Չգրանցված փողոցային ավտոմատ սարքավորումները չեն վճարում տուրք և իրենք ենթակա են ապամոնտաժման. Ավինյանը՝ Երևանում գործող 1042 ավտոմատ ապարատների մասին
«Էլեկտրոնային հարթակում հաշվառվել է 3208 հատ ավտոմատ սարքավորում, որից այս պահին թույլտվություն ունեն 2162 հատը և առանց թույլտվության 1042 հատը»,-երևանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցեց Առևտրի, ծառայությունների և գովազդի վարչության պետ Արմեն Առաքելյանը՝անդրադառնալով բանկոմատների, վճարային տերմինալների և սուրճի ապարատների խնդրին։
Պաշտոնյան նաև հայտնեց, որ չտեղադրված ավտոմատ սարքերի վերաբերյալ շաբաթական տեղեկատվություն տրամադրելու վերաբերյալ շրջաբերականներ է ուղարկվել Վարչական շրջանների ղեկավարներին։
«Վարչական շրջանների հարգելի ղեկավարներ, մենք էկրանին տեսնում ենք բոլոր ավտոմատ սարքավորումները, որոնք գրանցված են և որոնք գրանցված չեն։ Այն ավտոմատ սարքավորումները, որոնք գրանցված են, իրենք ամեն ամիս քաղաքապետարանին վճարում են տուրք, որոնք գրանցված չեն՝ չեն վճարում տուրք և իրենք ենթակա են ապամոնտաժման»,- ասաց երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը և հորդորեց մինչև տարեմուտ բանակցություններ վարել չգրանցվածների հետ, և դրակն արդյունքի չհասնելու դեպքում ապամոնտաժել։

Yerevan Mayor Tigran Avinyan has warned that more than a thousand unregistered street vending machines in the capital will be dismantled unless operators bring them into compliance by the end of the year.
Speaking at a city hall meeting on Monday, the head of the city’s Trade, Services and Advertising Department, Armen Arakelyan, said 3,208 automated devices, including ATMs, payment terminals and coffee machines, have been recorded on the city’s electronic platform. Of these, 2,162 hold valid permits, while 1,042 are operating without authorization.
Avinyan stressed that only registered machines pay the required municipal fee. “Those that are not registered do not pay the fee and are subject to removal,” he said, urging district administrators to negotiate with operators and proceed with dismantling if no agreement is reached.