Հոգևորականներին կանչել են քննչական կոմիտե. փաստաբանը մանրամասներ է հայտնում
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից և Արագածոտնի թեմից 8 հոգևորականի կանչել են քննչական կոմիտե։ Այս մասին Panorama.am-ին ասաց փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը։
«Ենթադրվում է՝ Նաթան Սրբազանի ձայնագրության գործի շրջանակներում են կանչվել քննչական կոմիտե, քանի որ ծանուցագրերում գործի համարը նույնն է»,- նշեց փաստաբանը։
Մարինե Ֆարմանյանն ասաց, որ հոգևորականները, որոնց թվում են քահանաներ, վարդապետ, վկայի կարգավիճակում են։
Ինչ վերաբերում է Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը գործին, փաստաբանն ասաց, որ այն նախաքննության փուլում է, Նաթան Սրբազանը երկու անգամ հարցաքննվել է։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ իշխանական ԶԼՄ-ները տարածել էին Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի և Գարեգին Բ-ի նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանի 2023 թվականի հոկտեմբերի խոսակցության ձայնագրությունը։ Աղան աբեղա Երնջակյանը նշում է, որ Ամենայն հայոց կաթողիկոսն իրեն ասել է վերցնի ընտանիքի անդամներին ու գնա, մասնակցի Նիկոլի դեմ միտինգների։ Դրա պատճառով նա դիմում է ներկայացրել հոգևոր ծառայությունից ազատվելու մասին։
Մայր Աթոռը հանցագործություն էր որակել հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիության խախտումը և հույս հայտնել, որ իրավապահ ու դատական համակարգը համարժեք արձագանք կտա։

Священников вызвали на допрос в СК Армении: адвокат приводит подробности
Восемь священнослужителей из Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Арагацотнской епархии Армянской Апостольской церкви (ААЦ) вызваны на допрос в Следственный комитет (СК) РА. Об этом Panorama.am сообщила адвокат Марине Фарманян.
По ее словам, предположительно, священнослужители вызваны на допрос в качестве свидетелей в рамках уголовного производства, касающегося записи телефонного разговора, приписываемого архиепископу Натану Ованнисяну и лишенному сана иеромонаху Агану Ернджакяну.
Как отметила Марине Фарманян, среди вызванных на допрос в качестве свидетелей священнослужителей – иереи, архимандрит.
Что касается дела архиепископа Натана Ованнисяна, адвокат сообщила, что оно на этапе предварительного расследования, архиепископ дважды допрашивался.
Отметим, провластные СМИ ранее распространили сделанную в октябре 2023 года аудиозапись телефонного разговора между архиепископом Натаном Ованнисяном и иеромонахом Аганом Ернджакяном – бывшим жезлоносцем Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян. Согласно записи, иеромонах Аган Ернджакян утверждает, что Католикос всех армян сказал ему участвовать вместе с семьей в акциях против Никола Пашиняна. В связи с этим он решил оставить духовное служение.
Пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина выступила с заявлением, в котором подчеркнула: «Нарушение конфиденциальности телефонных разговоров является преступлением. Это отдельный вопрос, на который, как мы надеемся, правоохранительные органы дадут надлежащую оценку».