Արևային բռնկումներից հետո հազարավոր ինքնաթիռների վերանորոգման, օպերացիոն համակարգի թարմացման անհրաժեշտություն է առաջացել
Հազարավոր ուղևորատար ինքնաթիռներ պետք է վերանորոգվեն՝ արևային փոթորկի ժամանակ օդաչուների կողմից օդանավի վերահսկողությունը կորցնելու վտանգը կանխելու համար։ Այս մասին գրում է CNN-ն ու մանրամասնում, որ խնդիրն առաջին հերթին վերաբերում է Airbus A320, A319, A320 և A321 օդանավերին։ Մոտավոր հաշվարկով վերանորոգման խնդրի առաջ է կանգնած 6000 ինքնաթիռ։
Անցած ամիս արևային բռնկումների հետևանքով օդանավի համակարգում առաջացած խնդիր ստիպել էր օդաչուին արտակարգ վայրէջք կատարել, 15 մարդ վնասվածքներ էր ստացել։ Հոկտեմբերի 30-ին JetBlue-ի 1230 չվերթի A320 ինքնաթիռը թռչում էր Մեքսիկայի Կանկուն քաղաքից դեպի Նյու Ջերսի, երբ հանկարծ սկսկեց ընկնել։ Օդաչուներին հաջողվել էր ինքանթիռն իջեցնել Ֆլորիդա նահանգի Տամպա քաղաքում։
«A320 ընտանիքի ինքնաթիռի հետ կապված վերջերս տեղի ունեցած իրադարձության վերլուծությունը ցույց է տվել, որ արևի ինտենսիվ ճառագայթումը կարող է խաթարել թռիչքի կառավարման համակարգի գործունեության համար կարևորագույն տվյալները», -ասվում է Airbus-ի հայտարարության մեջ։
Ընկերությունը կարծում է, որ սա խնդրի առաջացման միակ դեպքն է, բայց «նախաձեռնողականորեն համագործակցել է ավիացիոն իշխանությունների հետ... անվտանգությունը համարելով մեր թիվ մեկ և գերակա խնդիր»։ Նշվում է, որ ինքնաթիռների մեծ մասը կարող է վերանորոգվել մոտ երկու ժամվա ընթացքում։

Thousands of passenger planes need to be fixed to avoid pilots losing control during solar storms
Thousands of the most popular passenger aircraft in the world need immediate maintenance to protect from a problem that injured passengers and caused an emergency landing last month, CNN reported.
Airbus found intense solar storms, like solar flares, could cause pilots to lose control of the Airbus A320 series of planes, including A319, A320, and A321s. About 6,000 of the single-aisle planes, which are the bestselling passenger aircraft in the world, need the repairs.
“Analysis of a recent event involving an A320 Family aircraft has revealed that intense solar radiation may corrupt data critical to the functioning of flight controls,” Airbus said in a statement.
On October 30, JetBlue Flight 1230 - an A320 - was flying from Cancun, Mexico, to Newark, New Jersey when it suddenly dove down in altitude. The pilots made an emergency landing in Tampa, Florida, where about 15 people were taken to the hospital.
Airbus investigated the incident and on Friday told airlines in an “Alert Operators Transmission” that the fix was needed. The company believes it is the only time this specific problem has happened, but says it “proactively worked with aviation authorities… keeping safety as our number one and overriding priority.”
The Airbus A320 series has what’s called fly-by-wire controls: physical movements from the pilot run through computers which, in turn, adjust the plane’s control surfaces.
An airworthiness directive from the European Union requires airlines to make the repairs before the planes can carry passengers again.