Զինծառայության ժամկետի կրճատումով պլանավորված խնդիրներն արտահայտվելու են 2027-ի ամռանը. Տիգրան Աբրահամյան
09:32 29/11/2025
«Պարտադիր ժամկետային ծառայության կրճատման քննարկումների ժամանակ մի հետաքրքրական ցուցանիշ ներկայացվեց, որը հաջորդող օրերին առանձնապես չքննարկվեց»,-նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն ու մանրամասնում.
«ՊՆ-ն նշեց, որ այս տարի 25-օրյա վարժական հավաքներին շուրջ 16 հզ. մարդ է մասնակցել, իսկ այս թիվը 2026-ի համար պլանավորվել է շուրջ 20հզ.:
Հիշեցնեմ, որ այդ 25 օրերից 14-ը` մարտական հերթապահությունն է, որով ծածկվում է համալրման հետ կապված խնդիրների մի մասը:
Ժամկետի կրճատումով պլանավորված խնդիրներն արտահայտվելու են 2027-ի ամռանը, երբ 1.5 տարով զորակոչվածների առաջին զորակոչը կզորացրվի և առկա բազմաթիվ խնդիրներն ավելի կխորանան: Իշխանության համար բանակն ունենալու խորհրդանշական դեր և ողջ հաշվարկն այն է, որ մեզ չեն սպառնա կամ չեն հարձակվի»։

Абрамян: Проблемы, обусловленные сокращением срока службы, проявятся летом 2027 года
В ходе обсуждений по сокращению срока обязательной срочной военной службы был представлен примечательный показатель, который в последующие дни практически не обсуждался, обратил внимание секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Минобороны сообщило, что в текущем году в 25-дневных учебных сборах приняли участие около 16 тысяч человек, а на 2026 год планируется увеличить этот показатель до примерно 20 тысяч», – отметил он, напомнив:
«Из 25 дней сборов 14 дней приходятся на несение боевого дежурства, за счет чего и покрывается часть проблем, связанных с укомплектованием».
По словам Абрамяна, проблемы, обусловленные сокращением срока службы, проявятся летом 2027 года, когда будет демобилизован первый призыв, проходивший службу 1,5 года. Это, как он указал, может еще больше обострить существующие проблемы.
«Для власти армия будет играть символическую роль, и весь расчет строится на том, что нам не будут угрожать или на нас не нападут», – резюмировал Абрамян.