Խուդաթյանի ասածը վկայում է նրա ցածր քաղաքական ինտելեկտի, եթե կուզեք քաղաքական տհասության մասին. Բաբկեն Հարությունյան
10:33 30/10/2025
«Դավիթ Խուդաթյանի ասածը բնորոշում է նրա ցածր քաղաքական ինտելեկտը, եթե կուզեք քաղաքական տհասությունը»,-նման որակում է տվել «Հայրենիք» կուսակցության ԳՄ անդամ Բաբկեն Հարությունյանը՝ անդրադառնալով Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող, Արմավիրի նախկին մարզպետ Դավիթ Խուդաթյանի հայտարարությանը։
ՔՊ-ական նախարարը երեկ ասել է, որ Վաղարշապատի ՏԻՄ ընտրությունների մասնակից ընդդիմադիր չորս ուժերը  քոչարյանական են, ընտրությունը պետք է կատարվի ըստ էության Փաշինյանի և Քոչարյանի թեկնածուների միջև։
«Գյումրին ցույց տվեց, որ Արթուր Վանեցյանի կուսակցությունը քոչարյանական է»,-մասնավորապես նշել էր Խուդաթյանն ու ավելացրել, որ չորս ուժերին ձայն տվող քաղաքացիները պետք է իմանան, որ իրենց ձայնը տալիս են Ռոբերտ Քոչարյանին։
Հիշեցնենք, որ Վաղարշապատի քաղաքապետի պաշտոնի համար «Հայրենիք» կուսակցությունն առաջադրել է Էջմիածնի պատվավոր քաղաքացի, հրապարակախոս, գրող Խաչիկ Մանուկյանի թեկնածությունը։
«Ի՞նչ է նշանակում հայտարարություն անել ու չբերել գոնե մեկ հիմնավորում։ 0 հիմնավորում։ Ասում են՝ Գյումրիում սատարել եք։ Այսինքն, մենք պետք է թույլ տայի՞նք, որ Գյումրիում կամ այլ համայնքում «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ն ունենա իշխանություն։ Բոլոր համայնքներում, որտեղ հնարավոր է «Քաղաքացիական պայմանագրին» զրկել իշխանությունից, մենք այդտեղ լինելու ենք առաջամարտիկի դերում, ինչպես եղել ենք»,-ասել է «Հայրենիք» կուսակցության ներկայացուցիչը։
Բ. Հարությունյանի խոսքով, տարիներ շարունակ կուսակցության առաջնորդի ու մյուս անդամների պայքարը այ ընթացքում եղել է բոլորի աչքի առաջ, անցել են քաղաքական հալածանքների  միջով։
«Ու հիմա նայում ես, նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող մեկը խոսում է իշխանական ֆեյքերի մակարդակով։  Այդ ֆեյքաբուծարանի  մարդկանց գրառումներն ու այդ նախարարի հայտարարության միջև զրո տարբերություն է։ Սա ամոթ է բոլորիս համար, որ դեռևս ունենք նման իշխանություն»,-ասաց Հարությունանը։
Թե ինչու են իշխանության ներկայացուցիչներն անցել նման խոսույթի, Բաբկեն Հարությունյանն ունի իր տեսակետը։ Նրա խոսքով, դրա պատճառ է դարձել Խաչիկ Մանուկյանի առաջարկն ուղղված ընդդիմադիր կուսակցություններին և դաշինքներին։

Бабкен Арутюнян: «Высказывания Давида Худатяна свидетельствуют о его низком политическом интеллекте»
13:49 30/10/2025
«Высказывания Давида Худатяна являются свидетельством его низкого политического интеллекта, если хотите – политического невежества», – такую характеристику дал представитель исполнительного органа партии «Айреник» («Отечество») Бабкен Арутюнян, коснувшись заявления занимающего пост министра территориального управления и инфраструктур, экс-губернатора Армавирской области Давида Худатяна.
Представляющий правящую партию «Гражданский договор» Худатян накануне заявил, что четыре оппозиционные силы, участвующие в выборах в органы местного самоуправления в Вагаршапате, являются «кочаряновскими», а избирателям, фактически, предстоит сделать выбор между кандидатами Никола Пашиняна и второго президента РА Роберта Кочаряна.
«Гюмри (состоявшиеся 30 марта муниципальные выборы во втором городе Армении. – Ред.) показал, что партия Артура Ванецяна («Отечество». – Ред.) – кочаряновская», – в частности отметил Худатян, добавив, что избиратели, которые на предстоящих 16 ноября выборах в Вагаршапате будут голосовать за эти четыре оппозиционные силы, должны знать, что на самом деле отдают свой голос Роберту Кочаряну.
Напомним, на выборах в органы местного самоуправления в городе Вагаршапат Армавирской области Армении предвыборный список партии «Отечество» возглавляет почетный гражданин Эчмиадзина, публицист и поэт Хачик Манукян.
«Что значит – сделать заявление и не привести ни одного аргумента? Ноль аргументов. Говорят, что мы поддержали в Гюмри (кандидатуру Вардана Гукасяна на посту мэра города. – Ред.).  А что, мы должны были позволить “Гражданскому договору” прийти к власти в Гюмри или где-либо еще? Во всех общинах, где есть возможность лишить ГД власти, мы будем в первых рядах, как и раньше», – заявил представитель партии «Отечество».
По словам Б.Арутюняна, на протяжении многих лет лидер партии и ее члены вели открытую политическую борьбу, проходили через преследования и давление.
«И теперь смотришь – человек, занимающий министерский пост, говорит на уровне провластных фейков. Никакой разницы между высказываниями этого министра и постами „фабрики троллей”. Это позор для всех нас, что у нас все еще такая власть», – подчеркнул он.
Что касается причин перехода представителей власти на подобную риторику, Арутюнян отметил, что толчком к этому стало предложение Хачика Манукяна, адресованное оппозиционным партиям и блокам.