Այո, հանձնաժողովի 3 անդամ հոկտեմբերին մեկնել են Թուրքիա. ՀԾԿՀ նախագահ
«Այո՛, Հանձնաժողովի մեկ անդամ, Սերգեյ Աղինյանը,և ևս երկուսը՝ Դավիթ Մուրադյանը և Ելենա Բաբոյանն այս տարվա հոկտեմբերին մեկնել են Թուրքիա»,-ՀԷՑ-ի լիցենզիայի դադարեցման հարցով նիստից հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերիցն, ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը։
Նար խոսքով՝ այցելության թեման այն է եղել, որ հայաստանը 1999 թվականից հանդիսանում է էներգետիկ կարգավորողների տարածաշրջանային ասոցացիայի ոչ միայն անդամ, այլ նաև՝ հիմնադիր անդամ, որի կազմում 47 երկիր է ընդգրկված։
Նշելով որ այս տարի Օմանում կայացած հանդիպմանաը Սերգեյ Աղինյանը ընտրվել է ասոցացիայի նախագահության անդամ՝ Մեսրոպյանը հայտնեց, որ ասոցացիայի աշխատանքային ռեժիմն այնպիսին է, որ տարին երկու անգամ անդամ երկրներից որևէ մեկում աշխատաժողովներ են հրավիրում և դրա ընթացքում անդամ երկրների պատվիրակները քննարկում են էներգետիկային վերաբերող հարցեր։
«Քննարկել են վերականգնվող արևային էներգետիակայի հետ կապված, շուկայի ազատականացման վերաբերյալ խնդիրները։ Թուրքիայում վերջին այցելության ընթացքում այս խնդիրներն են շոշափվել»,-ասաց Մեսրոպյանը։
Արձագանքելով ՀԷՑ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Ղազինյանի հայտարարությանը՝ Մեսրոպ Մեսրոպյանն ասաց. «Խոսել այդ մասին, ի լուր աշխարհի հայտարարել, թե ա՛յ, տեսեք, գնացել են Թուրքիա, որ բանակցեն, որպեսզի գան ու ՀԷՑ-ը վաճառեն թուրքերին՝ առնվազն նման է գեբելսյան քարոզչությանը, այն է՝ որքան սուտը մեծ է, այնքան հավատացողները շատ կլինեն»։

Месроп Месропян пояснил, для чего трое членов КРОУ Армении посетили Турцию
Трое членов Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении в октябре побывали в Турции для участия в конференции Региональной ассоциации органов регулирования энергетики (Energy Regulators Regional Association, ERRA), заявил на брифинге после заседания по вопросу лишения лицензии ЗАО «Электрические сети Армении» председатель КРОУ Месроп Месропян.
«Да, трое членов Комиссии – Сергей Агинян, Давид Мурадян и Елена Бабоян –отправились в Турцию в октябре», – сказал он.
По его словам, Республика Армения с 1999 года является не только членом Региональной ассоциации органов регулирования энергетики, но и одним из ее учредителей. В ее составе 47 стран.
«В мае этого года наша делегация приняла участие во встрече в Омане, а член комиссии Сергей Агинян был избран членом президиума ассоциации – сроком на три года. Рабочий режим ассоциации следующий: два раза в год в одной из стран-членов проводятся собрания, в дни проведения которых делегаты, представители 47 стран, обсуждают многочисленные вопросы, связанные с энергетикой.
Обсуждались вопросы, касающиеся солнечной энергетики, либерализации рынка.  Во время последнего визита в Турцию были затронуты эти вопросы», – сказал Месропян.
Коснувшись заявления экс-директора «ЭСА» Давида Казиняна о том, что представители КРОУ, по его информации, посетили Турцию, Месропян сказал: «Говорить во всеуслышание – мол, вот, поехали в Турцию на переговоры, чтобы продать туркам «ЭСА», как минимум, похоже на „геббельсовскую пропаганду”: чем больше ложь, тем больше людей в нее поверят».