Փաշինյանը Վեհափառի հարցը պատրաստվում է «լուծել» ճնշման միջոցով. Սուրենյանց
«Հոգևոր վերնախավի դեմ իշխանության սկսած հալածանքից ավելի քան հինգ ամիս անց Նիկոլ Փաշինյանը զարմանքով արձանագրում է, որ հասարակությանը չի հետաքրքրում՝ Կաթողիկոսն աղջիկ ունի՞, թե՞ ոչ։  Նա հարցնում է․
«Ինչո՞ւ այս հարցը չի հնչում Հայաստանում, ինչո՞ւ այն ոչ ոք չի ուղղում որևէ գիտակ մարդու կամ Մայր Աթոռի ներկայացուցչի։ Եթե պարզվեր, որ նա աղջիկ ունի, կամ որևէ մեկը, որ վերցրել է կուսակրոնության ուխտ, հետո զավակ է ունեցել, հնարավո՞ր է, որ նա լինի Կաթողիկոս, թե՞ ոչ»։ Փաշինյանը մշտապես հղում է անում «ժողովրդի կարծիքին»՝ իր կողմից առաջ մղվող «հոգևոր նորոգման» գործընթացը հիմնավորելու համար»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
«Սակայն այժմ ինքն է ընդունում, որ հասարակությունը անտարբեր է այն մեղադրանքներին, որոնցով իշխանությունը փորձում է արդարացնել եկեղեցու դեմ իր քայլերը։
Բայց այս արձանագրումը որևէ կերպ չի փոխում նրա նպատակը։
Ավելին, նա հայտարարում է․
«Կտրիճ Ներսիսյանը Կաթողիկոս չէ, Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցին այսօր Կաթողիկոս չունի»։
Այս խոսքերը մի շարք կարևոր հարցեր են առաջ բերում․
Ինչ իրավասությամբ է երկրի ղեկավարը պետական դիրքն օգտագործում մարդկանց անձնական կյանքի շուրջ տեղեկություններ հավաքելու համար
Իշխանության հետաքրքրությունն հոգևորականների անձնական կյանքի նկատմամբ հակասում է ինչպես մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիությանը, այնպես էլ աշխարհիկ պետության սկզբունքին։
Փաշինյանը փաստորեն ընդունում է, որ իր հակաեկեղեցական նախաձեռնությունը հասարակության մեջ արձագանք չի գտնում
Հասարակության «անտարբերության» մասին խոսքը վկայում է, որ հանրությունը չի ընդունում իրեն պարտադրված թեմաները։
Սակայն Փաշինյանը դա դիտում է ոչ թե որպես հանրային դիրքորոշում, այլ որպես խոչընդոտ, որը պետք է «շտկել»։
«Կաթողիկոս չկա» ձևակերպումը հակասում է Սահմանադրության 17-րդ հոդվածին
Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու, Կաթողիկոսի կարգավիճակը որոշվում է եկեղեցական կանոններով․ պետության ղեկավարը այս հարցերում չունի բացարձակ որևէ իրավասություն։
Փաշինյանի հայտարարությունները պետական միջամտություն են Եկեղեցու ներքին կյանքին:
«Անտարբերության» շեշտադրումը հուշում է, որ իշխանությունն ընտրել է ճնշման ուղին
Եթե հասարակությունն ըստ վարչապետի «չի արձագանքում», ապա իշխանությունը դա կարող է մեկնաբանել որպես հնարավորություն՝ գնալու ավելի կոշտ, ուժային քայլերի։
Դա կարող է վերածվել նոր ճնշումների, հոգևորականների նկատմամբ նոր շինծու գործերի հարուցման և եկեղեցու նկատմամբ վերահսկողության փորձերի։
Փաշինյանի հայտարարությունները վկայում են, որ եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող քաղաքականությունը ոչ թե հասարակական պահանջ է, այլ իշխանության ձևավորած հակասահմանադրական օրակարգ:

Вопрос Католикоса Пашинян собирается «решить» путем давления – Сурен Суренянц
Спустя более чем пять месяцев после начатых властями Армении преследований духовной элиты Никол Пашинян с удивлением констатирует, что обществу совершенно не интересно, есть у Католикоса дочь, обратил внимание политолог Сурен Суренянц.
Он напомнил слова Пашиняна: «Почему этот вопрос не поднимается в Армении, почему его никто не задает ни знающим людям, ни представителю Первопрестольного Святого Эчмиадзина? Если бы выяснилось, что у него есть дочь, или что кто-то, давший обет безбрачия, затем стал родителем, может ли такой человек быть Католикосом или нет?»
«Пашинян постоянно ссылается на „мнение народа”, чтобы обосновать продвигаемый им процесс „духовного обновления”. Однако теперь он сам признает, что обществу безразличны обвинения, которыми власти пытаются оправдать свои шаги против Церкви.
Но эта констатация никак не меняет его цели. Более того, он заявляет: „Ктрич Нерсисян не является Католикосом, у Армянской Апостольской церкви сегодня нет Католикоса”», – указал Суренянц, добавив, что эти слова поднимают ряд важных вопросов:
«На каком правовом основании руководитель страны использует свое положение для сбора сведений о личной жизни людей?
Интерес властей к частной жизни священнослужителей противоречит как неприкосновенности частной жизни, так и принципу светского государства.
Пашинян, фактически, признает, что его антицерковная инициатива не находит отклика в обществе.
Разговоры о „безразличии” общества показывают, что общество не принимает навязываемые ему темы.
Однако Пашинян рассматривает это не как общественную позицию, а как препятствие, которое нужно „устранить”.
Формулировка „Католикоса нет” противоречит статье 17 Конституции.
Статус Армянской Апостольской церкви и Католикоса определяется церковными канонами; глава государства не обладает какой-либо юрисдикцией в этих вопросах.
Заявления Пашиняна – государственное вмешательство во внутреннюю жизнь Церкви.
Акцент на „безразличии” подсказывает, что власть выбрала путь давления.
Если общество, по словам премьера, „не реагирует”, власть может трактовать это как возможность перейти к более жестким, силовым действиям.
Это может вылиться в новые давления, возбуждение новых сфабрикованных дел против священнослужителей и попыток установить контроль над Церковью.
Заявления Пашиняна свидетельствуют, что проводимая в отношении Церкви политика является не общественным запросом, а антиконституционной повесткой, сформированной властью».
«В результате под угрозой оказываются:
● автономия Церкви,
● стабильность конституционных институтов,
● естественный баланс отношений между государством и Церковью», – резюмировал политолог Сурен Суренянц.