Չենք կարող տարվա կեսից ինքնանպատակ, ինչ-որ մեկի քմահաճություններից ելնելով՝ սակագներն իջեցնել. ՀԾԿՀ նախագահ
12:39 22/11/2025
«Էլեկտրաէներգիայի սակագնի նվազեցման վերաբերյալ նրանց առաջարկը թույլ և մանիպուլյացիոն առաջարկություն էր»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց  Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը։
Ըստ նրա, խոսքը 0,02 դրամի մասին է, ամսական կտրվածքով 40-50 դրամի ազդեցություն կարող էր ունենալ Հայաստանի միջին վիճակագրական ընտանիքի վրա։
«Խոսքը միայն գոմարի մասին չէ։ Մենք չենք կարող սակագները տարվա կեսից ինքնանպատակ, ինչ-որ մեկի քմահաճություններից ելնելով, իջեցնել։ Տարվա վերջում ենք ամփոփում սակագները։ Պետք է հասկանալ, թե  գործոններն ինչպիսի ազդեցություն են ունենալու, կարո՞ղ ենք նվազեցնել սակագինը, նվազեցնելուց հետո  1-3 տարի այս սակագինը կարո՞ղ ենք պահել, ոչ 6 ամիսը մեկ բարձրացնել կամ իջեցնել՝ ազգաբնակչյությանը հոգեբանական ծանր վիճակի մեջ դնել»,- նշել է Մեսրոպյանը։
Ավելի վաղ  «Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջին փոխնախագահ  Նարեկ Կարապետյանը  հայտնել էր, որ հոսանքի գինը իջեցնելու իրենց առաջարկը մերժվել է. «Հինգ ամիս առաջ՝ հունիսի 6-ին (մինչև հունիսի 17-ի հայտնի դեպքերը), մենք՝ ՀԷՑ-ի անունից, դիմել ենք ՀԾԿՀ նախագահին՝ հոսանքի գինը իջեցնելու առաջարկով՝ 3,6 միլիարդ դրամի չափով, քանի որ համակարգի խնայողությունների և կորուստների նվազ լինելու արդյունքում առաջացել էր դրական հաշվեկշիռ։ Հունիսի 13-ին հանձնաժողովի նախագահի պատասխան նամակում առաջարկը մերժվել է։ Կարո՞ղ եք ենթադրել, թե ինչու է ՔՊ-ի կողմից նշանակված պաշտոնյան մերժել»։

Глава КРОУ Армении: Не можем с середины годы снижать тарифы, исходя из чьих-то капризов
«Их предложение о снижении тарифа на электроэнергию было слабым и манипуляционным», – заявил в беседе с журналистами 22 ноября председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Месроп Месропян, комментируя заявление координатора движения «Мер дзевов» («По-нашему»)Нарека Карапетяна.
Ранее первый вице-президент группы компаний «Ташир», координатор движения «Мер дзевов» («По-нашему») и племянник арестованного предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна – Нарек Карапетян – сообщил: «Пять месяцев назад, 6 июня (до известных событий 17 июня), мы от имени ЗАО „Электрические сети Армении” (ЭСА) обратились к председателю КРОУ с предложением снизить цену на электроэнергию на 3,6 млрд драмов, поскольку в результате экономии и сокращения потерь в системе образовался положительный баланс. Предложение было отклонено в ответном письме председателя комиссии от 13 июня. Можете ли вы догадаться, почему назначенный ГД чиновник отклонил предложение?»
«Речь идет о сумме в 0,02 драма, что в месячном разрезе для среднестатистической семьи в Армении окажет влияние на сумму в 40-50 драмов», – отметил сегодня в беседе с журналистами Месропян.
«Речь идет не только о сумме. Мы не можем с середины годы снижать тарифы, исходя из чьих-то капризов, как самоцель. На тариф влияет множество факторов. Мы подводим итоги по тарифам в конце года. Нужно понять, какое влияние окажет каждый из факторов, можем ли снизить тариф и удержать его на таком уровне несколько лет – а не повышать и понижать его каждые 6 месяцев и ставить население в тяжелое психологическое состояние», – указал Месропян.