Այն, որ իշխանությունը նվազագույնը 2 օր առաջ հավաստի հետախուզական տվյալներ է ունեցել պատերազմի մեկնարկի մասին, հաստատված փաստ է. Աբրահամյան
«Այն, որ իշխանությունը 44-օրյա պատերազմից առաջ իմացել է դրա բարձր հավանականության մասին, արդեն հաստատված փաստ է: Այն, որ իշխանությունը նվազագույնը 2 օր առաջ հավաստի հետախուզական տվյալներ է ունեցել պատերազմի մեկնարկի մասին, դա ևս հաստատված փաստ է»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, ավելին, ողջամիտ տվյալներ կան, որոնք Արցախում էին շրջանառվում, որ պատերազմի վերսկսման մասին ՀՀ իշխանություններին դեռ սեպտեմբերի կեսերին է փոխանցվել, սակայն իշխանությունն անհրաժեշտ եզրահանգումներ չի արել:
«Պատերազմի անխուսափելի հետևանքների և ծանր կորուստների գլխավոր պատասխանատուն իշխանության բուրգի գլխին գտնվող անձն է, որի գործողություններն ու անհրաժեշտ որոշումների բացակայությունը երկրի համար չվերջացող դժբախտությունների շարք են ապահովել»,- գրել է Աբրահամյանը։

An Armenian opposition MP has accused the country’s leadership of failing to act on what he calls “credible intelligence” ahead of the 2020 Artsakh (Nagorno-Karabakh) war.
In a social media post on Friday, Tigran Abrahamyan, a member of the Pativ Unem parliamentary faction, said it was now a “confirmed fact” that the authorities had been aware of the high likelihood of renewed hostilities before the start of the 44-day conflict.
According to Abrahamyan, the government possessed reliable intelligence at least two days prior to the outbreak of fighting between Armenia and Azerbaijan in late September 2020. He also claimed that information regarding the potential resumption of war had been relayed to Armenian officials as early as mid-September, citing what he described as “reasonable data” circulating in Nagorno-Karabakh at the time.
He argued that the authorities failed to draw the necessary conclusions from those warnings.
“The main responsibility for the unavoidable consequences of the war and its heavy losses lies with the man at the top of the government pyramid,” Abrahamyan wrote, accusing the leadership of inaction and poor decision-making that resulted in “a series of unending tragedies” for the country.