Կարծում եմ, Արման Թաթոյանը մոլորության մեջ է. Քաղաքական վերլուծաբան
««Միասնության թեւեր» շարժման ղեկավար, նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը այսօր հայտարարել է, որ Նիկոլ Փաշինյանին հաղթելու համար նախկին երեք նախագահները պետք է դուրս գան քաղաքականությունից: Խոսքը մինչեւ 2018 թվականը պաշտոնավարած նախագահների մասին է: Կարծում եմ, Արման Թաթոյանը մոլորության մեջ է, եթե անկեղծորեն կարծում է, որ նախկին երեք նախագահների՝ քաղաքական պրոցեսներում չլինելը դառնալու է Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու գործուն միջոց»,-անդրադառնալով այսօր Թաթոյանի հնչեցրած հայտարարությանը՝ նման կարծիք է հայտնել քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը։
Նրա կարծիքով, սա նույնիսկ թեմա է, որի վրա փորձ է արվում ընդհանրապես միավորներ հավաքել քաղաքական դաշտում, ոչ ավելի:
«Եվ սա չի վերաբերում միայն Թաթոյանին, այլ գործնականում բոլոր այն ուժերին, որոնք այս միտքն են առաջ մղում, իբրեւ Փաշինյանի դեմ պայքարում հաջողության գրավական: Կրկնեմ, սա մոլորություն է, եթե արտահայտվում է որպես անկեղծ պատկերացում: Դե, իսկ եթե դրա ներքո կան արդեն այլ հաշվարկներ, ապա, գործ ունենք իհարկե ուրշ բանի հետ: Իսկ ինչու՞ է մոլորություն: Եթե երեք նախկին նախագահները ոչ միայն քաղաքականությունից, այլ նույնիսկ հեռանան կյանքից (երկար կյանք նրանց բոլորին), ապա միեւնույն է, նրանց «ստվերը» քարոզչական դաշտում անխնա ծառայեցվելու է ցանկացածին նրանցից որեւէ մեկի հետ կապելու համար:
«Կապելու» պրոցեսը ռացիոնալ չէ շատ վաղուց: Դա իռացիոնալ հանրային ընկալումների վրա կատարվող խաղադրույք ու հաշվարկ է, ու այն աշխատելու է մշտապես:
Հենց այստեղ է առանցքայինը, որ պետք է աշխատել հանրային ընկալումների դաշտում ռացիոնալության տարածությունը մեծացնելու վրա, ինչի հարցում որեւէ նշանակություն չունի՝ երեք նախկին նախագահները քաղաքական դաշտում են, թե՞ ոչ:
Օրինակ, գործնականում բոլոր սոցհարցումները ցույց են տալիս, որ կա հանրության առնվազն 50-60 տոկոս մի հատված, որը չի հարում որեւէ քաղաքական ուժի, չի վստահում գործող ուժերին:
Որեւէ նոր ուժի համար այդտեղ է աշխատանքային հիմնական դաշտը: Եվ այդ դաշտում չունի նշանակություն՝ նախկին նախագահները քաղաքականության մեջ են, թե ոչ: Այդ դաշտին պետք է ներկայացնել քաղաքական նոր առաջարկ, որը կլինի վստահելի եւ քաղաքական գործընթաց կներառի հանրային նոր շերտեր ու խմբեր:
Ի դեպ, ինչպես նկատել եմ մի քանի անգամ, կարծես թե այդ տրամաբանությամբ աշխատանքի մոդելն է ընտրել Սամվել Կարապետյանի ձեւավորած շարժումը: Համենայն դեպս, գոնե մինչ այժմ այդ շարժումը չի հայտարարել, թե նախկին նախագահները պետք է դուրս գան քաղաքականությունից: Այո, ասել են, որ ընտրությանն ընդառաջ չեն գործակցի նրանց հետ, բայց կարծես թե չեն հայտարարել, որ պետք է նրանք դուրս գան քաղաքականությունից:
Սա ռացիոնալ է, սա է ռացիոնալը: Ի վերջո, նախկին երեք նախագահներն ունեն իրենց համակիրների սեգմենտը, որ ապահովում է ընդդիմադիր քաղաքական տրամադրվածությամբ կայուն շերտեր: Այո, այդ շերտերի հավաքական ծավալը բավարար չէ Նիկոլ Փաշինյանի զբաղեցրած տեսակարար կշռի վճռորոշ նվազեցման համար: Բայց, այստեղ լուծումն այն չէ, որ չլինեն այդ շերտերը, այլ այն, որ լինեն նորերը՝ եւ ոչ եղածի հաշվին:

«Руководитель движения „Крылья единства”, бывший омбудсмен Арман Татоян 26 ноября заявил: чтобы победить Никола Пашиняна, трое бывших президентов РА должны уйти из политики. Речь идет о президентах, занимавших должность до 2018 года. Считаю, что Арман Татоян заблуждается, если искренне полагает, что уход трех бывших президентов из политических процессов станет действенным способом отстранения Никола Пашиняна от власти», – написал политический обозреватель Акоп Бадалян, комментируя заявление Татояна.
По мнению Бадаляна, это даже тема, на которой в политическом поле пытаются просто набрать дивиденды – не более.
«И это касается не только Татояна, но и на практике всех сил, которые продвигают подобную мысль как якобы залог успеха в борьбе против Пашиняна. Повторюсь, это заблуждение, если, конечно, эта мысль выражается как искреннее представление. А если за этим стоят какие-то иные расчеты, то речь идет совсем о другом. Почему же это заблуждение? Даже если три бывших президента уйдут не только из политики, но и из жизни (долгих лет жизни им всем), их “тень” все равно будет безжалостно эксплуатироваться в пропагандистском поле, чтобы связать с ними кого угодно.
Процесс „связывания” уже давно не является рациональным. Это ставка на иррациональные общественные восприятия, и она будет работать всегда», – отметил Бадалян.
«Вот что является здесь ключевым: необходимо работать над расширением пространства рациональности в общественном восприятии, и в этом вопросе не имеет никакого значения, находятся ли бывшие президенты в политическом поле.
Например, на практике все соцопросы показывают, что существует, как минимум, 50-60 процентов общества, которое не поддерживает ни одну политическую силу и не доверяет действующим властям.
И именно это – основное поле работы для любой новой силы. И здесь совсем не важно, остаются бывшие президенты в политике или нет. Этому сегменту нужно представить новое политическое предложение, которое будет заслуживать доверия и включит в политический процесс новые общественные группы и слои.
Кстати, как я уже отмечал, именно по такой логике, похоже, действует движение, сформированное Самвелом Карапетяном. По крайней мере, до сих пор это движение хотя бы не заявляло, что бывшие президенты должны уйти из политики. Да, они говорили, что не будут сотрудничать с ними в преддверии выборов, но, насколько можно судить, не утверждали, что те обязаны покинуть политическое поле.
Это рационально. Именно это и есть рациональный подход.
В конце концов, у трех бывших президентов есть свои сегменты сторонников, которые обеспечивают стабильные слои общества с оппозиционными политическими настроениями. Да, суммарный объем этих слоев недостаточен, чтобы кардинально снизить нынешний удельный вес Пашиняна. Но решение заключается не в том, чтобы этих слоев не было, а в том, чтобы появились новые – и не за счет уже существующих.