Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ չէ, և նրա որոշումները իրավական ուժ չունեն` ըստ Նիկոլ Փաշինյանի կանոնի. Սոս Հակոբյան
17:24 29/10/2025
Կիրակի օրը Հովհաննավանքում տեղի ունեցած դեպքերն ու տեղում ոստիկանների ներկայությունը ցույց տվեցին, որ կա միջամտություն կրոնական կազմակերպության ներքին գործերին։ Նման համոզմունք է հայտնում փաստաբան, «Հայրենիք» կուսակցության ԳՄ անդամ Սոս Հակոբյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի նաև այսօրվա հայտարարությանը։
Փաստաբանը հիշեցնում է Սահմանադրության 17 հոդվածի մասին, որը վերաբերում է պետության ու կրոնական կազմակերպությունների հարաբերություններին.
1. Հայաստանի Հանրապետությունում երաշխավորվում է կրոնական կազմակերպությունների գործունեության ազատությունը:
2. Կրոնական կազմակերպություններն անջատ են պետությունից:
Սոս Հակոբյանը մատնանշում է նաև Սահմանադրության 41 հոդվածը, որը սահմանում է  մտքի, խղճի ու կրոնի ազատությունը, ինչպես նաև Սահմանդրության 6-րդ հոդվածի 1-ին մասը, որը սահմանում է.
«Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք իրավասու են կատարելու միայն այնպիսի գործողություններ, որոնց համար լիազորված են Սահմանադրությամբ կամ օրենքներով»։
«Հիմա չելենջ եմ տալիս բոլոր ՔՊ-ամերձ շրջանակներին, թող փնտրեն ու գտնեն մի նորմ, նորմատիվ պատվիրան, որը հնարավորություն ու լիազորություն է տալիս Նիկոլ Փաշինյանին խառնվել Հայ Առաքելական եկեղեցու ներքին գործերին այն իմաստով, որ փորձել ներազդել, թե ով պետք է լինի Հայ Առաքելական եկեղեցու՝ որպես կրոնական կազմակերպության ղեկավարը կամ ղեկավար կազմը, ինչպես նրանք պետքբ է որոշեն խախտումների մասով պատասխանատվության հարցերը։ Թող փնտրեն ու գտնեն այդ նորմը, եթե կգտնեն, շատ հետաքրքիր բանավեճ կստացվի»,-նշում է փաստաբանը։

Сос Акопян: Налицо вмешательство во внутренние дела религиозных организаций
Имевшие место 26 октября в монастыре Ованаванк события и присутствие полицейских там продемонстрировали, что налицо вмешательство во внутренние дела религиозных организаций, убежден адвокат, представитель Исполнительного органа партии «Айреник» («Отечество») Сос Акопян, коснувшись также сегодняшнего заявления Пашиняна.
Адвокат напоминает о статье 17 Конституции Армении, которая касается взаимоотношений государства и религиозных организаций:
1. В Республике Армения гарантируется свобода деятельности религиозных организаций.
2. Религиозные организации отделены от государства.
Сос Акопян ссылается и на статью 41 Конституции, где закреплена свобода мысли, совести и религии, а также часть 1 статьи 6 Конституции, которая гласит:
«Государственные органы, органы местного самоуправления и должностные лица правомочны выполнять только те действия, на которые они уполномочены Конституцией или законами».
«Теперь челлендж всем кругам, близким к партии „Гражданский договор“. Пусть попробуют найти хотя бы одну норму или нормативное предписание, которое давало бы Николу Пашиняну возможность и полномочия вмешиваться во внутренние дела Армянской Апостольской церкви – в том смысле, чтобы пытаться влиять на то, кто должен быть главой Армянской Апостольской церкви как религиозной организации или кто должен войти в руководящий состав, а также как должны приниматься решения по вопросам ответственности за нарушения. Пусть ищут и найдут такую норму – если найдут, получится очень интересная дискуссия», — отметил адвокат.