Արևային բռնկումներից հետո հազարավոր ինքնաթիռների վերանորոգման, օպերացիոն համակարգի թարմացման անհրաժեշտություն է առաջացել
Հազարավոր ուղևորատար ինքնաթիռներ պետք է վերանորոգվեն՝ արևային փոթորկի ժամանակ օդաչուների կողմից օդանավի վերահսկողությունը կորցնելու վտանգը կանխելու համար։ Այս մասին գրում է CNN-ն ու մանրամասնում, որ խնդիրն առաջին հերթին վերաբերում է Airbus A320, A319, A320 և A321 օդանավերին։ Մոտավոր հաշվարկով վերանորոգման խնդրի առաջ է կանգնած 6000 ինքնաթիռ։
Անցած ամիս արևային բռնկումների հետևանքով օդանավի համակարգում առաջացած խնդիր ստիպել էր օդաչուին արտակարգ վայրէջք կատարել, 15 մարդ վնասվածքներ էր ստացել։ Հոկտեմբերի 30-ին JetBlue-ի 1230 չվերթի A320 ինքնաթիռը թռչում էր Մեքսիկայի Կանկուն քաղաքից դեպի Նյու Ջերսի, երբ հանկարծ սկսկեց ընկնել։ Օդաչուներին հաջողվել էր ինքանթիռն իջեցնել Ֆլորիդա նահանգի Տամպա քաղաքում։
«A320 ընտանիքի ինքնաթիռի հետ կապված վերջերս տեղի ունեցած իրադարձության վերլուծությունը ցույց է տվել, որ արևի ինտենսիվ ճառագայթումը կարող է խաթարել թռիչքի կառավարման համակարգի գործունեության համար կարևորագույն տվյալները», -ասվում է Airbus-ի հայտարարության մեջ։
Ընկերությունը կարծում է, որ սա խնդրի առաջացման միակ դեպքն է, բայց «նախաձեռնողականորեն համագործակցել է ավիացիոն իշխանությունների հետ... անվտանգությունը համարելով մեր թիվ մեկ և գերակա խնդիր»։ Նշվում է, որ ինքնաթիռների մեծ մասը կարող է վերանորոգվել մոտ երկու ժամվա ընթացքում։

Авиастроительная компания Airbus массово отзывает самолеты A320 для изменения программного обеспечения. Об этом сообщило агентство Reuters.
Решение Airbus отозвать в срочном порядке более 6000 самолетов A320 привело к тому, что крупнейшие мировые компании начали сообщать о задержке или вовсе об отмене большого количества рейсов. Как сообщает агентство, это повлияет на работу половины всего мирового парка самолетов.
В заявлении Airbus отмечается, что недавний инцидент с самолетом A320 показал, что сильное солнечное излучение может привести к повреждению критически важных данных, влияющих на функционирование электродистанционной системы управления. Перед тем как самолеты снова смогут приступить к полетам, авиастроительная компания должна произвести возврат к более раннему программному обеспечению, пишет РГ.
"Инцидент, ставший причиной массового отзыва самолетов, произошел 30 октября. Airbus A320 авиакомпании JetBlue, выполнявший рейс из Канкуна (Мексика) в Ньюарк (Нью-Джерси), начал резко снижать высоту, в результате чего около 15 пассажиров получили различные травмы и были доставлены в больницу, а самолет был перенаправлен в Тампу", - подчеркивает Reuters со ссылкой на источники.
Всего в мире эксплуатируется около 11 300 самолетов А320, почти половина из которых имеет базовую комплектацию, впервые выпущенную в 1987 году. Недавно A320 стал самой продаваемой моделью самолетов в мире, обогнав Boeing 737.