Այո, խաղաղության պայմանագիրը կստորագրեմ, ինչի՞ չեմ ստորագրի. Ա. Թաթոյան
«Ադրբեջանի հետ այսօրվա հարաբերություններն ի՞նչ են։ Ստորանալու, նվաստանալու միջոցով ամեն ինչ տալ, ինչ ուզում է, տալ։ Սա վատ տեղ տանող ճանապարհ է, էլ բան չի մնացել, որ տանք Ադրբեջանին»,-լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը հայտարարեց «Միասնության թևեր» քաղաքական ուժի հիմնադիր Արման Թաթոյանը։
Նա ընդգծում է, որ սա այն պարագայում, երբ Ադրբեջանի պես կանախատեսելի գործընկեր, որ հայտարարում է մեր նկատմամաբ թշնամական լինելու մասին, էլ չկա։
«Ադերբեջանի նախագահը պարզ ասում է՝ ձեզ հետ ինչ է լինելու, թե ինքն ինչ նպատակներ ունի։ Հետևաբար, մենք պետք է միավորված, անվտանգության համակարգը զարգացրած, ուժեղ տնտեսությամբ, արժանապատիվ երկրով, վստահելի միջազգային գործընկերնորվ պետք է այնպես անել, որ Ադրբեջանը չկարողանա այդպես խոսել, նվաստացած պահել մեր ժողովրդին»,-ասաց Թաթոյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե հնարավո՞ր է պխորհրդարանական ընտրություններում ընտրվելուց հետո Ա. Թաթոյանը ստորագրի խաղաղության պայմանագիրը, նա արձագանքեց՝ կստորագրի։
«Այո, խաղաղության պայմանագիրը կստորագրեմ, ինչի՞ չեմ ստորագրի։ Բայց առաջինն Ադրբեջանի նախագահը թող  ստորագրի։ Ադրբեջանի նախագահը կստորագրի, միանգամից, նույն րոպեին ես կստորագրեմ։ Բայց եկեք մի հատ հասկանանք, այդ խաղաղության պայմանագիրը մեզ ի՞նչ է տալիս, պահվելու է, թե՞ չէ։ Դեռ չստորագրված Ադրբեջանի նախագահը դուրս է գալիս ԱՄՆ նախագահի հետ ու հայտարարում է, որ Հայաստանը պետք է փոխի իր երկրի Սահմանադրությունը, այն պայմաններում, երբ այդ պայմանագրում գրած է, երկրները չեն խառնվում միմյանց ներքին գործերին։ Հիմա Հայաստանը պե՞տք է Սահմանդրություն փոխի Ադրբեջանի պահանջով։ Ո՛չ։ Նման բան չկա։ Ես Ադրբեջանի պահանջով, երբեք Սահմանդրություն չեմ փոխելու»,-ասաց Թաթոյանը։
Նա ընդգծեց, իր համար խաղաղության պայմանագիրը TRIPP-ի պայմանագիրն է։
«Մենք պետք է ԱՄՆ պես հզոր երկրի  միջնորդական առաքելությունն այնպես օգտագործենք, որ ծառայի մեր երկրի շահերին։ Փաշինյանն այսօր ամբողջությամբ մսխում է ամերիկյան այս հզորագույն միջնորդությունը։ Ո՞նց կարելի է նման բան անել։ Նա օգնում է Ադրբեջանին կոծկել նրա քայլերն ու հեղինակազրկում է ԱՄՆ միջնորդական առաքելությունը»,-ասաց նա։

Арман Татоян: Да, я подпишу мирный договор – почему бы мне его не подписать?
«Что представляют собой сегодняшние отношения с Азербайджаном? Через унижения соглашаться на выполнение всех требований Баку. Этот путь не приведет ни к чему хорошему. Уже нечего сдавать Азербайджану», – заявил 26 ноября на пресс-конференции руководитель инициативы «Крылья единства», экс-омбудсмен РА Арман Татоян.
Он подчеркнул, что все это происходит в условиях, когда нет более предсказуемого партнера, чем Азербайджан, который открыто заявляет о своей враждебности по отношению к нам.
«Президент Азербайджана прямо говорит, что нас ждет и какие цели он преследует. Следовательно, мы должны, будучи объединенными, развивая систему безопасности, обладая сильной экономикой, достойным государством и надежными международными партнерами, сделать все, чтобы Азербайджан не мог так говорить и унижать наш народ», – отметил Татоян.
Отвечая на вопрос о том, готов ли он в случае избрания на парламентских выборах весной 2026 года подписать мирный договор, Татоян сказал, что подпишет.
«Да, я подпишу мирный договор – почему бы мне его не подписать? Но пусть сначала его подпишет президент Азербайджана. Как только подпишет президент Азербайджана, я подпишу в ту же минуту. Но давайте поймем: что дает нам этот мирный договор, будет ли он соблюдаться? Еще до его подписания президент Азербайджана выходит с президентом США и заявляет, что Армения должна изменить свою Конституцию, тогда как в проекте этого документа записано, что государства не вмешиваются во внутренние дела друг друга. Теперь что – Армения должна менять Конституцию по требованию Азербайджана? Нет. Ничего подобного нет. Я никогда не стану менять Конституцию по требованию Азербайджана», – заявил Татоян.
Он подчеркнул, что для него мирный договор – это договор о TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity, Дорога Трампа во имя международного мира и процветания).
«Мы должны использовать посредническую миссию такой мощной державы, как США, так, чтобы это служило интересам нашего государства. А Пашинян сегодня полностью растрачивает это мощнейшее американское посредничество. Как можно так поступать? Он помогает Азербайджану скрывать его шаги и дискредитирует посредническую миссию США», – сказал Татоян.