Ճամբարակ-Թթուջուր հատվածում օրեր առաջ բռնկված հրդեհը դեռ չի մարվել
Նոյեմբերի 25-ի՝ ժամը 13:30-ի դրությամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ-Թթուջուր հատվածում նոյեմբերի 21-ին բռնկված հրդեհի օջախներից 2-ը հրշեջ-փրկարարների օպերատիվ գործողությունների արդյունքում մարվել է, մյուս օջախներում աշխատանքներն ինտենսիվորեն շարունակվում են։
Փրկարար ծառայությունից հայտնում են, որ հՀրդեհաշիջման աշխատանքներն օպերատիվ ղեկավարելու նպատակով ձևավորված հրդեհաշիջման շտաբի աշխատանքները տեղում ղեկավարում է Փրկարար ծառայության տնօրեն-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ, փ/ծ գեներալ-մայոր Կամո Ցուցուլյանը։ Հրդեհաշիջման աշխատանքներն իրականացնում են ՆԳՆ ՓԾ Երևան քաղաքի և մարզային փրկարարական վարչությունների ստորաբաժանումներից, ԵՓՎ, ՓՈւՎ հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժինների, հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական խմբերը։
Ընդհանուր առմամբ հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավված են 1830 փրկարարական ծառայող, 10 ոստիկանության ծառայող, 103 էկոպարեկ, 17 հիմնական և 143 օժանդակ տեխնիկա։ ՊՆ ուղղաթիռով իրականացվել է հետախուզում և հրդեհաշիջում (70 թռիչք)։
Հրշեջ-փրկարարների համակարգված  աշխատանքի շնորհիվ հաջողվել է մարել մի շարք տարածքներում բռնկված հրդեհները․ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունու Սպիտակասարի հատվածում, Վարդենյաց լեռնանցքում, Զոլաքար բնակավայրին հարակից սարում, Լոռու մարզի Սպիտակի Լեռնանցքի, Լեռնաջուրի, Սարատովկա-Նովոսելցովո հատվածներում, Գոգարան-Սարալանջ գյուղերին հարակից սարում, Ուրասար և Ծաղկաբեր բնակավայրերի մոտակայքում, Սյունիքի մարզի Իշխանասարի, Իշխանասար-Նորավանի հատվածներում, Կոտայքի մարզի Հրազդանի Մաքրավան թաղամասի «Ձորքաշ» կոչվող տարածքում, Արագածոտնի մարզի Ապարանի ջրամբարի մոտակայքում։
Ինտենսիվ կերպով հրդեհաշիջման աշխատանքները շարունակվում են նաև Տավուշի մարզի Դիլիջանի «Կազաչի» հատվածում, Նավուր բնակավայրի մոտակայքում, Դիլիջանի ոլորաններին հարակից անտառում և Շիրակի մարզ Ձորաշեն բնակավայրի մոտակայքում։
Հրդեհաշիջման գործողություններին ակտիվորեն միացել են նաև հարակից համայնքների բնակիչները՝ աջակցելով փրկարարներին բարդ և պատասխանատու աշխատանքում։ ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը հորդորում է համայնքների բնակիչներին արոտավայրերում չոր խոտերի և ցանքատարածքների մաքրման ընթացքում խուսափել այրումներից, չառաջացնել լրացուցիչ հրդեհավտանգ իրավիճակներ։
«Կրկին հիշեցնում ենք խոզանների այրման վնասակար հետևանքների մասին՝ ակնկալելով համընդհանուր պատասխանատու վերաբերմունք։
❗️Խոզանների այրումը վնասում է հողը, իջեցնում է հողի բերրիությունը.
❗️Այրման ազդեցությունը մարդու առողջության վրա նույնպես բացասական է.
❗️Այրման ընթացքում ոչնչանում, տուժում է կենսաբազմազանությունը, թուլանում է էկոհամակարգի ինքնավերականգնման ունակությունը։
Հորդորում ենք խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները։ Հրդեհ կամ ծուխ նկատելու դեպքում խնդրում ենք անհապաղ զանգահարել 911»,- նշում են Փրկարար ծառայությունից։

Спасательная служба сообщает подробности о тушении пожара на участке Чамбарак-Ттуджур: ликвидированы 2 очага
14:52 25/11/2025
По положению на 13:30 вторника, 25 ноября, пожарным-спасателям удалось потушить 2 очага вспыхнувшего 21 ноября на участке Чамбарак-Ттуджур в Гегаркуинкской области Армении, работы по тушению других очагов продолжаются в интенсивном режиме. Спасательная служба МВД Армении приводит подробности.
Для оперативного руководства тушением на месте был сформирован штаб пожаротушения. В работах по тушению пожара участвуют спасательные группы из подразделений Еревана, областных спасательных управлений, а также из отделов по организации пожаротушения и спасательных работ Спасательного управления города Ереван, Управления спасательных сил СС, спасательная группа Центра по проведению спасательных операций особого назначения.
В общей сложности к тушению пожара были привлечены 1830 сотрудников Спасательной службы, 10 служащих Полиции, 103 сотрудника Экопатрульной службы министерства окружающей среды, 17 единиц основной и 143 единицы вспомогательной техники. Вертолет министерства обороны осуществил разведку и тушение с воздуха (70 вылетов).
Как отмечается, благодаря скоординированной работе пожарных-спасателей удалось потушить вспыхнувшие на ряде территорий пожары.
Интенсивные работы по тушению пожаров продолжаются также в Тавушской области – в районе участка «Казачи» в общине Дилижан, вблизи населенного пункта Навур, в прилегающем к дилижанским серпантинам лесном массиве, а также в окрестностях села Дзорашен в Ширакской области.
К пожаротушению активно присоединились и жители соседних общин, оказывая поддержку спасателям в этой сложной и ответственной работе.