Տանը լուռ նստելու և բանտ գնալու իրենց հերթին սպասողներն ունեն մեկ ճանապարհ. Աբրահամյան
«Մինչ հասարակությունը քննարկում է 44-օրյա պատերազմի տարբեր դրվագներն ու փնտրում իր հարցադրումների պատասխանները, դրա որոշումներին և մանրամասներին տիրապետող բարձրաստիճան զինվորականների ճնշող մեծամասնությունը լռում է»,- նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, ավելին, նրանցից ոմանք այս իշխանության ստեղծած հանձնաժողով էլ գնացին կամ դրա պատրաստակամությունն էլ հանձնեցին, սակայն հարկ չհամարեցին դրա մասին խոսել հասարակության առաջ:
«Լռողներից Ջալալ Հարությունյանին որպես «վարձատրություն» բանտ ուղարկեցին, շատերը տարբեր քրեական գործերով են անցնում, սակայն թեմայից տեղյակ զինվորականներից մի քանիսն են խոսել, այն էլ` խիստ սահմանափակ չափով:
Տանը լուռ նստելու և բանտ գնալու իրենց հերթին սպասողներն ունեն մեկ ճանապարհ` ճշմարտությունն ասելու և որոշակի առումով մեղմելու այն խորը ցավը, որն առկա է հասարակության ներսում:
Թե չէ իրենց ենթակա հրամանատարներին, զորքին իշխանությունն ինչում ասես չի մեղադրում, զրպարտում, վիրավորում է, իսկ իրենք տարօրինակ լռություն են պահպանում` դրանով ապահովելով իշխանության լկտիությունն ու քողարկում իրական հանցագործությունները»,- գրում է Տ.Աբրահամյանը:

Тигран Абрамян: У тех, кто молча сидит дома в ожидании своей очереди в тюрьму, один путь
Пока общество обсуждает различные эпизоды развязанной Азербайджаном осенью 2020 года против Республики Арцах (НКР) 44-дневной войны и ищет ответы на свои вопросы, подавляющее большинство высокопоставленных военнослужащиих, обладающих информацией о решениях и деталях, хранит молчание», –  написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
Более того, по его словам, некоторые из них даже отправились на заседание созданной нынешней властью следственной комиссии или выразили готовность к этому, однако не посчитали нужным говорить перед обществом.
«Из числа хранящих молчание – [бывшего командующего Армией обороны Республики Арцах (НКР) генерал-лейтенанта] Джалала Арутюняна – отправили в тюрьму в качестве „награды”, многие проходят по разным уголовным делам, однако лишь немногие осведомленные военные высказались, и то в крайне ограниченном объеме.
У тех, кто молча сидит дома в ожидании своей очереди в тюрьму, один путь – сказать правду и в какой-то мере смягчить ту глубокую боль, которая присутствует в обществе.
А то власть обвиняет в чем угодно подчиненных ей командиров и войска, клевещет и оскорбляет их, а последние хранят странное молчание, тем самым обеспечивая наглость власти и маскируя реальные преступления», – указал Тигран Абрамян.