Իրենք իրե՞նց են անարժան համարում, թե մյուս սրբազաններին, որոնց կոչ են անում միանալ իրենց. Գեղամ Ստեփանյանը՝ եպիսկոպոսների հայտարարության մասին
09:35 01/12/2025
Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը 10 սրբազանների տարածած հայտարարության մեջ մի ուշագրավ հատված է նկատել, որտեղ ասսում է․ «Հաճախ նախընտրաբար հոգևոր աստիճան են ստացել և պաշտոնի կոչվել միջակություններ, բարոյական կասկածելի վարքագիծ ունեցողներ, անարժաններ, կամակատարներ»։
«Այս արտահայտությունը դրդեց նորից ծանոթանալու 10 եպիսկոպոսների կենսագրություններին։ Ահա ինչ պարզվեց․
10 եպիսկոպոսներից 6-ը եպիսկոպոս են ձեռնադրվել Գարեգին Բ կաթողիկոսի ձեռամբ։
10 եպիսկոպոսներից 5-ը արժանացել են արքության պատվի, այսինքն արքեպիսկոպոս են դարձել Գարեգին Բ կաթողիկոսի ձեռամբ։
10 եպիսկոպոսներից 8-ը թեմերի ղեկավարներ են (7-ը՝ թեմի առաջնորդ, 1-ը՝ առաջնորդական փոխանորդ) և այս պաշտոններին կոչվել են Գարեգին Բ կաթողիկոսի պաշտոնավարման օրոք։
Հիմա հարց։ Այդ ո՞ր անարժանների մասին է խոսքը, իրենք իրե՞նց են անարժան համարում, թե մյուս սրբազաններին, որոնց կոչ են անում միանալ իրենց»,- գրել է Գեղամ Ստեփանյանը։

Гегам Степанян – о заявлении 10 епископов ААЦ: Они сами себя считают недостойными?
Защитник прав человека Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян в распространенном 10 архиереями заявлении заметил весьма примечательный отрывок, в котором говорится: «Зачастую духовные степени и назначения на должности избирательно получали люди посредственные, с сомнительным моральным поведением, недостойные и приспешники».
«Это высказывание побудило меня перечитать биографии десяти епископов. Вот что выяснилось:
Шестеро из десяти епископов были рукоположены в епископы Католикосом Гарегином II.
Из 10 епископов 5 были удостоены чести архиепископства, то есть стали архиепископами с рукоположения Католикоса Гарегина II.
Из 10 епископов 8 являются главами епархий (7 – епархиальные предстоятели) и были призваны на эти должности при Католикосе Гарегине II.
Теперь вопрос: о каких недостойных идет речь? Они сами себя считают недостойными или других архиепископов, которых призывают присоединиться к ним?» – написал Гегам Степанян.
Ранее было распространено заявление от имени 10 епископов, согласно которому они ожидают, что Католикос Гарегин II добровольно уйдет на покой, и таким образом станет возможной организация новых выборов.