Armenian tour guide arbitrarily detained in Azerbaijan, have formally requested the UN Working Group on Arbitrary Detention (UNWGAD) to order his immediate release, citing grave violations of international law and severe detention conditions that endanger his life, Free Armenian Hostages reports.
Euljekjian was arrested on 10 November 2020 in Shushi (Nagorno-Karabakh), one day after the ceasefire that ended the 2020 Armenia-Azerbaijan war. On 14 June 2021, the Baku Military Court sentenced him to 20 years in prisonon charges of “mercenary activity” and “terrorism.” His lawyers argue that his detention and conviction are arbitrary and violate fundamental human rights protections.
The petition, submitted by María Luciana Minassian (Argentina) and Aitor Martínez Jiménez (Spain), advances two key arguments:
1. Jurisdictional violation: Azerbaijan treated Euljekjian as a civilian, yet a military court tried and convicted him, contrary to established UNWGAD precedent that military courts lack jurisdiction over civilians.
2. Misapplication of the “mercenary” charge: As an Armenian national, Euljekjian cannot be legally classified as a mercenary under the Geneva Conventions.
Additionally, his lawyers have requested the recusal of WGAD member Ganna Yudkivska due to potential conflicts of interest arising from her professional association with the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) and personal ties to Azerbaijan. The petition references an expert opinion by the founding Chief Prosecutor of the International Criminal Court Luis Moreno Ocampo, and a formal complaint submitted by the Center for Truth and Justice (CFTJ), a Los Angeles-based organization defending the rights of Armenians affected by the Nagorno-Karabakh conflict.
Luciana Minassian is an Argentine-Armenian lawyer representing Armenian victims, a Professor of Genocide Studies at the University of Tucumán, and a Senate candidate in Buenos Aires.
Aitor Martínez is a Spanish lawyer and professor, with extensive experience before the UN Working Group on Arbitrary Detention. He has represented Julian Assange and other relevant figures worldwide. He has successfully brought cases against different countries before UN and other international mechanisms. He is also Counsel before the International Criminal Court.
The UN Working Group on Arbitrary Detention, established in 1991 as part of the UN Human Rights Council’s special procedures, investigates cases of unlawful deprivation of liberty and issues legal opinions, urgent appeals, and recommendations for remedies, including release and reparations.