Կա՛մ Փաշինյանը վերընտրվում է և ադրբեջանցիները գալիս են Հայաստան, կա՛մ չի ընտրվում և այս երկիրը մնում է Հայաստան. Մարուքյան
«Հիշեք Ալիևի այս հայտարարությունը, որոշ ժամանակ անց Նիկոլ Փաշինյանն այն կրկնելու է։ Չի եղել Ալիևի նման հայտարարություն, որ հետո Նիկոլ Փաշինյանն իր տարբերակով այն այստեղ չկրկնի»,-ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Ալիևի հայտարարությանը, թե Սևանը «գյոյչա» է, իսկ Հայաստանի տարածքի բոլոր տեղանունները ադրբեջանական են։
Նա հիշեցրեց «միջանցքի» թեման, երբ ասում էին, որ այն տալը հանցագործություն է, իսկ այսօր ասում է. «ինչ կա դրա մեջ, թող գնան-գան»։
Մարուքյանը նշեց, որ հայկական կողմը չի բարձրացնում ադրբեջանից Հայաստան բռնագաղթած 600 հազար հայի հարցը, որ Արցախը հայաթափված է, իսկ Ալիևն էլ այդ հարցը փակված է համարում և խոսում է Հայաստան ադրբեջանցիների վերադարձի մասին։
«Ունենք երկու ճշմարտություն՝ կա՛մ Նիկոլ Փաշինյանը վերընտրվում է, և ադրբեջանցիները գալիս են Հայաստան, կա՛մ չի ընտրվում, և այս երկիրը մնում է Հայաստան»,-ասաց Մարուքյանը՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանցիների և թուրքերի պլաններում չկա Հայաստան պետությունը։
«Փաշինյանն հայտարարել է առաջադրվելու մասին, Էդմոն Մարուքյանն էլ կոչ է արել ավելի խոշոր մասնակցություն լինի ընտրության, որ ջախջախիչ հաղթանակ տանեն և մի ընտրական պրոցեսով՝ 30 վայրկյանանոց քվեարկության արդյունքում գիշերը հռչակվի, որ Նիկոլ Փաշինյանն այլևս Հայաստանի վարչապետը չի լինելու»,-ասաց Մարուքյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե խոշորացումը չլինի և ամեն մի ուժ իր ձևով պայքարի, ապա իրենք իրենց մոտեցումները պահպանելու են և պայքարելու են, որ Սևանը կոչվի Սևան և Հայաստանը մնա, իսկ «Լուսավոր Հայաստանի» ընտրական ցուցակի առաջին հորիզոնականում ինքն է լինելու։

Эдмон Марукян: Либо Пашинян переизбирается, и азербайджанцы заселяются в Армении, либо его не избирают, и наша страна остается Арменией
«Запомните это заявление Алиева – спустя некоторое время Никол Пашинян повторит его. Не было ни одного заявления Алиева, которое затем Никол Пашинян не воспроизвел бы здесь в своей интерпретации», – заявил в прямом эфире Facebook глава партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян, комментируя вчерашнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, будто бы «нет озера Севан, есть озеро Гёйча», а все топонимы на территории Армении якобы азербайджанские.
Марукян напомнил тему «коридора», когда все в Армении говорили, что его предоставление Баку – преступление, а сегодня Пашинян говорит: «Что в этом такого, пусть ездят».
Марукян отметил, что армянская сторона не поднимает вопрос о 600 тысячах армян, насильственно выселенных в Армению, о том, что Арцах деарменизирован, в то время как Алиев считает этот вопрос закрытым и говорит о возвращении азербайджанцев в Армению.
«Есть две истины: либо Никол Пашинян переизбирается, и азербайджанцы заселяются в Армении, либо его не избирают, и наша страна остается Арменией», – заявил Марукян, подчеркнув, что в планах Баку и Анкары нет существования государства под названием Армения.
«Пашинян объявил о своем выдвижении на парламентских выборах 2026 года, а я, Эдмон Марукян, призываю к максимально массовому участию в голосовании, чтобы одержать сокрушительную победу и одним избирательным процессом – посредством 30-секундного голосования – ночью было объявлено, что Никол Пашинян больше не является премьер-министром Армении», – сказал Марукян.
По его словам, если объединения не произойдет и каждая сила будет бороться самостоятельно, то они сохранят свои подходы и продолжат борьбу за то, чтобы Севан назывался Севаном, а Армения – осталась Арменией. Марукян добавил, что избирательный список партии «Просвещенная Армения» возглавит он сам.