Ամերիկյան 27 սենատորներ պահանջում են ապահովել հայ գերիների ազատ արձակումն ու Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը
11:01 22/11/2025
ԱՄՆ քսանյոթ սենատորներ՝ սենատոր Էդ Մարկիի  և Շելդոն Ուայթհաուսի  գլխավորությամբ, ինչպես նաև Սենատի դեմոկրատական խմբի առաջնորդ Չաք Շումերի աջակցությամբ, նամակ են հասցեագրել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ Թրամփի վարչակազմին կոչ անելով պահանջել Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքական առաջնորդների անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակում։ Այս մասին հայտնում է ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակից։
Նամակում Թրամփի վարչակազմին կոչ է արվում պահանջել, որ միջազգային դիտորդները մուտք ստանան Բաքվում իրականացվող կեղծ դատավարություններին, ինչպես նաև կիրառել «Գլոբալ Մագնիցկու» պատժամիջոցներ ադրբեջանցի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր պատասխանատու են մարդու իրավունքների խախտումների համար։
Մեկնաբանելով Հայ դատի հանձնախմբի կողմից օժանդակվող այս նամակի հրապարակումը՝ Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի պատասխանատու Արամ Համբարյանը նկատել է․ «Այն փաստը, որ Սենատի քսանյոթ դեմոկրատներ՝ կազմի կեսից ավելին, ներառյալ առաջնորդ Չաք Շումերը, ստորագրել են այս նամակը՝ պահանջելով Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ պատանդների անհապաղ ազատ արձակում, բարձրացնում է հայկական հարցերի դերն ԱՄՆ արտաքին քաղաքական օրակարգում՝ զգալիորեն բարձրացնելով դրանց նշանակությունը Հանրապետական կուսակցության և Թրամփ–Վենսի վարչակազմի համար»։
Սենատորների նամակում մասնավորապես ասվում է․«Զեկույցները ցույց են տալիս, որ այս քաղաքական պատանդները ենթարկվել են բռնությունների և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի, մինչդեռ գաղտնիությունն ու ընթացակարգային խախտումները Բաքվի ռազմական դատարանում լուրջ կասկածներ են հարուցում դատավարությունների արդարության և օրինականության վերաբերյալ․․․ Ադրբեջանի կողմից Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, միակ կազմակերպության, որը կարող էր այցելել հայ գերիներին, արտաքսումը ևս ավելի է վտանգում հայ բանտարկյալների անվտանգությունն ու ապահովությունը»։
Նամակում ընդգծվում է․ «արդեն երկու տարի է, ինչ Ադրբեջանի շրջափակումն ու ռազմական հարձակումը Արցախի վրա ստիպողաբար տեղահանեցին շրջանի 120․000 քրիստոնյա հայերին՝ մի գործընթաց, որը միջազգային իրավունքի մասնագետները գնահատում են որպես էթնիկ զտում»։
Սենատորները պետքարտուղար Ռուբիոյին հորդորում են Ադրբեջանի իշխանությունների հետ շփումներում ձեռնարկել երեք կոնկրետ քայլ․
1. պահանջել բոլոր հայ քաղաքական գերիների և ռազմագերիների անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակում,
2. պահանջել, որ Ադրբեջանը թույլ տա միջազգային դիտորդներին և անկախ լրատվամիջոցներին հետևել հայ քաղաքական գործիչների դեմ ընթացող դատավարություններին,
3. կիրառել «Գլոբալ Մագնիցկու» ակտով նախատեսված պատժամիջոցներ ադրբեջանցի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր պատասխանատու են հայերի նկատմամբ մարդու իրավունքների խախտումների համար։
Անդրադառնալով ԱՄՆ միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնություններին սենատորները նկատել են․ «Թեև մենք զգուշավոր հույս ունենք, որ Հայաստան–Ադրբեջան վերջին բանակցությունները կարող են տարածաշրջանի համար ավելի խաղաղ ապագա ապահովել, Ադրբեջանը շարունակվող պատանդառությամբ և անհիմն նախապայմաններով վտանգում է այդ գործընթացը։ «Հայաստան–Ադրբեջան նախաստորագրված համաձայնագրում բացակայում է որևէ դրույթ՝ ուղղված հայ գերիների ազատ արձակմանը։ Մագնիցկու պատժամիջոցները շարունակում են մնալ առանցքային գործիք՝ ռազմագերիների ազատ արձակումը ապահովելու և Հայաստանի դեմ հետագա ագրեսիան զսպելու համար»։
Նամակում նաև զգուշացվում է, որ «ԱՄՆ-ի շարունակական անգործությունը Ադրբեջանի ագրեսիայի պայմաններում անընդունելի է և լուրջ վնաս կհասցնի ԱՄՆ հեղինակությանը տարածաշրջանում, հատկապես այն պայմաններում, երբ Հայաստանը փորձում է ամրապնդել կապերը Արևմուտքի հետ»։
Սենատորները եզրափակում են. «ԱՄՆ-ի համար և՛ բարոյական, և՛ ռազմավարական հրամայական է ձեռնարկել վճռական քայլեր՝ ստիպելու Ադրբեջանին ազատ արձակել անօրինական կալանավորված հայ գերիներին և ապահովել, որ տարածաշրջանային խաղաղությունը հիմնված լինի պատասխանատվության, արդարության և Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի վերադարձի հիմնարար իրավունքի վրա»։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը աշխատանքներ է իրականացնում, այդ թվում հանձնախմբի էլեկտրոնային հարթակի միջոցով (anca.org/prisoners), համայնքային համախմբում ապահովելու և Սենատի վրա ամերիկահայ ընտրողների ճնշումը մեծացնելու ուղղությամբ: Զուգահեռաբար հանձնախումբն աշխատում է Սենատի հանրապետականների հետ՝ վերջիններիս կողմից նմանաբնույթ նախաձեռնություն ապահովելու ուղղությամբ։

27 сенаторов США требуют освобождения удерживаемых Баку армянских заложников и санкций против Азербайджана
15:18 22/11/2025
Двадцать семь сенаторов США во главе с Эдом Марки и Шелдоном Уайтхаусом, а также при содействии лидера демократов в Сенате Чака Шумера направили письмо госсекретарю Марко Рубио, призвав администрацию Трампа потребовать немедленного и безоговорочного освобождения всех армянских военнопленных и политических лидеров, удерживаемых Азербайджаном. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
В письме, как отмечается в сообщении, содержится призыв к администрации Трампа потребовать доступа международных наблюдателей на сфабрикованные судебные процессы в Баку и ввести  санкции в рамках Глобального «Закона Магнитского» (Global Magnitsky Act.) в отношении должностных лиц Азербайджана, ответственных за нарушения прав человека.
Комментируя публикацию этого письма, поддержанного ANCA, глава вашингтонского офиса Армянского национального комитета Америки Арам Амбарян отметил: «Тот факт, что двадцать семь сенаторов-демократов, более половины состава, включая лидера демократов Чака Шумера, подписали это письмо с требованием немедленного освобождения армянских заложников, удерживаемых Азербайджаном, выводит армянский вопрос на важное место во внешнеполитической повестке США, значительно повышая его значимость для Республиканской партии и администрации Трампа-Вэнса».
В письме сенаторов в частности говорится: «Доклады свидетельствуют, что эти политические заложники подвергались насилию и унижающему достоинство обращению, в то время как секретность и процессуальные нарушения в бакинском военном суде вызывают серьезные сомнения в справедливости и законности судебных разбирательств. Высылка Азербайджаном Международного комитета Красного Креста (МККК), единственной организации, которая могла  посещать армянских пленных, еще больше ставит под угрозу безопасность армянских заключенных».
«Уже 2 года, блокада и военное нападение Азербайджана на Арцах привели к насильственному перемещению 120 000 армян-христиан региона, что эксперты по международному праву расценивают как этническую чистку», – подчеркивается в письме.
Сенаторы призывают госсекретаря Рубио предпринять три конкретных шага в своих контактах с властями Азербайджана:
• потребовать немедленного и безоговорочного освобождения всех армянских политических пленных и военнопленных;
• потребовать, чтобы Азербайджан позволил международным наблюдателям и независимым СМИ следить за судебными процессами над армянскими политическими деятелями;
• ввести санкции в рамках Глобального акта Магнитского в отношении азербайджанских должностных лиц, ответственных за нарушения прав человека в отношении армян.
Говоря о соглашениях, достигнутых при посредничестве США, сенаторы отметили: «Хотя у нас есть осторожная надежда на то, что недавние армяно-азербайджанские переговоры могут обеспечить более мирное будущее для региона, Азербайджан ставит этот процесс под угрозу, продолжая удерживать заложников и выдвигать необоснованные предварительные условия. В парафированном соглашении между Арменией и Азербайджаном отсутствуют  положения об освобождении армянских пленных. Санкции в рамках Акта Магнитского остаются ключевым инструментом для обеспечения освобождения военнопленных и сдерживания дальнейшей агрессии против Армении».
В письме также содержится предупреждение о том, что «продолжающееся бездействие США перед лицом азербайджанской агрессии неприемлемо и нанесет серьезный ущерб репутации США в регионе, особенно в условиях, когда Армения стремится укрепить связи с Западом».
Сенаторы резюмируют: «Для Соединенных Штатов моральным и стратегическим императивом является принятие решительных мер, чтобы заставить Азербайджан освободить незаконно арестованных армянских пленных и обеспечить региональный мир, основанный на ответственности, справедливости и основополагающем праве на возвращение перемещенных из Нагорного Карабаха армян».